- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Usvojen Program za kontrolu populacije pasa u Crno...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Usvojen Program za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori
Objavljeno: 02.08.2021. • 19:04 Autor: UBHVFP
Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 15. jula 2021. godine usvojila Program za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori sa Akcionim planom, na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Zaključkom Vlade Crne Gore date su preporuke lokalnim samoupravama da najkasnije do II kvartala, 2023. godine, donesu lokalne planove za kontrolu populacije pasa za područje svoje uprave koji moraju biti usklađeni sa zakonskim okvirom i Programom, sprovodeći mjere i aktivnosti, dok se Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove obavezuje da o realizaciji aktivnosti izvještava Vladu jednom godišnje, a najkasnije do 30. juna tekuće godine za prethodnu godinu.
Upravljanje i kontrola populacije pasa do sada nije bila predmet strateških dokumenata na nivou Crne Gore. Kako je u poslednjih nekoliko godina evidentan porast broja pasa, a posebno napuštenih i pasa lutalica i sve češćih pojava napada pasa na ljude, neodgovoran odnos vlasnika prema kućnim ljubimcima, s jedne strane, a sa druge, nedovoljna svijest pojedinaca i zajednice o obavezama i odnosu prema životinjama, nedovoljna povezanost i angažovanost institucija na državnom i lokanom nivou, nametnula se potreba za izradu i donošenje sveobuhvatnog, nacionalnog programa za kontrolu populacije pasa. Ovaj program je odgovor na utvrđene izazove u ovoj oblasti koji su zajednički za državu, lokalne samouprave, civilni sektor ali i društvo u cijelini. Zbog kompleksnosti i međusobne ukrštenosti mjera i aktivnosti u upravljanju i kontroli populacije pasa, saradnja na svim nivoima društva je od izuzetne važnosti.
Ovaj program se zasniva na postojećem zakonskom okviru i standardima Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) definisanim u Poglavlju 7.7. - poglavlju za kontrolu populacije napuštenih pasa, prilagođen crnogorskim uslovima, posebno uzimajući u obzir procjenu koja je urađena tokom 2015. i 2018. godine od strane OIE-a.
CILJ NACIONALNOG PROGRAMA U CRNOJ GORI
Okvirni cilj Programa za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori je uspostavljanje održivog sistema za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori radi poboljšanja zdravlja i dobrobiti vlasničkih pasa i pasa lutalica, a u konačnom, zaštite zdravlja životinja i ljudi.
AKTIVNOSTI I MJERE ZA USPOSTAVLJANJE SISTEMA ZA KONTROLU POPULACIJE PASA
Na osnovu postojećih podataka, trenutne situacije na lokalnom nivou i dostizanja ciljeva ovog programa date su mjere sa jasno definisanim rokovima i nosiocima aktivnosti:
1. kontinuirano usaglašavanje sa EU propisima i OIE standardima;
2. identifikacija i registracija pasa;
3. izrada i usvajanje lokalnih planova za kontrolu populacije pasa i njihovo praćenje sa početnom procjenom postojećeg broja pasa, njihove rasprostranjenosti i ekologije;
4. kontrola razmnožavanja;
5. izgradnja i unaprjeđenje uslova u skloništima za napuštene životinje;
6. obuka i trening;
7. komunikacija i promocija nacionalnog i lokalnih programa;
8. kontrola životne sredine;
9. saradnja i angažovanje lovačkog saveza u dijelu kontrole populacije lovačkih pasa;
10. odobravanje odgajivačnica;
11. edukacija i podizanje svijesti o odgovornom vlasništvu;
12. smanjenje učestalosti ugriza pasa.
Program za kontrolu populacije pasa treba da se implementira na lokalnom nivou kroz planove prilagođene specifičnosti sredine u kojoj se sprovode, a neophodno je razviti potrebne stručne i tehničke kapacitete i obezbijediti visok nivo javne podrške kako bi se program uspješno implementirao na lokalnom nivou.
Program za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori sa Akcionim planom, možete naći na sledećem linku: https://www.gov.me/dokumenta/3f57778f-1373-40a3-9841-9aa1554ce781 ili na web stranici Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove
Vezani članci:
Izvještaji o radu 11.11.2024.
Informacije o poslovima odsjeka 08.11.2024.
Monitoring rezidua 07.11.2024.
Antimikrobna rezistencija 06.11.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?