- Vlada Crne Gore
Kancelarija Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Aktivnosti Kancelarije zastupnika Crne Gore pred E...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Aktivnosti Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Objavljeno: 22.10.2020. • 18:03 Autor: Kancelarija zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Sedmi godišnji regionalni Forum o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu na temu „COVID-19 i Evropska konvencija o ljudskim pravima“ održan je 16. i 17. oktobra 2020.godine, u organizaciji AIRE centra iz Londona i „Civil Rights Defenders-a“, a uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, Vlade Kraljevine Švedske, „Konrad Adenauer Stiftung“ fondacije i Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije. Forumu je prisustvovala g-đa Valentina Pavličić, zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, sa savjetnicima iz Kancelarije.
Forum je ove godine organizovan putem video tehnologije, na način što su na centralnoj konferenciji u Baden-Badenu učestvovali predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, Komesar Savjeta Evrope za ljudska prava, sudije i ranije sudije Evropskog suda za ljudska prava, dok su se predstavnici zemalja regiona sastali u nacionalnim radnim centrima u Podgorici, Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, Skoplju, Tirani i Prištini.
Tema ovogodišnjeg foruma je COVID-19 i Evropska konvencija o ljudskim pravima, s obzirom na to da pandemija Covid-19 predstavlja jednu od najvećih globalnih kriza. Mnoge države članice Savjeta Evrope su po prvi put od donošenja Konvencije istovremeno pogođene situacijom koja utiče na brojna prava zajemčena Konvencijom, te su preduzele brojne pozitivne obaveze u cilju zaštite života i zdravlja stanovništva. Pored navedenog, tema je bila i sudska praksa Evropskog suda za ljudska prava i primjena konvencijskih standarda u okviru pravnih sistema država članica, koji mogu predstavljati smjernice za prevazilaženje i rješavanje mogućih pravnih pitanja.
Tokom foruma je istaknuto da pandemija Covid-19 predstavlja zdravstvenu, društvenu i ekonomsku krizu, zbog koje su države bile prinuđene da preduzimaju različite mjere, kojim su u određenom stepenu ograničena ljudska prava i sloboda iz Konvencije. I pored razumijevanja za derogaciju pojedinih odredbi Konvencije usljed vanrednih okolnosti, opšti je stav sa foruma da su države članice i u krizi kakva je Covid-19 dužne osigurati da restriktivne mjere ne smiju ugroziti poštovanje ljudskih prava i sloboda, preko granice dozvoljenog.
Takođe je konstatovano da mora postojati određena vrsta kontrole mjera koje donose organi izvršne vlasti u borbi sa pandemijom, kako bi se spriječile moguće zloupotrebe. Kao posebno rizične oblasti, izdvojeni su pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života, pravo na slobodu okupljanja i udruživanja, kao i pravo na pravično suđenje. U konačnom je zaključeno da je posebna odgovornost na sudskoj grani vlasti, kao garantu poštovanja ustavnih načela i konvencijskih prava, da u svom radu obezbijedi zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda koje mogu biti ugrožene vanrednim mjerama usljed borbe sa posljedicama Covida-19.
Kancelarija zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Vezani članci:
Izvršenje presude Evropskog suda za ljudska prava - Akcioni plan u predmetu Vlahović proti 10.01.2025.
Zvanična posjeta Odjeljenja za izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava Crnoj Gor 24.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?