- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Preporuka: Mjere za suzbijanje Cydalima perspectal...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Preporuka: Mjere za suzbijanje Cydalima perspectalis – šimširov moljac
Objavljeno: 28.08.2020. • 21:00 Autor: UBHVFP
Obavještavamo držaoce bilja šimšira - Buxus sp., o ponovnoj pojavi šimširovog moljca (Cydalima perspectalis) i mjerama za njegovo suzbijanje.
Kao što smo i ranije obavještavali javnost, prisustvo štetnog organizma šimširovog moljca utvrđeno je prvi put u Crnoj Gori, na teritoriji Opštine Herceg Novi 2014. godine, od kada se pojavljuje i pričinjava značajne štete na bilju Buxus sp. širom Crne Gore.
Šimširov moljac je veoma štetan jer može uzrokovati potpunu defolijaciju i propadanje šimšira, koji predstavljaju veoma značajno hortikulturno bilje na teritoriji Crne Gore.
Jaja polaže pojedinačno ili u grupicama uglavnom na naličju lista, a mlade tek ispiljene gusjenice brste lišće, mladare i koru što narušava estetski izgled biljke i prouzrokuje potpuni gubitak listova i propadanje. Štetni organizam se može lako prepoznati po svilenkastim zaprecima i svilenim nitima (paučini) na šimširu. Kod jakog napada njima je prekrivena cijela biljka koja je ostala bez lista. Oštećenja se često dosta kasno primjećuju, jer se mlade gusjenice zadržavaju u unutrašnjosti gustih biljaka šimšira gdje su dobro zaštićene. Kada dođu do spoljnih djelova biljke štete su vidljive, ali tada je uglavnom već prekasno jer je došlo do potpune defolijacije. Prilikom pregleda neophodno je razmaknuti grane i pogledati unutrašnjost biljke jer su tu vidljive prve štete i mlade gusjenice.
Fitosanitarne mjere koje se sprovode u cilju suzbijanja i sprječavanja širenja šimširovog moljca:
1. zdravstveni pregled osjetljivog bilja Buxus sp. koje se unosi;
2. zdravstveni pregled osjetljivog bilja Buxus sp. u rasadnicima i vrtnim centrima;
3. hemijsko tretiranje na propisan način u skladu sa posebnim zakonom o sredstvima za zaštitu bilja, piretroidima kao što su deltametrin, cipermetrin, a poželjno je da se rastvoru koji će se primijeniti doda i neki okvašivač (efikasnost se postiže kada su gusenice mlađe i nema paučine koja smanjuje dejstvo insekticida);
4. fizičke mjere borbe odnose se na sakupljanje i uništavanje gusjenica, lutki i jaja koja su položena na naličje lista u grupicama (preporučljivo za privatne vrtove sa nekoliko biljaka šimšira);
5. ispiranje grmova šimšira sa jakim mlazom vode (djelimično doprinosi smanjenju brojnosti štetnog organizma, s tim da se gusjenice moraju pokupiti i uništiti);
6. rezidba napadnutih djelova bilja (orezani biljni materijal treba spaliti u cilju sprječavanja daljeg širenja štetnog organizma).
Držaoc bilja dužan je da radi otkrivanja pojave, sprječavanja širenja i suzbijanja štetnog organizma obavezno pregleda bilje Buxus sp. na površinama na kojima ih uzgaja, bilo da je njihov vlasnik ili ih na drugi način upotrebljava i postupa sa njima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?