- Vlada Crne Gore
Kancelarija Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Presuda u odnosu na Crnu Goru pred Evropskim sudom...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Presuda u odnosu na Crnu Goru pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu
Objavljeno: 27.11.2020. • 18:27 Autor: Kancelarija zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu („Evropski sud“) donio je jednu presudu za dva predmeta u odnosu na Crnu Goru, i to u predmetima MERCUR SYSTEM A.D protiv Crne Gore (br.5862/11) i Vujović i dr. protiv Crne Gore (br.70851/13), u kojoj je utvrdio povredu člana 6 stav 1 (pravo na pravično suđenje) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda („Konvencija“) zbog prekomjerne dužine trajanja postupka.
U skladu sa tzv. „broader WECL“ procedurom u radu Evropskog suda, o predmetima je odlučeno jednom presudom, gdje se nakon obrazloženja i izreke u presudi navodi tabela sa najvažnijim podacima iz predstavki. Ova procedura se primjenjuje u onim slučajevima gdje pravni osnov i činjenice više identičnih predmeta upućuju na dobro ustanovljenu praksu Evropskog suda u vezi sa nekim konvencijskim pravom, najčešće u vezi sa pravom na razumnu dužinu postupaka iz člana 6 stav 1 Konvencije. U takvim situacijama, radi ekonomičnosti postupka i efikasnijeg rada, Evropski sud jednom presudom odlučuje o više istovjetnih predstavki koje su podnijete protiv neke države.
U predmetu MERCUR SYSTEM A.D protiv Crne Gore, podnosilac predstavke je pravno lice koje je vodilo postupak pred Privrednim sudom u Podgorici. U predmetnom postupku presuda Privrednog suda je dva puta ukidana od strane Apelacionog suda Crne Gore, da bi u konačnom bila potvrđena i od strane Apelacionog suda i od strane Vrhovnog suda Crne Gore. U postupku po ustavnoj žalbi, Ustavni sud Crne Gore je jednom ukinuo presudu Vrhovnog suda Crne Gore, a predmetni postupak je okončan presudom Vrhovnog suda Crne Gore od 08.02.2012.godine. Postupak je trajao ukupno 7 godina, 11 mjeseci i 5 dana na tri nivoa nadležnosti.
U predmetu Vujović i dr. protiv Crne Gore, predstavka je podnijeta od strane 32 fizička lica u vezi sa radnim sporom koji je pokrenut 1996.godine pred nadležnim Osnovnim sudom u Podgorici. U postupku je donijeto nekoliko presuda i rješenja Osnovnog suda u Podgorici, Višeg suda u Podgorici i Vrhovnog suda Crne Gore. Postupak je okončan presudom Vrhovnog suda Crne Gore od 09.05.2013.godine. Postupak je ukupno trajao 9 godina, 2 mjeseca i 6 dana.
Evropski sud je utvrdio da se dužina trajanja postupka u oba predmeta ima računati od 03.03.2004.godine, to jest od dana kada je Konvencija stupila na snagu u odnosu na Crnu Goru. Evropski sud je u presudi ponovio da razumnost dužine trajanja postupka mora biti procijenjena u svijetlu okolnosti predmeta i u odnosu na sljedeće kriterijume: složenost predmeta, ponašanje podnosilaca predstavke i relevantnih organa, kao i od kakvog je značaja predmet spora za podnosioce predstavke. Prilikom ispitivanja cjelokupnog materijala koji mu je dostavljen, Evropski sud nije našao nijednu činjenicu ili argument koji bi ga mogao ubijediti da donese drugačiji zaključak o prihvatljivosti i osnovanosti predstavki. Imajući u vidu svoju sudsku praksu o ovom pitanju, Evropski sud je smatrao da je u oba predmeta dužina trajanja postupka bila prekomjerna i da nije ispunila zahtjev „razumnog roka”, zbog čega je utvrdio povredu člana 6 stav 1 Konvencije.
Iako su podnosioci predstavke u oba predmeta tražili naknadu materijalne štete, Evropski sud nije našao uzročnu vezu između utvrđene povrede i tražene naknade. Podnosioci predstavke nisu tražili naknadu nematerijalne štete, pa je u konačnom Evropski sud u oba predmeta dosudio novčani iznos od 500,00 eura na ime troškova i izdataka, po predstavci.
Navedena presuda je postala pravosnažna danom donošenja.
Zastupnik Crne Gore pred
Evropskim sudom za ljudska prava,
Valentina Pavličić
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?