- Vlada Crne Gore
Beč: Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Željka...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Beč: Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Željka Šturanovića na 12. zasijedanju Generalne konferencije UNIDO-a (Organizacije za industrijski razvoj Ujedinjenih nacija)
Objavljeno: 03.12.2007. • 20:15 Autor: Naslovna strana
Beč: Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Željka Šturanovića na 12. zasijedanju Generalne konferencije UNIDO-a (Organizacije za industrijski razvoj Ujedinjenih nacija)
Gospodine generalni direktore Jumkela,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Dozvolite mi da na samom početku izrazim svoje zadovoljstvo što mi je pružena prilika da u ime Crne Gore govorim u ovako važnom momentu i pred ovako važnom publikom. Da vas podsjetim, ovo je drugi put da jedan visoki crnogorski zvaničnik bude gost UNIDO na Generalnoj konferenciji. Prošle godine, kada je Crna Gora postala članica UNIDO, bio je to predsjednik Crne Gore, a ove godine meni je pripala čast da sa vama podijelim naše poglede i ocjene u odnosu na neka aktuelna pitanja koja imaju globalni značaj. Vrlo je važno da se u tom pogledu čuje stav malih država, malih sistema koji mogu biti vrlo uspješni, dinamični i vitalni i u doba globalne ekonomije.
Aktuelni procesi globalnog ekonomskog razvoja čine sve nas, velike i male, bogate i siromašne, međusobno povezanim, neodvojivo isprepletanim, stavljajući nas pred iste probleme i zadatke. Pitanja klimatskih promjena, uništavanja prirodnih resursa, zagađenje životne sredine, potreba za novim izvorima energije i tzv. čistom proizvodnjom jesu aktuelna po tome što se sa njima prvi put na ozbiljan i sveobuhvatan način suočavamo, ali se zapravo tiču osnovnih ljudskih vrijednosti i određuju budućnost našeg opstanka. Zato situacija u kojoj se trenutno nalazimo zahtjeva od nas nove odgovore, drugačiju tehnologiju i saradnju među državama.
Nesumnjivo da u trenutku kada se cijene nafte na svjetskom tržištu približavaju sumi od 100 dolara po barelu, a ozonski omotač je opasno ugrožen zbog emisije otrovnih gasova u atmosferu, nove tehnologije i izvori energije postaju pitanje opstanka, a ne izbora. Možda nigdje kao na ovom polju možemo shvatiti koliko smo međusobno povezani, zajednički ranjivi ili jaki, u zavisnosti u kojem će pravcu krenuti naši sadašnji i budući napori da nađemo rješenje za energetske izazove.
Uporedo sa ekonomskim razvojem rasla je svijest da je ovaj razvoj neodvojiv od prirode sredine u kojoj živimo i da neumjerena industrijalizacija ima zastrašujući uticaj na nju. Zato su se na globalnom nivou investicije u projekte održive energije više nego udvostručile u poslednje dvije godine: naime, od 27,5 miljardi dolara 2005. godine, do 70,9 milijardi 2006., da bi po predviđanjima, ove godine prestigle 85 milijardi dolara. Istovremeno, kao što vam je poznato, Evropska komisija je usvojila strategiju promocije obnovljivih izvora energije po kojoj bi ovi izvori trebalo do 2020. godine da učestvuju sa 20% u ukupnoj proizvodnji energije u EU.
Navedeni fenomeni, nesumnjivo od nas zahtjevaju novi način saradnje i čvršćeg povezivanja na regionalnom i globalnom nivou. Ovo pretpostavlja mrežu različitih aktera: vladinog i nevladinog sektora, velikih kompanija i specijalizovanih međunarodnih organizacija. UNIDO je jedan važan globalni akter na ovom polju. Nezaobilazan kada je u pitanju implementacija Montrealskog protokola ili projekata iza kojih stoji Globalni fond za zaštitu životne sredine.
Potvrda važnosti UNIDO i uloge koju igra na polju energije, potvrđuje i nedavna odluka da generalni direktor UNIDO, Kande Jumkela od 1. januara 2008. godine preuzima ulogu predsjedavajućeg, odnosno koordinatora tijela UN energija. Kao što je poznato ovo tijelo okuplja eksperte i visoke zvaničnike različitih organizacija iz UN familije. Želim da iskoristim ovu priliku i čestitam generalnom direktoru na ovom imenovanju i poželim mu puno uspjeha u naporima da koordinira sveobuhvatan odgovor UN agencija na izazove vezane za snadbjevanje i proizvodnju energije. Znamo koliko je ovo pitanje danas važno na globalnom nivou.
No, UNIDO nije, po nama, važan samo na pomenutim poljima. Svojim četrdestogodišnjim iskustvom, Organizacija ima velike mogućnosti da razvija različite projekte u oblasti proizvodnje i kontroli kvaliteta hrane, čiste industrije, obnovljive energije, podizanja konkurentnosti ekonomija država u razvoju i sl. Nastavljajući da održava svoj univerzalni karakter specijalizovane UN agencije, UNIDO je relevantan ne samo za zemlje u razvoju, već može pružiti dragocjenu pomoć i zemljama u tranziciji, kao što je Crna Gora.
Dame i gospodo,
Crna Gora je mlada i mala država koja se kao dio globalnih kretanja suočava sa istim ili sličnim izazovima u definisanju pravaca svog budućeg ekonomskog razvoja. Crna Gora je Ustavom definisana kao ekološka država, što nas dodatno obavezuje da pitanju održivog razvoja i očuvanju životne sredine posvetimo posebnu pažnju.
Od sticanja nezavisnosti, društveno-ekonomska situacija u Crnoj Gori je obilježena političkom stabilnošću i brzim ekonomskim rastom, gdje turizam igra ulogu pokretača cjelokupnih ekonomskih kretanja u zemlji. Crna Gora je lider u regionu po direktnim stranim investicijama po glavi stanovnika, rast GDP za prvih 9 mjeseci o.g. je 7,1%, dok je inflacija u istom periodu iznosila 3,1%. Niz parametara ukazuje da će se tendencija ubrzanog ekonomskog rasta nastaviti i u idućoj godini. Istovremeno, Crna Gora je nedavno potpisala Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju sa EU što otvara nove perspektive razvoja i stavlja nove zadatke pred nama. Punopravno članstvo u EU je jedan od glavnih ciljeva naše spoljne politike i ekonomskog razvoja.
Na ovom putu Crna Gora treba da riješi niz otvorenih pitanja: da revitalizuje svoju ekonomiju, usvoji regulativu i primjeni visoke EU standarde, da, između ostalog, riješi problem snadbjevanja električnom energijom i ojača mogućnosti za diverzifikaciju proizvodnje energije, ojača proizvodnju zdrave hrane, razvije nove turističke sadržaje i dr.
Imajući ovo u vidu, smatramo da postoji prostor za uspješnu saradnju izmedju Crne Gore i UNIDO. Projekti koje sprovodi i promoviše UNIDO su potpuno saglasni sa idejama i strategijom razvoja Crne Gore i mogu nam biti korisni na putu evropskih integracija. Crna Gora kontinuirano ističe svoju želju da zajedno sa UNIDO i drugim međunarodnim akterima, kao i državama JIE, sarađuje u stvaranju jednog ekonomski održivog, biološki zdravog i prirodno čistog ambijenta po kojem ovaj region treba da bude prepoznat. Zato smo mi prepoznali vrijednost i podržali niz projekata UNIDO koji treba da se realizuju u našem regionu: počev od kontrole kvaliteta hrane, zaštite od industrijskog zagađenja, smanjenja zagađenja vodenih resursa i dr.
Kada govorimo o bilateralnoj saradnji, imajući u vidu svoju veličinu, uporedne prednosti i konkurentnost, kao i izazove sa kojima se suočava, Crna Gora je spremna da sa UNIDO razvije specifične pilot projekte. Moja zemlja i UNIDO nijesu znanci od juče. Iskoristiću ovu priliku da ukažem samo na nekoliko projekata u kojima UNIDO i Vlada Crne Gore blisko sarađuju:
Imajući u vidu obaveze koje proističu iz Montrealskog protokola o smanjenju emisije supstanci, koje utiču na ozonski omotač, UNIDO je u saradnji sa Vladom Crne Gore uspješno sproveo projekat konverzije tehnologije u kompaniji Obod koji je jedini proizvođač hladnjaka i rashladnih uređaja u našoj zemlji. Uvođenjem nove tehnologije ispoštovani su visoki standardi u oblasti zaštite životne sredine i podignuta konkurentnost kompanije i njenih proizvoda.
Drugi primjer tehničke saradnje se odnosi na tekuću tehničku pomoć koju UNIDO pruža sa ciljem da se u Crnoj Gori otvori Nacionalni centar za čistu proizvodnju.
Pitanje snadbjevanja energijom je jedan od navjećih izazova za Crnu Goru u ovom momentu. Crnoj Gori u prosjeku nedostaje jedna trećina električne energije, što stvara troškove od 60 miliona dolara na godišnjem nivou. Ubrzani ekonomski razvoj, generisan razvojem turizma, razvojem sektora usluga, poljoprivrede i drugih grana industrije, samo pojačava potražnju za energijom i stavlja ovo pitanje u centar naše strategije razvoja. Polazeći od navedenih argumenata, Crna Gora želi da svoju strategiju energetskog razvoja bazira na savremenim principima uz uvažavanje potrebe održivog razvoja. UNIDO u ovom momentu pruža tehničku pomoć crnogorskoj Vladi u formulaciji i elaboriranju Nacionalne strategije za energetski razvoj, sa pratećim Akcionim planom za njeno sprovođenje.
Ova tri primjera ukazuju kakav prostor za zajedničko djelovanje stoji pred nama. Na nama je da saradnju uobličimo tako da ona donese koristi Crnoj Gori, ubrza naš put ka EU i omogući UNIDO-u da pokaže svoj referentne vrijednosti i znanje u oblastima koje imaju globalni značaj. Želimo da vas i u ovom momentu uvjerimo da ćete u tom pogledu u Crnoj Gori imati pouzdanog partnera i iskrenu podršku.
Hvala.
Gospodine generalni direktore Jumkela,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Dozvolite mi da na samom početku izrazim svoje zadovoljstvo što mi je pružena prilika da u ime Crne Gore govorim u ovako važnom momentu i pred ovako važnom publikom. Da vas podsjetim, ovo je drugi put da jedan visoki crnogorski zvaničnik bude gost UNIDO na Generalnoj konferenciji. Prošle godine, kada je Crna Gora postala članica UNIDO, bio je to predsjednik Crne Gore, a ove godine meni je pripala čast da sa vama podijelim naše poglede i ocjene u odnosu na neka aktuelna pitanja koja imaju globalni značaj. Vrlo je važno da se u tom pogledu čuje stav malih država, malih sistema koji mogu biti vrlo uspješni, dinamični i vitalni i u doba globalne ekonomije.
Aktuelni procesi globalnog ekonomskog razvoja čine sve nas, velike i male, bogate i siromašne, međusobno povezanim, neodvojivo isprepletanim, stavljajući nas pred iste probleme i zadatke. Pitanja klimatskih promjena, uništavanja prirodnih resursa, zagađenje životne sredine, potreba za novim izvorima energije i tzv. čistom proizvodnjom jesu aktuelna po tome što se sa njima prvi put na ozbiljan i sveobuhvatan način suočavamo, ali se zapravo tiču osnovnih ljudskih vrijednosti i određuju budućnost našeg opstanka. Zato situacija u kojoj se trenutno nalazimo zahtjeva od nas nove odgovore, drugačiju tehnologiju i saradnju među državama.
Nesumnjivo da u trenutku kada se cijene nafte na svjetskom tržištu približavaju sumi od 100 dolara po barelu, a ozonski omotač je opasno ugrožen zbog emisije otrovnih gasova u atmosferu, nove tehnologije i izvori energije postaju pitanje opstanka, a ne izbora. Možda nigdje kao na ovom polju možemo shvatiti koliko smo međusobno povezani, zajednički ranjivi ili jaki, u zavisnosti u kojem će pravcu krenuti naši sadašnji i budući napori da nađemo rješenje za energetske izazove.
Uporedo sa ekonomskim razvojem rasla je svijest da je ovaj razvoj neodvojiv od prirode sredine u kojoj živimo i da neumjerena industrijalizacija ima zastrašujući uticaj na nju. Zato su se na globalnom nivou investicije u projekte održive energije više nego udvostručile u poslednje dvije godine: naime, od 27,5 miljardi dolara 2005. godine, do 70,9 milijardi 2006., da bi po predviđanjima, ove godine prestigle 85 milijardi dolara. Istovremeno, kao što vam je poznato, Evropska komisija je usvojila strategiju promocije obnovljivih izvora energije po kojoj bi ovi izvori trebalo do 2020. godine da učestvuju sa 20% u ukupnoj proizvodnji energije u EU.
Navedeni fenomeni, nesumnjivo od nas zahtjevaju novi način saradnje i čvršćeg povezivanja na regionalnom i globalnom nivou. Ovo pretpostavlja mrežu različitih aktera: vladinog i nevladinog sektora, velikih kompanija i specijalizovanih međunarodnih organizacija. UNIDO je jedan važan globalni akter na ovom polju. Nezaobilazan kada je u pitanju implementacija Montrealskog protokola ili projekata iza kojih stoji Globalni fond za zaštitu životne sredine.
Potvrda važnosti UNIDO i uloge koju igra na polju energije, potvrđuje i nedavna odluka da generalni direktor UNIDO, Kande Jumkela od 1. januara 2008. godine preuzima ulogu predsjedavajućeg, odnosno koordinatora tijela UN energija. Kao što je poznato ovo tijelo okuplja eksperte i visoke zvaničnike različitih organizacija iz UN familije. Želim da iskoristim ovu priliku i čestitam generalnom direktoru na ovom imenovanju i poželim mu puno uspjeha u naporima da koordinira sveobuhvatan odgovor UN agencija na izazove vezane za snadbjevanje i proizvodnju energije. Znamo koliko je ovo pitanje danas važno na globalnom nivou.
No, UNIDO nije, po nama, važan samo na pomenutim poljima. Svojim četrdestogodišnjim iskustvom, Organizacija ima velike mogućnosti da razvija različite projekte u oblasti proizvodnje i kontroli kvaliteta hrane, čiste industrije, obnovljive energije, podizanja konkurentnosti ekonomija država u razvoju i sl. Nastavljajući da održava svoj univerzalni karakter specijalizovane UN agencije, UNIDO je relevantan ne samo za zemlje u razvoju, već može pružiti dragocjenu pomoć i zemljama u tranziciji, kao što je Crna Gora.
Dame i gospodo,
Crna Gora je mlada i mala država koja se kao dio globalnih kretanja suočava sa istim ili sličnim izazovima u definisanju pravaca svog budućeg ekonomskog razvoja. Crna Gora je Ustavom definisana kao ekološka država, što nas dodatno obavezuje da pitanju održivog razvoja i očuvanju životne sredine posvetimo posebnu pažnju.
Od sticanja nezavisnosti, društveno-ekonomska situacija u Crnoj Gori je obilježena političkom stabilnošću i brzim ekonomskim rastom, gdje turizam igra ulogu pokretača cjelokupnih ekonomskih kretanja u zemlji. Crna Gora je lider u regionu po direktnim stranim investicijama po glavi stanovnika, rast GDP za prvih 9 mjeseci o.g. je 7,1%, dok je inflacija u istom periodu iznosila 3,1%. Niz parametara ukazuje da će se tendencija ubrzanog ekonomskog rasta nastaviti i u idućoj godini. Istovremeno, Crna Gora je nedavno potpisala Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju sa EU što otvara nove perspektive razvoja i stavlja nove zadatke pred nama. Punopravno članstvo u EU je jedan od glavnih ciljeva naše spoljne politike i ekonomskog razvoja.
Na ovom putu Crna Gora treba da riješi niz otvorenih pitanja: da revitalizuje svoju ekonomiju, usvoji regulativu i primjeni visoke EU standarde, da, između ostalog, riješi problem snadbjevanja električnom energijom i ojača mogućnosti za diverzifikaciju proizvodnje energije, ojača proizvodnju zdrave hrane, razvije nove turističke sadržaje i dr.
Imajući ovo u vidu, smatramo da postoji prostor za uspješnu saradnju izmedju Crne Gore i UNIDO. Projekti koje sprovodi i promoviše UNIDO su potpuno saglasni sa idejama i strategijom razvoja Crne Gore i mogu nam biti korisni na putu evropskih integracija. Crna Gora kontinuirano ističe svoju želju da zajedno sa UNIDO i drugim međunarodnim akterima, kao i državama JIE, sarađuje u stvaranju jednog ekonomski održivog, biološki zdravog i prirodno čistog ambijenta po kojem ovaj region treba da bude prepoznat. Zato smo mi prepoznali vrijednost i podržali niz projekata UNIDO koji treba da se realizuju u našem regionu: počev od kontrole kvaliteta hrane, zaštite od industrijskog zagađenja, smanjenja zagađenja vodenih resursa i dr.
Kada govorimo o bilateralnoj saradnji, imajući u vidu svoju veličinu, uporedne prednosti i konkurentnost, kao i izazove sa kojima se suočava, Crna Gora je spremna da sa UNIDO razvije specifične pilot projekte. Moja zemlja i UNIDO nijesu znanci od juče. Iskoristiću ovu priliku da ukažem samo na nekoliko projekata u kojima UNIDO i Vlada Crne Gore blisko sarađuju:
Imajući u vidu obaveze koje proističu iz Montrealskog protokola o smanjenju emisije supstanci, koje utiču na ozonski omotač, UNIDO je u saradnji sa Vladom Crne Gore uspješno sproveo projekat konverzije tehnologije u kompaniji Obod koji je jedini proizvođač hladnjaka i rashladnih uređaja u našoj zemlji. Uvođenjem nove tehnologije ispoštovani su visoki standardi u oblasti zaštite životne sredine i podignuta konkurentnost kompanije i njenih proizvoda.
Drugi primjer tehničke saradnje se odnosi na tekuću tehničku pomoć koju UNIDO pruža sa ciljem da se u Crnoj Gori otvori Nacionalni centar za čistu proizvodnju.
Pitanje snadbjevanja energijom je jedan od navjećih izazova za Crnu Goru u ovom momentu. Crnoj Gori u prosjeku nedostaje jedna trećina električne energije, što stvara troškove od 60 miliona dolara na godišnjem nivou. Ubrzani ekonomski razvoj, generisan razvojem turizma, razvojem sektora usluga, poljoprivrede i drugih grana industrije, samo pojačava potražnju za energijom i stavlja ovo pitanje u centar naše strategije razvoja. Polazeći od navedenih argumenata, Crna Gora želi da svoju strategiju energetskog razvoja bazira na savremenim principima uz uvažavanje potrebe održivog razvoja. UNIDO u ovom momentu pruža tehničku pomoć crnogorskoj Vladi u formulaciji i elaboriranju Nacionalne strategije za energetski razvoj, sa pratećim Akcionim planom za njeno sprovođenje.
Ova tri primjera ukazuju kakav prostor za zajedničko djelovanje stoji pred nama. Na nama je da saradnju uobličimo tako da ona donese koristi Crnoj Gori, ubrza naš put ka EU i omogući UNIDO-u da pokaže svoj referentne vrijednosti i znanje u oblastima koje imaju globalni značaj. Želimo da vas i u ovom momentu uvjerimo da ćete u tom pogledu u Crnoj Gori imati pouzdanog partnera i iskrenu podršku.
Hvala.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?