- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Održan trening „Od socijalne barijere do etike rod...
Održan trening „Od socijalne barijere do etike roda“
U ostvarenju ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori, rodne politike imaju ključnu ulogu istakla je načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Biljana Pejović, u uvodnom obraćanju na jednodnevnom treningu „Od socijalne barijere do etike roda“ koji je održan u Hotelu Ramada u Podgorici u organizaciji NVO Identitet a u partnerstvu sa Minstarstvom za ljudska i manjinska prava.
Polazeći od činjenice da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava jedan od glavnih institucionalnih mehanizama za ostvarivanje politike rodne ravnopravnosti, Pejović je naglasila intenzivni rad Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti na donošenju i sprovođenju politika u ovoj oblasti, kroz inkluzivno partnerstvo sa državnim organima, nevladinim organizacijama, akademskom zajednicom, medijima, koje u fokusu imaju unapređenje ljudskih prava žena. Kroz prepoznavanje ciljeva projekta “Od socijalne barijere do etike roda“ u ostvarenju rodnih politika, ona još jedanput akcenovala da Vlada Crne Gore i resorno ministarstvo (MLJMP) prepoznaju u nevladimim organizacijama partnere na realizaciji strateških programa, te da saradnja vladinog i nevladinog sektora predstavlja ključni faktor demokratizacije i humanizacije društva.
Učesnicima treninga se, ispred organizatora, obratila Tijana Vuković, psihološkinja, predstavivši projekat “Od socijalne barijere do etike roda” podržanog od Minsitarstva za ljudska i manjinska prava u oblasti rodna ravnopravnost na konkursu „KLJUČ JE U RUKAMA ŽENE” u 2019. godini, u čijem se kontekstu realizuje istoimeni trening. Ona je objasnila na koji način ciljevi treninga prate kontinuitet postizanja projektnih ciljeva, počev od opšteg cilja koji se odnosi na poštovanje ženskih ljudskih prava uz omogućavanje ravnopravnih uslova žena u svim oblastima društvenog života i stvaranje uslova za korišćenje emancipatorskih potencijala žena.
Trenerica je bila Slavica Striković, ekspertkinja za ženska ljudska prava.
Sadržaj treninga bio je usmjeren na pitanja eliminacije uslova za diskriminaciju žena u ekonomskoj, društvenoj, kulturnoj i drugim oblastima života, sa fokusom na prevazilaženje nejednake zastupljenosti žena i muškaraca, odnosno nejednakog tretmana lica jednog pola u odnosu na lica drugog pola, kao i na mogućnosti preduzimanja posebnih mjera za obezbjeđivanje i unaprjeđivanje rodne ravnopravnosti. Rrazmatrane su mogućnosti podizanja nivoa svijesti i znanja javnosti o značaju rodne ravnopravnsti kroz smanjenje stepena diskriminacije po osnovu pola i roda i povećanje stepena informisanja javnosti o implementaciji politike rodne ravnopavnosti i iskorjenjivanje rodnih stereotipa u oblasti socijalne inkluzije i zaštite.
Trening je bio namijenjen predstavnicima organa državne uprave, organa lokalne uprave, sudstva, tužilaštva, inspekcijskih organa i ženama iz kategorije teže zapošljivih, kao i studeentskoj populaciji i svim rodno senzibilisanim osobama.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava