Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izjava generalne direktorice za državnu upravu Danijele Nedeljković Vukčević

Objavljeno: 01.04.2020. 00:33 Autor: MJU

"Ministarstvo javne uprave nije organizovalo javnu raspravu, kako se to navodi u jučerašnjem saopštenju više NVO i medija, već je, nakon završene javne rasprave, mimo propisane obaveze organizovalo dodatne konsultacije o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Cilj dodatnih konsultacija da NVO i mediji kao najčešći korisnici zakona o SPI budu uključeni tokom čitavog procesa njegove pripreme, kao što je bio slučaj sa ovim zakonom od samog početka.

Proces javnih konsultacija od početka sprovodimo na transparentan način uz poštovanje svih neophodnih faza u skladu sa propisimaVlade koji uređuje postupak sprovođenja javne rasprave“, saopštila je generalna direktorica Direktorata za državnu upravu, Danijela Nedeljković Vukčević.

Podsjećamo, da je javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o slobodnom pristupu informacijama, u trajanju od 40 dana održana od 17. septembra do 31. oktobra 2019. godine.

U skladu sa zaključkom Posebne grupe između Evropske komisije i Crne Gore da će „Crna Gora uzeti u obzir dobijene inpute nakon javnih konsultacija i u saradnji sa SIGMA-om i Evropskom komisijom osigurati poštovanje evropskih standarda i principa potpunog i transparentnog pristupa informacijama u posjedu javne uprave, uz ograničene restrikcije (kao što su pitanja nacionalne bezbjednosti)“, nakon javne rasprave inovirali smo tekst zakona i usaglasili ga najprije sa SIGMA-om, a nakon toga i sa Evropskom komisijom.

„Na ovaj način u potpunosti je ispoštovana sva zakonska  procedura, te naše obaveze prema SIGMA-i i Evropskoj komisiji, čime su se stekli uslovi da zakon uđe u vladinu proceduru“, kazala je Nedeljković Vukčević.

U odnosu na Nacrt zakona koji je bio na javnoj raspravi u periodu septembar-oktobar prošle godine, ova verzija nacrta zakona maksimalno je usvojila predloge i mišljenja javnosti.  Tako su dvije glavne sugestije razmotrene i prihvaćene i odustalo se od uvođenja zloupotrebe prava i izmjene pravila o troškovima u upravnom postupku i upravnom sporu, a kojima bi svaka strana snosila svoje troškove. 

Imajući u vidu ogromno interesovanje javnosti za pripremu ovog zakona, a naročito uvažavajući preporuke predsjednika Vlade koje su proizašle u okviru Otvorenog dijaloga sa medijima i NVO, u namjeri da javnost upoznamo sa inoviranim tekstom zakona prije vladine procedure, planirano je održavanje okruglog stola koji je bio zakazan za 20. mart, a koji je otkazan zbog aktuelne epidemiološke situacije.

„Iz tog razloga objavili smo poziv za dodatne konsultacije o inoviranom tekstu zakona i pozvali sve zainteresovane javnosti da se još jednom izjasne o predloženim rješenjima.

To znači da se u ovoj fazi ne radi o javnoj raspravi, jer je javna rasprava u skladu sa propisom već sprovedena prošle godine, već o dodatnim konsultacijama i o našoj želji da zainteresovane javnosti upoznamo sa prihvaćenim predlozima za izmjene zakonskog teksta, a prije zvaničnog upućivanja u vladinu proceduru“, kazala je Nedeljković Vukčević.

Vjerujemo da je naš poziv odgovoran i primjeren novonastaloj situaciji, jer Ministarstvo javne uprave, kao i svi drugi državni organi, nastavlja da obavlja poslove iz svoje nadležnosti.

Video:https://www.youtube.com

MINISTARSTVO JAVNE UPRAVE


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?