- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo Konferencija „Efikasno osiguranje kvaliteta rada š...
Konferencija „Efikasno osiguranje kvaliteta rada škola kroz uspješno upravljanje promjenama” održana u Podgorici
U okviru regionalnog projekta „Efikasno osiguranje kvaliteta rada škola kroz uspješno upravljanje promjenama”, KulturKontakt je u Podgorici, 11. decembra, realizovao poludnevnu konferenciju. U fokusu konferencije je bio efikasan proces upravljanja kvalitetom, te upravljanje promjenama u srednjim stručnim/tehničkim školama.
Zavod za školstvo je kao jedan od partnera u projektu „Efikasno osiguranje kvaliteta rada škola kroz uspješno upravljanje promjenama“ u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje, a pod pokroviteljstvom KulturKontakta, učestvovao u izradi novih modula obuke „Upravljanje promjenama“. Moduli su sačinjeni u skladu sa novim konceptom rukovođenja koji polazi od činjenice da su danas brze promene jedna od najvažnijih karakteristika vremena u kome živimo i da škola ako želi da se razvija mora da ide u korak sa promjenama. Uspješnost upravljanja promjenama u ustanovama obrazovanja je jedan od pokazatelja kvaliteta njihovog rada.
Konferenciju su otvorili gđa Ana Janković, ambasadorka Austrije u Crnoj Gori, gdin Veljko Tomić, Generalni direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete, gdin Vlado Koprivica, rukovodilac Odjeljenja za kvalitet i kontinuirani profesionalni razvoj Centra za stručno obrazovanje Crne Gore, gdin Rešad Sijarić, direktor Zavoda za školstvo, gđa Lejla Sirbubalo, austrijski izaslanik za obrazovanje za BiH, Crnu Goru i Srbiju.
U svojoj pozdravnoj riječi, gdin Rešad Sijarić je napomenuo da se „sistem obrazovanja u Crnoj Gori reformiše na svim nivoima sa ciljem da pruži kvalitetno obrazovanje svakom pojedincu koji će u budućem vremenu doprinijeti razvoju društva u kojem živi, ali i svom sopstvenom. U realizaciji ovog cilja se radi puno na jačanju profesionalnih kompetencija nastavnika kao nosioca nastavnog procesa, ali i rukovodilaca vaspitno-obrazovnih ustanova koji imaju ključnu ulogu i odgovornost za uspješno rukovođenje školom. Savremeni pristup obrazovanju zahtijeva rukovodioca koji treba kontinuirano da uči, stručno se usavršava i razvija kompetencija koje će poboljšati kvalitet rada škole, a samim tim i kvalitet nastave i učenja kao njenog najvažnijeg segmenta“.
Kako je prvi modul već realizovan kroz dva dvodnevna seminara, konferencija je bila prilika da se razmijene mišljenja o prezentovanim modelima upravljanja promjenama i kroz primjere iz prakse govori o njihovoj primjenljivosti u procesu rukovođenja školom.