Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Seoski turizam u Andrijevici: Porodica Babović svila porodično gnijezdo u selu Konjuhe

Objavljeno: 03.06.2020. 17:12 Autor: KEI
U zagrljaju Komova, daleko od gradske vreve, porodica Babović svila je porodično gnijezdo u selu Konjuhe.

Mir, priroda, čist vazduh, domaća hrana – samo su neke od prednosti života na selu. U njegovim čarima već godinama uživaju i gosti porodice Babović.

"Najteže nam je bilo na početku taj prvi susret sa gostima, kako će njima da bude, šta oni vole, šta im se sviđa. Mi smo uglavnom imali goste iz inostranstva. Imali prvo goste iz Belgije pet dana, sa njom smo probili led, vidjeli da to može. Prije svega oni traže ljubaznost, domaću hranu, izlete, prirode, mi im nudimo našu hranu koju mi proizvodimo – kukuruzno brašno, krompir, sir, meso, vodimo ih u planine gdje radimo berbu čajeva, borovnice, maline, kupine”, priča Ivana Babović.

Ovdje imaju mir?

"Da, da, to ih i oduševljava i u tome uživaju", dodaje Babović.

I ekipu TV Vijesti dočekali su kao pravi domaćini, sa bogatom trpezom, koja je djelo vrijednih ruku Ivane i njenih ćerki.

Strani turisti inače uzivaju u hrani i specijalitetima crnogorskog sjevera, pa je, prepoznavši to, Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije, inicirala da se oni skupe na jednom mjestu. Tako je nastao kuvar “Gorska trpeza”, u kom mozete naci recepte za tradicionalna jela planinskog dijela Crne Gore, koji se vjekovima prenose sa koljeno na koljeno, pa su već i dio kulture sjevera, a sada i turističke ponude.

“To kulturno nasleđe inače kod nas na sjeveru je, pored prirode i planina, u centru turističke ponude, i tako jedno sa drugim daju najbolje rezultate”, kazala je Jelena Krivčević iz Regionalne kancelarije za Bjelasicu, Komove i Prokletije.

Projekat je dobio podršku Evropske unije, koja je finansirala njegovo sprovođenje u okviru IPA projekta „Lokalna gastronomija kao turistička ponuda prekograničnog regiona“. Pomogli su i Babovićima da dodatno unaprijede ponudu.

“Ovo domaćinstvo je dobilo našu podršku u pakovanju etiketa za njihove tipične proizviode - džem od šljive i sok od malina, a takođe smo im pomogli da prostor unaprijede”, dodala je Krivčević.

Uz ovaj vjetar u leđa, porodica Babović spremno dočekuje i ovogodišnje goste. Ako bude interesovanja zbog epidemije koronavirusa. Posebna podrška stiže od najstarije ćerke.

“Pošto sam ja inače student turizma, definitivno mi je značilo što sam već par godina uključena u turizam+moja uloga je vodič i prevođenje u slučaju da je majki potrebno sa engleskom na naš jezik ili koji već jezik, jer govorim i ruski”, priča Milena Babović.

Babovići su shvatili, koliko uz marljiv rad , crnogorsko selo može da ponudi .Tu su ljepotu pokazali i svijetu.Hoće li nas ostale i ubuduće samo nužda vraćati na imanja nasšh djedova i očeva ili je vrijeme da razmislimo kako na selu mozemo spojiti ugodno sa korisnim?

Reportaža je nastala u okviru projekta EU4ME, koji finansira Evropska unija.

Tijana Pravilović, TV Vijesti



Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?