- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Predstavnici UBHVFP učestovali na obukama organiz...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Predstavnici UBHVFP učestovali na obukama organizovanim od strane FAO i Lovačkog saveza Crne Gore na temu afrička kuge svinja
Objavljeno: 15.10.2021. • 19:30 Autor: UBHVFP
Predstavnici Uprave za bezbjednost hrane veterinu i fitosanitarne poslove učestovali su na obukama organizovanim od strane FAO ( Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija) i Lovačkog saveza Crne Gore na temu afrička kuga svinja.
Na radionicama je bilo riječi o samoj bolesti, trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Republici Srbiji koja je inače jedina zemlja regiona u kojoj je bolest dijagnostikovana, i ono što je najvažnije u praktičnom dijelu obuka organizovano je uzimanje uzoraka od odstrijeljenih divljih svinja.
Na radionicama su ciljna grupa bili lovci koji su se odazvali u velikom broju i sa cijele teritorije Crne Gore.
Obuke su održane na Cetinju, u Plužinama i Mojkovcu u periodu od 5. do 7. oktobra.
Da podsjetimo, afrička kuga svinja je zarazna bolest isključivo domaćih i divljih svinja i ne predstavlja opasnost za ljude, dok je za svinje i svinjarstvo naročito opasna i uzrokuje velike ekonomske štete. Protiv ove bolesti ne postoji vakcina niti efikasna terapija. Jedini metod prevencije i borbe jeste strogo poštovanje biosigurnosnih mjera, usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje oboljelih i na bolest sumnjivih jedinki.
Najvažniji izvor zaraze predstavljaju i oboljele domaće i divlje svinje kao i njihovi leševi. Čovjek može biti bitan faktor u širenju bolesti prenosom virusa mehaničkim putem - obućom, odjećom i opremom, a virus može dugo zadržati aktivnost i u termički neobrađenim proizvodima porijeklom od svinja.
Napominjemo, afrička kuga svinja nikada nije registrovana na teritoriji Crne Gore, a s obzirom na prisustvo virusa u Republici Srbiji postoji visok rizik od pojave u našoj zemlji.
Uprava za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ostalim nadležnim službama kontinuirano preduzima sve neophodne preventivne mjere u cilju maksimalnog smanjivanja rizika pojave bolesti u Crnoj Gori, kao i umanjenja negativnih posledica u slučaju pojave bolesti.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?