Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Okrugli sto o ulozi medija u procesima kreiranja javnih politika

Objavljeno: 12.06.2020. 17:04 Autor: MJU

U organizaciji Centra za demokratiju i ljudska prava, u okviru projekta “E-demokratija: građanska participacija u digitalnoj eri” koji CEDEM sprovodi uz podršku Ministarstva javne uprave Crne Gore, održan je okrugli sto pod nazivom “"Uloga medija u podsticanju građanske participacije u procesu donošenja odluka". Cilj ovog okruglog stola je bio analiza postojećeg stanja u oblasti građanske participacije posredstvom portala e-uprave i portala e-peticije i sačinjavanja seta preporuka za djelovanje medija i Ministarstva javne uprave radi većeg učešća građana u procesu donošenja odluka, kao i podizanje svijesti o važnosti učestvovanja u ovom procesu.

Okruglom stolu je prisustvovala Mirjana Begović, načelnica Direkcije za razvoj e-uprave u Ministarstvu javne uprave, koja je prisutnima dala osnovne informacije o dosadašnjim aktivnostima na uspostavljanju e-Demokratije u javnoj upravi. Ona je podsjetila da na sajtu www.euprava.me

od 2015. godine postoji posebna platforma - eParticipacija putem koje organi objavljuju javne pozive za sve procese u okviru kreiranja javnih politika, te da Ministarstvo javne uprave upravlja ovim sistemom i prati čitav proces. Ona je istakla da je od aprila 2019. godine u funkciji je unaprijeđena verzija ovog sajta i u 2019. godini je bilo 179 javnih poziva, a u prvoj polovini 2020. godine broj javnih poziva je već 169.

MJU

„Na portalu e-Participacija postoje posebni moduli za informisanja javnosti o procesu javnih rasprava, konsultovanja javnosti, učešće predstavnika NVO u radnim grupama, kao i dio za objavu javnih obavještanja. Posebna pažnja je posvećena transparentnosti čitavog procesa, ali i nedostatku komentara građana i civilnog sektora na predloge nacrta zakona i strateških dokumenata. To očigledno pokazuje da građani nisu još uvijek prihvatili ovu platformu kao zvanični elektronski kanal za informisanje i davanje sugestija u procesu kreiranja javnih politika“ – ocijenila je Begović. Ona, takođe, smatra da uloga medija u promociji procesa e-Demokratije može biti od ključne važnosti za dalje korišćenje ovih platformi. Begović je navela da će u narednom periodu Ministarstvo javne uprave uložiti dodatne napore na edukaciji službenika koji koriste ovaj sistem, ali i apelovala na predstavnike civilnog društva da se prijave za obavještenja o javnim pozivima koja se objavljuju, kako bi putem maila dobijali informacije o novostima na ovom portalu.

Kada je u pitanju korišćenje portala e-Peticije navela je da je namjera da se Portal e-Peticije unaprijedi i proširi na procese u lokalnoj samoupravi, zbog činjenice da se mnoge javne rasprave tiču peticija za pitanja koja nijesu u nadležnosti Vlade.

Begović se osvrnula i na portal Sistem48 koji je dostupan u nekoliko gradova Crne Gore, putem kojeg se mogu podnijeti zahtjevi za rješavanje različitih problema u lokalnoj zajednici, što, takođe, doprinosi unapređenju demokratskog procesa.

Ključni izazovi u procesu e-Participacije su nezainteresovanost građana, nedovoljno poznavanje IT alata, određeni propusti u procedurama obajavljivanja, a kao preporuke su prepoznati podizanje svijesti građana, edukacija građana za korišćenje IT alata, promocija i dodatna edukacija službenika u javnim upravama i administratora.

MINISTARSTVO JAVNE UPRAVE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?