Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade Crne Gore Željko Šturanović razgovarao sa predstavnikom UNHCR-a u Crnoj Gori Seržom Dukasom

Objavljeno: 20.07.2007. 22:13 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Crne Gore Željko Šturanović, razgovarao je danas u Podgorici sa predstavnikom UNHCR-a u Crnoj Gori, Seržom Dukasom.

Poželivši dobrodošlicu gospodinu Dukasu i puno uspjeha u obavljanju funkcije predstavnika UNHCR-a u Crnoj Gori, na kojoj je nedavno imenovan, predsjednik Šturanović je zahvalio UNHCR-u na dosadašnjoj pomoći i pozdravio napore koji se ulažu na zbrinjavanju i rješavanju problema izbjeglica i raseljenih lica u Crnoj Gori, pomaganjem institucija, koje su direktno nadležne za zaštitu i ostvarivanje njihovih prava u Crnoj Gori, te njihovu integraciju ili povratak u zemlju porijekla. Prema raspoloživim podacima u Crnoj Gori ima oko 25. 000 izbjeglih i raseljenih lica, odnosno oko 4% u odnosu na ukupan broj stanovnika.

Vlada Crne Gore je, od početka, posvećena rješavanju ovog pitanja čuvajući i afirmišući multietnički karakter i harmoniju, čak i u vremenu kad je u Crnoj Gori bilo 140. 000 izbjeglih i raseljenih lica, odnosno više od 20% u odnosu na domicilno stanovništvo.

Vlada Crne Gore, februara 2005. godine, usvojila je Nacionalnu strategiju za trajno rješavanje statusa izbjeglih i raseljenih lica u Crnoj Gori i preduzima mjere na nalaženju optimalnog rješenja za ove kategorije lica, u zavisnosti od ekonomskih mogućnosti Crne Gore, uz poštovanje postojećih međunarodnih standarda i principa.

Crna Gora je u procesu ekonomske tranzicije i pitanje integracije navedenih lica podrazumijeva mnoge dodatne mjere, kao što su njihovo zbrinjavanje izgradnja stanova, zapošljavanje, zdravstveno osiguranje, školovanje i drugo, što je dodatno opterećenje za postojeće socijalne programe.

Gospodin Dukas je izrazio zahvalnost Vladi za njenu privrženost rješavanju problema izbjeglih i raseljenih lica i istakao da je politika Crne Gore prema izbjeglicama i raseljenim licima, od izbijanja ratnih sukoba na prostorima bivše Jugoslavije, pozitivna, što su potvrdile i sve relevantne međunarodne organizacije. Takođe, ocijenio je da postoji visok stepen razumijevanja i saradnje između predstavnika UNHCR-a i nadležnih organa Crne Gore, uz očekivanje da će se ona nastaviti i u narednom periodu.

On je naglasio da su aktivnosti Kancelarije Visokog komesa UN za izbjeglice tokom 2005 i 2006. godine, bile usmjerene na pružanje direktne pomoći najugroženijim kategorijama izbjeglica i interno raseljenim licima, koji se trenutno nalaze u Crnoj Gori. Aktivnosti UNHCR-a su usmjerene na dugoročna i trajnija rješenja, što je u skladu sa preporukama Visokog komesara za izbjeglice UN o realizovanju programa Razvoj kroz lokalnu integraciju. Težište aktivnosti UNHCR-a tokom 2007. godine usmjereno je na rješavanje pitanja trajne integracije izbjeglica i raseljenih lica. Takođe, UNHCR će, u saradnji sa EU, biti angažovan i na pružanju pomoći u razvoju kapaciteta za smještaj i rješavanje problema azilanata.

Zajednički je ocijenjeno da će dodatni impuls međusobnoj saradnji davati Osnovni sporazum o saradnji Vlade Republike Crne Gore sa Visokim komesarijatom UN za izbjeglice, koji je potpisan krajem prošle godine. Tim Sporazumom stekli su se uslovi za punopravno članstvo Crne Gore u Izvršnom komitetu UNHCR-a i za podizanjem nivoa Kancelarije UNHCR-a, na viši status, koji je uobičajen za rad u međunarodno priznatim državama.

Izvjesno je da Crna Gora ne može ponuditi koncept rješenja naslonjen samo na sopstvene mogućnosti. Rješenja moraju biti utemeljena kako na sopstvenim mogućnostima, tako i na pomoći međunarodne zajednice.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?