Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Kroz prekograničnu saradnju do jačanja odgovora na izazove u oblasti zaštite i spašavanja

Objavljeno: 24.12.2020. 18:02 Autor: MUP
„Projekat „SAFE TOGETHER“ – Prevencija rizika u prekograničnom području doprinijeće jačanju odgovora na izazove povezane sa elementarnim i drugim nepogodama“, saopštio je generalni direktor Direktorata za vanredne situacije u MUP-u Mirsad Mulić na uvodnom sastanku projektnih partnera.

Mulić je ovom prilikom istakao da je projekat izuzetno važan za sistem zaštite i spašavanja u Crnoj Gori, jer će omogućiti jačanje kapaciteta u odgovoru na elementarne nepogode i druge nesreće. „Najvažniji benefit je svakako adaptacija prostorija u Službi zaštite i spašavanja Podgorica, koje su date na korišćenje Ministarstvu unutrašnjih poslova, čime će se stvoriti pretpostavke za izgradnju i razvoj modernog nacionalnog trening centra za zaštitu i spašavanje“, naglasio je.

Fokus projekta, koji sprovodi Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore, kao vodeći partner u saradnji sa Gradom Gradiška (BiH) i Gradom Daruvar (R.Hrvatska) je jačanje materijalnih i ljudskih kapaciteta za reagovanje u slučaju elementarnih nepogoda, ali i zaštita prirode i životne sredine u prekograničnom području.

Pored nacionalnog trening centra za zaštitu i spašavanje u Podgorici, projektom je predviđeno uspostavljanje regionalnih trening centara u Gradišci i Daruvaru i njihovo opremanje, nabavka terenskog vozila i lične i kolektivne spasilačke opreme za zaštitu i spašavanje, osnivanje Gorske službe spašavanja u Gradišci i Daruvaru, organizovanje specijalizovanih obuka za subjekte sistema zaštite i spašavanja, održavanje zajedničke terenske vježbe, izrada lokalnih procjena rizika od katastrofa, kao i informisanje stanovništva o rizicima od elementarnih nepogoda.

Ukupna vrijednost projekta, koji je finansiran u okviru IPA INTERREG Programa prekogranične saradnje između Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore je 1.276.113,89 EUR eura, od čega je doprinos Evropske unije 1.084.696,79 eura, ili 85% ukupnih projektnih troškova. Za Crnu Goru je opredijeljeno 519.961,54 eura, od čega EU finansira 441 967.30 eura. Projekat je počeo sa realizacijom 1. oktobra ove godine i trajaće 26 mjeseci.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?