Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade Crne Gore Željko Šturanović susreo se sa ambasadorima zemalja članica NATO u Crnoj Gori

Objavljeno: 16.01.2008. 21:52 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Crne Gore, Željko Šturanović, susreo se danas u Podgorici sa ambasadorima zemalja članica NATO u Crnoj Gori.

Pozdravljajući inicijativu održavanja redovnih sastanaka ambasadora zemalja članica NATO u Crnoj Gori, premijer Šturanović je kazao da ovaj skup predstavlja odličnu priliku za informisanje i razmjenu informacija o evroatlanskim integracijama Crne Gore i zahvalio domaćinu ovog susreta Grčkoj, koja je kontakt ambasada NATO-a .


Premijer je istakao da članstvo u NATO predstavlja jedan od osnovnih strateških spoljno-političkih prioriteta Vlade , te da je, od obnove nezavisnosti, Crna Gora u tom procesu napravila krupne iskorake. Uveden je sistem odbrane kao nova funkcija, formirano je Ministarstvo odbrane, donijet je zakonodavni okvir za funkcionisanje sektora odbrane i bezbjednosti, profesionalna vojska stavljena je pod civilnu i demokratsku kontrolu. Crna Gora je potpisala Okvirni dokument i i postala članica programa NATO - Partnerstvo za mir, čime je jasno potvrdila svoj put evroatlanskih integracija i kao kraljni cilj članstvo u NATO.

Vlada je formirala koordinaciona tijela za proces evroatlanskih integracija, Savjet za partnersto za mir i Interresornu komisiju Crne Gore za Partnerstvo za mir, usvojila Prezentacioni dokument i Komunikacionu strategija o evroatlanskim integracijama i šestomjesečni Akcioni plan za njenu implementaciju, otvorila Misiju pri NATO-u u Briselu i potpisala više sporazuma.

Predsjednik Šturanović iznio je očekivanje da će podrška javnosti o integraciji Crne Gore u NATO, koja trenutno nije na zadovoljavajućem nivou, prvenstveno zbog nedovoljne informisanosti, rasti. Alijansa je danas politička organizacija koja odluke donosi konsenzusom, a proces integracije u NATO podrazumijeva napredak u reformama u svim sferama društva. Takođe, u procesu integracije u NATO ispunjavaju se standardi i kriterijumi demokratskih i modernih društava, koji su univerzalni, i naročito značajni za članstvo Crne Gore u EU.

Premijer je istakao interes Crne Gore za političku podršku zemalja članica NATO na putu njenih evroatlanskih integracija, naročito za inteziviranje političkog dijaloga kroz Akcioni plan za individualno partnerstvo. Aktivnosti na političkom dijalogu, zajedno sa vojno-odbrambenim reformama imaju za cilj da Crna Gora na predstojećem Samitu NATO-a u Bukureštu, aprila 2008. godine, postane dio Inteziviranog dijaloga .

Zajednička je ocjena da je Crna Gora ostvarila značajan progres u integraciji u NATO, ali da pred njom stoje još brojni izazovi, te da od zemalja članica tog saveza može očekivati dalju pomoć kako u političkom smislu, tako i u daljim reformama sektora odbrane i bezbjednosti.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?