- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Izvještaj: Realizacija Monitoringa uređaja za upot...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Izvještaj: Realizacija Monitoringa uređaja za upotrebu pesticida
Objavljeno: 15.12.2020. • 14:00 Autor: UBHVFP
Monitoring uređaja za upotrebu pesticida je realizovan u skladu sa Programom fitosanitarnih mjera za 2020. godinu (Sl. list CG 9/20) kroz pokazni primjer reparacije traktorskog atomizera koji se koristio duži niz godina u zaštiti vinove loze i predstavlja smjernicu za reparaciju i pravilno rukovanje sa atomizerima namjenjen korisnicima sredstava za zaštitu bilja kako bi se informisali o aktivnostima neophodnim za održivu upotrebu pesticida.
Jedna od aktivnosti koja je predviđena Nacionalnim akcionim planom je i kontrola uređaja za upotrebu sredstava za zaštitu bilja, sa ciljem da se primjenom pravila o korišćenju uređaja za aplikaciju obezbijedi efikasnost u suzbijanju štetnih organizama, i da se ispune ekološki zahtjevi. U 2020. godini odrađena je kompletna pokazna reparacija postojećeg nošenog atomizera.
Kompletna reparacija izvršena je na jednom od atomizera na oglednom imanju Biotehničkog fakulteta. Odabrani atomizer je nošenog tipa, proizvođača Agromehanika Kranj, kapaciteta 330 litara.
Atomizer je bio u veoma zapuštenom stanju. Prvi korak prije pristupanja reparaciji je detaljno pranje atomizera. Ova mjera je obavezna nakon završetka svakog prskanja, tj. upotrebe pesticida, koju poljoprivredni proizvođači rijetko primjenjuju. Oprema za aplikaciju pesticida se može ispirati rastvorom vode i sredstva namjenjenog za pranje rezervoara prskalica i atomizera. Neophodno je pomenuti da rastvor cirkuliše kroz cijeli sistem nekoliko minuta, nakon čega je potrebno ukloniti rasprskivače (dizne) kao i filtere, a zatim isprati cijeli sistem čistom vodom.
Nakon završenog pranja atomizera, pristupa se provjeri stanja pumpe. Odžavanje pumpe atomizera ili prskalica, zasniva se na kontroli ulja u kućištu pumpe i njegovoj dopuni, prije stavljanja u rad. Takođe veoma je važna zamjena ulja u pumpi i to na svakih 100 sati rada ili prema upustvu proizvođača pumpe. Ukoliko se primijeti da je ulje u kućištu pumpe postalo bijelo neophodno je odmah promijeniti membrane, isprati kućište i sipati novo ulje. Kako bi spriječili gore pomenuto predlaže se zamjena radnih membrana komora na svakih 400 do 450 radnih sati ili bar jednom godišnje. Pumpa koja se nalazila na atomizeru koja se reparirala nije redovno održavana te je bila neophodna zamijena novom.
Provjera čistoće filtera i rasprskivača osnovna je mjera koju proizvođači trebaju da sprovode prije i poslije svake aplikacije pesticida. Ukoliko su filteri i rasprskivači zaprljani preporučuje se njihovo pranje u mlakoj vodi sa finom četkicom za čišćenje. Za čišćenje rasprskivača nikako ne koristiti žicu ili oštre predmete koje mogu oštetiti rasprskivač, a takođe ne čistiti rasprskivače tako što će se ustima duvati kroz njih. Takođe, preporučuje se redovna kontrola stanja dovodnih i odvodnih crijeva atomizera ili traktorske prskalice.
Začepljenja nastala neredovnim čićenjem atomizera kao i loše stanje dovodnih crijeva
Kako se traktorske prskalice i atomizeri u velikoj mjeri koriste u savremenoj poljoprivrednoj proizvodnji, neizbježna je moguća pojava određenih smetnji pri njihovoj upotrebi. Ukoliko pumpa ne povlači vodu iz rezervoara potrebno je provjeriti da li je začepljen dovod (filter rezervoara ili crijevo) kao i da li je pravilno ugrađen filter rezervoara.
Ukoliko proizvođač primijeti da je protok pumpe nedovoljan najvjerovatnije su oštećene membrane radne komore ili su zaglavljeni ventili pumpe i potrebno ih je zamijeniti. Preporučuje se redovna kontrola pritiska vazduha u vazdušnom zvonu pumpe (mora biti u skladu sa preporukom proizvođača pumpe), prvi znak nestabilnog rada pumpe je poigravanje kazaljke manometra. U slučaju da manometer ne pokazuje pritisak potrebno je demontirati nosač manometra i detaljno ga očistiti.
U daljem procesu reparacije primijećeno je da je slomljen jedan krak ventilatora te da na atomizeru nedostaje dva kaiša koji pomoću remenice pokreću ventilator. Ovakav atomizer ne može da distribuiše dovoljnu količinu vazduha, stoga je bilo neophodno zamijeniti kaiševe i ventilator atomizera.
Ovaj atomizer je zahtjevao detaljnu reparaciju, tako da je pored gore navedenih stavki zamijenjen nosač filtera i manometra, manometer (do 30bari), polumjesečaste grane atomizera, dvopolne nosače rasprskivača, dvije vrste rasprskivača (dizne, TR80-04 crvene i TR80-02 žute) i kompletna dovodna i odvodna crijeva.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?