Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Povodom 17. novembra Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih udesa

Objavljeno: 17.11.2019. 19:02 Autor: UP
Uprava policije je u prethodnim godinama učinila značajne korake na poboljšanju stanja bezbjednosti saobraćaja na putevima. Krajem 90-tih godina, na godišnjem nivou evidentirano je i do 180 smrtno stradalih učesnika u saobraćajnim nezgodama, da bi tokom 2000-tih broj smrtno stradalih lica bio sveden na oko 120 na godišnjem nivou. U prethodnih 10 godina prosječan broj smrtno stradalih lica u saobraćajnim nezgodama je bio 60 na godišnjem nivou.

Do današnjeg dana od početka godine na crnogorskim drumovima smrtno je stradao 41 učesnik u saobraćaju.

Međutim, to nije nešto čime možemo i smijemo biti zadovoljni. Naš stalni zadatak mora biti dalje unaprjeđenje stanja u ovoj oblasti. To namjeravamo postići na sljedeće načine:
- realizacijom mjera i aktivnosti predviđenih programom poboljšanja bezbjednosti drumskog saobraćaja za period 2020 – 2022, kao i realizacijom aktivnosti predviđenih Akcionim planom za realizaciju naprijed pomenutog programa;
- realizacijom aktivnosti predviđenih godišnjim planom rada Sektora policije opšte nadležnosti za 2020. godinu u oblasti bezbjednosti drumskog saobraćaja;
- realizacijom Plana kampanja i medijskih nastupa za 2020. godinu;
- kroz preventivno i proaktivno djelovanje saobraćajne policije sa ciljem sprečavanja krivičnih djela i prekršaja iz oblasti bezbjednosti drumskog saobraćaja;
- kroz povećanje stepena zaštite i pružanje pomoći rizičnim grupama, za vrijeme njihovog učešća u saobraćaju, sa težištem na motocikliste, pješake i bicikliste, kao i djecu, starija lica i lica sa hendikepom i posebnim potrebama;
- kroz iniciranje, organizovanje i sprovođenje akcija pojačane kontrole saobraćaja na nacionalnom nivou, kada su u pitanju saobraćajni prekršaji u vezi sa prekoračenjem brzine, upotrebom alkohola i opojnih droga, korišćenje sigurnosnih pojaseva, upotrebe mobilnog telefona u toku vožnje, tehničkoj ispravnosti vozila i slično.

Policija će pojačanim preventivno – edukativnim aktivnostima, sa težištem na školskoj populaciji, davati značajan doprinos u podizanju svijesti i sticanju novih znanja u vezi sa bezbjednošću saobraćaja kako kod mladih, tako i kod odraslih.

Koristimo ovu priliku da još jednom apelujemo na sve učesnike u saobraćaju, da odgovornim odnosnom prvenstveno prema sebi, svojoj porodici i prijateljima doprinesu ličnoj i opštoj bezbjenodsti u saobraćaju i smanjenju broja saobraćajnih nezgoda na našim putevima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?