Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

PRAĆENJE MEDITERANSKE VOĆNE MUVE CERATITIS CAPITATA I PREPORUKA FITOSANITARNIH MJERA

Objavljeno: 31.08.2021. 13:00 Autor: UBHVFP

U okviru Programa fitosanitarnih mjera vrši se monitoring mediteranske voćne muve Ceratitis capitata pregledima klopki na više lokacija na crnogorskom primorju. Dana 19. 08. 2021. godine izvršen je pregled klopki (Tephri i Jackson) na lokalitetima u Baru, Ulcinju i Godinju na prisustvo imaga Ceratitis capitata. Pregledom klopki nije utvrđeno prisustvo imaga ni u jednom od posmatranih lokaliteta.

Takođe, izvršeno je uzorkovanje i naknadni laboratorijski pregled ‚‚sumnjivih'' uzoraka smokve na eventualno prisustvo larvi. Nije utvrđeno prisustvo larvi u uzorkovanim plodovima

Dana 25. 08. 2021. godine izvršen je pregled klopki (Tephri i Jackson) na lokalitetima u Bokokotorskom zalivu (Bigova, Baošići, Đenovići).

Pregledom klopki utvrđeno je prisustvo muve u svim lokalitetima (Bigova, Baošići, Đenovići), u veoma niskoj brojnosti – Baošići -1 ♀, Đenovići – 2 ♂♂, Bigova - 2 ♂♂.

Takođe, izvršeno je uzorkovanje i naknadni laboratorijski pregled ‚‚sumnjivih'' uzoraka plodova breskve i smokve na eventualno prisustvo larvi, ali nije utvrđeno prisustvo larvi u uzorkovanim plodovima.

PREPORUKA: Preporučuje se stalno praćenje stanja u voćnjaku i toka sazrijevanja plodova, naročito smokve i održavanje higijene, uklanjanje i uništavanje plodova na kojima se uoče bilo kakvi simptomi napada ili preuranjeno dozrijevanje, spaljivanjem ili odlaganjem u plastične kese koja se vežu i stoje na suncu najmanje 8 sati. Sumnjivi plodovi se ne smiju zakopavati u zemlju niti bacati u kontejner.

Savjetujemo da se kao preventivna mjera oko stabala smokve (a kasnije i ostalih voćaka-kako budu dozrijevale) u širini prečnika krošnje, postave i PVC folije ili sloj slame da bi se onemogućio ulazak larvi u zemljište iz eventualno napadnutih plodova.

Savjetuje se i primjena mjera hemijske zaštite na početku fenofaze sazrijevanja ploda, odnosno u vrijeme kada oni postanu prijemčivi za napad, primjenom insekticida na bazi deltametrina, pirimifos–metila, malationa. Glavni i u ekonomskom smislu najznačajniji domaćini su citrusi, prije svega mandarina, a brojne populacije može ostvariti i na smokvi i japanskoj jabuci. Pored ovih domaćina utvrđeni su breskva, jabuka, iglica.

Prilikom odabira preparata obavezno treba voditi računa o karenci i dozvoljenom broju tretiranja u toku godine, sortimentu i fenofazi razvića plodova domaćina.

UBHVFPUBHVFPUBHVFPUBHVFP

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?