- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Online predstavljanje izveštaja „Gde je novac za ž...
Online predstavljanje izveštaja „Gde je novac za ženska prava? Trendovi finansiranja na Zapadnom Balkanu“ u Crnoj Gori
Izazovi koji postoje u oblastima rodne ravnopravnosti jesu prilika za sinergiju i zajedničko djelovanje svih aktera u društvu, odnosno institucija i civilnog društva, saopštila je Biljana Pejovic, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti na predstavljanju publikacije ”Gdje je novac za ženska prava? Trendovi finasniranja na Zapadnom Balkanu ” , koje je organizovala Fondacija Kvinna till Kvinna (Kvinna till Kvinna) iz Švedske 16. septembra 2020. godine. online preko platforme Zoom.
Ona je ponovila da nevladin sektor ima značajnu ulogu u promociji rodne ravnopravnosti, pogotovo u sferama zaštite od nasilja i ekonomskog osnaživanja žena, antidiskriminacije i većeg političkog ućešća žena. Ustaljena praksa je da se kroz stalni dijalog sa predstavnicama ženskih organizacija na različitim forumima razmatraju teme od zajedničkog interesa. Aktivnosti se sprovode i kroz zajedničke kampanje, obuke, istraživanja, kao i realizaciju projekata koje finansira najčešće Evropska Unija kroz nacionalni IPA program, ali i druge međunarodne organizacije poput UN agencija, OSCE, Savjeta Evrope kao i kroz realizaciju javnih konkursa za finansiranje projekata/ programa nevladih organizacija u skladu sa Zakonom o NVO.
”Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, u skladu sa inoviranim Zakonom o nevladinim organizacijama iz 2017 godine, u djelu odredbi koje se na finansiranje, od 2018. godine, te polazeći od činjenice da Vlada Crne Gore svojim odlukama na godišnjem nivou definiše rodnu ravnopravnost kao prioritetnu oblast za finasiranje iz budžeta, sprovodi javne konkurse za finansiranje programa/ projekata nevladinih organizacija u ovoj oblasti. Za ovu svrhu u periodu od tri godine oprediljena su sredstva u ukupnom iznosu od 632.000€.
Pored direktne finansijske podrške nevladinim organizacijama u oblasti rodne ravnopravnosti, postoji i ona nematerijalna podrška kroz organizovanje zajedničkih događaja i kampanja”, kazala je Pejović.
Takođe, ženske nevladine organizacije su članice radnih grupa za izradu zakona i strategija koje se tiču rodne ravnopravnosti. One su i članice Nacionalnog savjeta za rodnu ravnopravnost, Komisije za sprovođenje PAPRR-a, komisija za izradu izvještaja o CEDAW konvenciji, Pekinškoj deklaraciji, UPR i drugih međunarodnih dokumenata, savjetodavnih odbora za praćenje nacionalnih IPA projekata iz oblasti rodne ravnopravnosti i regionalnih projekata, te lokalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost ( savjeti, odbori za rodnu ravnopravnost). Nevladine organizacije su prepoznate u dokumentma koji se tiču postizanja rodne ravnopravnosti, kao partneri I važni akteri u sprovođenju politike jednakih mogućnosti. Sprovođenjem projekata NVO za zaštitu ljudskih prava žena i zaštitu od diskriminacije po osnovu pola, koji se finansiraju u okviru Konkursa koji raspisuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, daje se doprinos realizaciji godišnjeg akcionog plana koji se donosi krajem tekuće godine, za narednu u skladu sa potrebama i realizovanim aktivnostima Plana aktinosti za postizanje rodne ravnopravnosti za period 2017 - 2021. godinu.
Ostvarivanje ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti u našoj zemlji zahtijeva sveobuhvatno promišljanje i razumijevanje društvenih i struktura moći, koji kreiraju ne samo zakone i politike, već i ekonomiju, društvena kretanja, porodicu i utiču na živote svakog pojedinca i pojedinke. U procesu integracija u EU, Crna Gora se obavezala na efikasnije zalaganje za prava žena i to ne samo usklađivanjem zakona sa pravnom tekovinom EU, već i uvođenjem boljih institucionalnih mjera i boljom koordinacijom u djelovanju institucija, kako bi osigurali ostvarivanje rodne ravnopravnosti koja čini osnovnu vrijednost Evropske unije. Takođe, u poslednjih desetak godina, vidljivi su napori koje državni organi, organi lokalne samouprave i civilno društvo ulažu u saradnji sa međunarodnim partnerima i donatorima koji obezbjeđuju značajna sredstva radi zaštite od diskriminacije i promocije jednakosti. Dalje, u Crnoj Gori postoji dobar institucionalni i zakonodavni okvir za zaštitu i promovisanje ljudskih prava i sloboda i rodne rodne ravnopravnsoti.
Iako činjenice ukazuju na to da je doprinos ženskih organizacija civilnog društva od presudnog značaja za ostvarivanje društvenih promena, javno dostupne informacije i podaci o dosadašnjim sredstvima koje EU i drugi međunarodni donatori izdvajaju za rodnu ravnopravnost, kao i sredstvima vladinih institucija za djelovanje ženskih nevladinih organizacija, govore o potrebi daljeg ulaganja u jačanje kapaciteta ovih organizacija.
Fondacija Kvinna till Kvinna je podržala istraživanje koje je predvodila Mreža žena Kosova (MŽK), a koje je sprovelo osam ženskih nevaldih organizacija iz regiona, među kojima je bio i NVO Centar za ženska prava iz Crne Gore. U okviru ovog istraživanja analizirani su trendovi finansiranja rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori i na Zapadnom Balkanu uopšte. Izveštaj sadrži preporuke za EU, zemlje članice i ostale donatore koje su posebno relevantne u kontekstu procesa pridruživanja EU. Istraživanje je finansirala Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava