Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Još jedno gostujuće predavanje u okviru projekta “Multidisciplinarna dijagnostika – molekularna medicina” podržanog od strane Ministarstva nauke

Objavljeno: 18.12.2019. 19:20 Autor: Ministarstvo nauke
Ministarstvo nauke
Predavanje prof. Stele Vujošević, vodećeg istraživača Medicinskog centra za oboljenja retine u Univerzitetskoj bolnici “Maggiore della Carita” u Novari, Italija, održaće se 20.decembra, u Amfiteatru Dekanata Medicinskog fakulteta, sa početkom od 10h.

Profesorica Vujošević će govoriti o najnovijim dostignućima u terapiji degenerativnih i vaskularnih makulopatija, kao i o primjeni ne-invazivnih “imagining” biomarkera u terapiji dijabetesnog makularnog edema: koncept precizne medicine.

Posebno interesovanje u naučnoistraživačkom radu profesorica Vujošević iskazuje za oboljenja retine, naročito u oblasti biohemijskih, molekularnih i kliničkih biomarkera, kao i dijagnostičkih tehnika u oftalmologiji. Njena eksperimentalna istraživanja uglavnom se odnose na dijagnostičku, prognostičku i prediktivnu vrijednost očnih inflamantornih biomarkera (uključujući i upotrebu omics tehnika) u pacijenata sa dijabetom i drugim oftalmološkim inflamatornim stanjima. Glavna tema njenog kliničkog istraživanja je vidna funkcija u ranim i uznapredovalim stadijumima stečenih bolesti retine.

Rukovodilac projekta je prof. dr Aneta Bošković, redovni profesor i prodekan za nauku Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, koji je ujedno i nosilac projekta koji je podržan od strane Ministarstva nauke.

Namjera Ministarstva je da kroz ovaj program “Gostujući predavači” angažuje istaknute naučnike, profesore univerziteta ili preduzetnike iz svijeta (gdje prednost ima crnogorska naučna dijaspora) radi realizacije intenzivnih kurseva za studente i/ili naučno i akademsko osoblje na univerzitetima u našoj zemlji, u oblastima koje smo izdvojili kao piroritetne Strategijom pametne specijalizacije Crne Gore. Programi se odnose na aktuelne i perspektivne naučne i tehnološke oblasti u kojima Crna Gora treba da ubrzanom dinamikom unapređuje ljudske resurse i u kojima nacionalni visokoobrazovni sistem nije razvio strukturirane i visoko-kvalitetne studijske programe ili predmete.










Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?