- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Praćenje mediteranske voćne muve ceratitis capitat...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Praćenje mediteranske voćne muve ceratitis capitata i preporuka fitosanitarnih mjera
Objavljeno: 02.08.2021. • 20:38 Autor: UBHVFP
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove je i ove godine Programom fitosanitarnih mjera za 2021. godinu, planirala monitoring odnosno praćenje dinamike populacije mediteranske voćne muve Ceratitis capitata od strane odgovornog lica ovlašćene ustanove, u cilju davanja preporuke o mjerama suzbijanja.
Monitoring nad voćnom muvom Ceratitis capitata vrši odgovorno lice-entomolog Prof. dr Sanja Radonjić iz Fitosanitarne laboratorije Biotehničkog fakulteta.
U periodu od 20-22.07. 2021. postavljene su Tephri klopke (sa atraktantom Biolure) i Jackson klopke (sa atraktantom Trimedlure) na lokalitetima od Ulcinja do Herceg Novog (Ulcinj - Gornji i Donji Štoj, Bar – Čeluga i Polje, Bigova, Baošići, Đenovići). Klopke su postavljene u plantažnim zasadima citrusa i u mješovitim voćnim zasadaima (Slika 1). Oba tipa klopki postavljena su i u lokalitetu Godinje (slika 2) u mješovitom voćnom zasadu (jabuka, kruška, šljiva, japanska jabuka, vinova loza, iglica).
PREPORUKA: Imajući u vidu karakteristiku C. capitata da ne napada zelene i tvrde plodove (bez obzira o kojoj se voćnoj vrsti radi), već one na početku fenofaze sazrijevanja i poluzrele plodove, stalno praćenje stanja u voćnjaku i održavanje njegove higijene veoma je značajna mjera u smanjenju brojnosti ove vrste. To podrazumijeva, od strane proizvođača i držaoca voćnih vrsta koje su domaćini C. capitata, kontinuirano uklanjanje i uništavanje spaljivanjem svih onih plodova na kojima se uoče bilo kakvi simptomi napada ili preuranjeno dozrijevanje. Sumnjivi plodovi se ne smiju zakopavati u zemlju niti bacati u kontejner!
Stalno praćenje toka sazrijevanja smokve, čije plodove u našim uslovima C. capitata prvo napada, ali i plodova domaćina svih ostalih voćnih vrsta koje će u narednom periodu ući u fazu sazrijevanja, takođe je neophodno od strane samih proizvođača i držaoca voćnih vrsta.
Savjetujemo da se kao preventivna mjera (naročito u okućnicama i malim, mješovitim voćnjacima koji predstavljaju idealnu sredinu za pojavu prvih simptoma napada), oko stabala smokve (a kasnije i ostalih voćaka-kako budu dozrijevale) u širini prečnika krošnje, postave i PVC folije ili sloj slame (debljine oko 25 cm) da bi se onemogućio ulazak larvi u zemljište iz eventualno napadnutih plodova. Takođe, plodovi sa simptomima napada kao i svi oni sumnjivi, mogu se staviti u plastične kese (npr. kesa za smeće) koja se zaveže i ostavi na suncu najmanje 8 sati, a za slučaj svake sigurnosti i do 2 dana. Za ovo vrijeme, sve larve koje se nalaze u plodovima će uginuti.
Neophoda je i primjena mjera hemijske zaštite na početku fenofaze sazrijevanja ploda, odnosno u vrijeme kada oni postanu prijemčivi za napad. Prilikom odabira preparata obavezno treba voditi računa o karenci i dozvoljenom broju tretiranja u toku godine, sortimentu i fenofazi razvića plodova domaćina.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?