- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Bijelo Polje pozitivan primjer dijaloga socijalnih...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Bijelo Polje pozitivan primjer dijaloga socijalnih partnera na lokalnom nivou
Objavljeno: 09.03.2020. • 19:23 Autor: mrss
U Bijelom Polju održana je sjednica Predsjedništva Socijalnog savjeta u sastavu: predsjednik Vukašin Zogović, ministar rada i socijalnog starnja i potpredsjednik Socijalnog savjeta Kemal Purišić i potredsjednik Predrag Mitrović, sa članovima Socijalnog savjeta Bijelo Polje.
Sjednici je prisustvovao i predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović. Na sjednici je ocijenjeno da je socijalni dijalog na nacionalnom nivou u Crnoj Gori dobro razvijen, ali je planirano da se socijalni partneri u narednom periodu aktivnije posvete razvoju socijalnog dijaloga na lokalnom nivou.
Ministar rada i socijalnog staranja i potpredsjednik Socijalnog savjeta Kemal Purišić je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je u Bijelom Polju, kako bi mogao da podijeli iskustva u radu Socijalnog savjeta.
“Mi u Ministarstvu rada i socijalnog staranja smo ustanovili jednu praksu, da svi propisi, sve odluke i zakone koje kandidujemo na sjednice Vlade Crne Gore, obavezno idu na Socijalni savjet. Zato smo i važne zakone koji uređuju oblast radnih odnosa donijeli uz saglasnost svih u savjetu” – kazao je Purišić uz podsjećanje da je zbog takve prakse, Zakon o radu usvojen bez prigovora i protesta.
Purišić je kazao da očekuju i da se nadaju da će zakon postići viši nivo socijalne pravde i da će pokrenuti pozitivne promjene gdje će svi biti zadovoljni.
“On ostavlja prostora za privredne zamahe i za dalji razvoj i nova zapošljavanja, ali unapređuje i prava zaposlenih“ – kazao je Purišić.
Predsjednik Socijalnog savjeta Vukašin Zogović je istakao da je Socijalni savjet Bijelog Polja izuzetno dobar primjer kako socijalni partneri i lokalna uprava mogu da imaju kvalitetan i konstruktivan socijalni dijalog.
„Tome svjedoči i činjenica da bjelopoljski socijalni savjet funkcioniše od 2008. g zahvaljujući posvećenosti socijalnih partnera, ali i lokalnoj upravi Opštine Bijelo Polje koja podržava i omogućava nesmetani rad ovog tripartitnog tijela duže od decenije“, kazao je Zogović.
Socijalni dijalog je jedan od principa Evropskog stuba socijalnih prava, i podrazumijeva njegovu primjenu na svim nivoima.
Vezani članci:
Obavještenje 03.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?