Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

S3 Agri-Food platforma: Početne aktivnosti uključivanja u projekte

Objavljeno: 04.03.2020. 19:12 Autor: Ministarstvo nauke
Kompanija „13. jul Plantaže“ je bila dio crnogorske delegacije koja je učestvovala na konferenciji Digitalizacija i nove tehnologije u agro-prehrambenom sektoru (Digitalisation and New Technologies in Agri-food) organizovane u okviru S3 tematske platforme za Agri-food, u periodu od 3 - 4. decembra 2019. godine u Malagi, Španija.

Učešćem na konferenciji omogućeno je umrežavanje istraživačkih timova iz Crne Gore sa kolegama iz Evrope, što je doprinijelo jačanju međunarodne naučne saradnje i kreiranju novih istraživačkih projekata.

Imajući u vidu aktivnosti koje se realizuju u kompaniji "13. jul Plantaže", na ovoj konferenciji pokazano je veliko interesovanje u cilju uspostavljanja buduće saradnje i primjene novih tehnoloških rješenja u zasadima vinove loze, breskvi i maslina, kao i u proizvodnim podrumima. U tom smislu, kompanija se već priključila konzorcijumu projekta Platforma za zaštitu vinove loze, čiji je koncept u prvoj fazi evaluacije u okviru HORIZONT 2020 programa. Projekat ima za cilj generisanje novog znanja i poboljšanje metoda za ranu detekciju, prevenciju, kontrolu štetočina i bolesti vinove loze, razvijajući IoT (Internet of Things) platformu, koja primjenjuje nove tehnologije vještačke inteligencije, simulacije i analitike prostora i vremena, senzora, robotike i snimanja.

Predviđeno je da projekat traje četiri godine, koji će pružiti razmjenu znanja na različitim nivoima kroz uključenje krajnjih korisnika, kao što je kompanija „13. Jul Plantaže“ a.d, gdje će se u vinogradima realizovati istraživanja i primjene novih tehnologija. Dobijeni rezultati će se koristiti kao preporuka za njihovu dalju primjenu, imajući u vidu uticaj klimatskih promjena, a sa ciljem rješavanja izazova u procesu gajenja vinove loze.

Putem tematskih platformi pametne specijalizacije, države i regioni udružuju snage i ujedinjuju resurse na osnovu utvrđenih prioriteta. Tematske platforme su značajne za podizanje kvaliteta naučnoistraživačkih i inovacionih aktivnosti, kao i uspostavljanja strateških partnerstava između domaćih institucija i referentnih naučnih ustanova u regionu i Evropi.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?