- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Prezentovano devet modula VIS-a u okviru projekta ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Prezentovano devet modula VIS-a u okviru projekta “Razvoj održivog veterinarskog informacionog sistema (VIS) za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore”
Objavljeno: 03.03.2022. • 19:00 Autor: UBHVFP
Na sastanku Upravnog odbora projekta “Razvoj održivog veterinarskog informacionog sistema (VIS) za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore”, koji je održan 25. februara 2022. godine, predstavljene su aktivnosti projekta realizovane u periodu jul 2021. - februar 2022. godine i plan za naredni period.
Zajednički je konstatovano da su napravljeni značajni pomaci u implementaciji projekta.
Prezentovano je devet modula koji su u potpunosti razvijeni i nalaze se na test platformi, od ukupno 16 modula koji čine jedinstveni Veterinarski Informacioni Sistem (VIS).
VIS je objedinjeni sistem registara, evidencija i kompjuterskih programa, čiji će podaci biti organizovani u bazama podataka i na osnovu kojih će se pratiti, planirati nadzor gazdinstava i drugih objekata u kojima se drže i uzgajaju životinje namijenjene za proizvodnju hrane, objekata za proizvodnju, preradu i distribuciju hrane od nivoa primarne proizvodnje do stavljanja na tržište.
Moduli su definisani po principu logičkih poslovnih cjelina. Razvoj svakog modula sastoji se iz 3 faze: faze programiranja i konfiguracije, faze testiranja i faze obuke za administratora VIS-a i za krajnje korisnike.
Sprovedena je obuka i testiranje za Modul 1 - Registracija i odobravanje objekata u nadležnosti veterinarske službe. Razvoj ovog modula fokusiran je na: registraciju i kategorizaciju objekata u lancu hrane zasnovane na riziku; registraciju farmi i gazdinstava; registraciju veterinarskih ambulanti; veletrgovinu i svih ostalih objekata u nadležnosti Uprave. Sve funkcionalnosti su testirane i sprovedene su obuke za zaposlene u UBHVFP, od strane projektnog tima.
Kako je ovaj vid obuke dao odlične rezultate i obezbijedio unaprijeđenje funkcionalnosti Modula 1, odlučeno je da se nastavi na isti način tokom trajanja projekta.
U drugoj polovini 2021. godine, veterinarski inspektori i inspektori za hranu pohađali su nekoliko obuka tokom koje su uspješno testirali Modul 2 - Službena kontrola, inspekcija i revizija koje sprovode veterinarski i inspektori za bezbjednost hrane; Modul 3 - Službena kontrola na državnoj granici i Modul 4 - Sistem obavještavanja o bolestima životinja / Nacionalni ADNS.
Krajem prošle godine, razvijeni su Modul 13 - Upravljanje resursima i Modul 7 - Upravljanje veterinarskim troškovima, koji će korisniku omogućiti detaljnu evidenciju i sledljivost naknada štete, troškove klanja životinja i neškodljivog uništavanja, javne nabavke (vakcine, ušne markice, itd.) i ostale troškove i resurse Uprave.
Moduli 8 - Upravljanje nusproizvodima životinjskog porijekla i Modul 10 - Međunarodna trgovina i sertifikacija koji tretira upravljanje uvozom, veterinarskim sertifikatima i veterinarskim ljekovima, su takodje razvijeni, testirani i uspješno su realizovane obuke. Razvoj, testiranje i obuka Modula 16 - Zajednički administrativni modul, nastavlja se u skladu sa planiranom dinamikom.
Stručnjaci iz Uprave su pokazali visok stepen znanja i vještina u toku obuka i uspješno su sproveli testiranje svih gore navedenih modula koristeći realne podatke iz svoje dokumentacije.
Na kraju sastanka, dogovoren je plan za naredni period, koji podrazumijeva razvoj, testiranje i obuke za preostale module i za sistem kao cjelinu.
Naime, u kontekstu zaštite zdravlja i dobrobiti životinja i unaprijeđenja zaštite zdravlja ljudi stavljanjem na tržiste bezbjedne hrane nastaviće se rad na razvoju i testiranje Modula 5 - Kontrola bolesti životinja i Modula 6 - bezbjednost hrane, kao i Laboratorijskog informacionog sistema (LIMS) koji predstavlja krucijalnu komponentu sistema.
LIMS komponenta je povezana takođe sa Modulom 14 - Status kvaliteta i bezbjednost mlijeka & Testiranje mlijeka i mlječnih proizvoda, koji je trenutno u fazi testiranja i uskoro će biti operativan. Ovaj modul će značajano unaprijediti rad Laboratorije za mljekarstvo na Biotehničkom fakultetu, koja kao nacionalna referentna laboratorija za kontrolu kvaliteta sirovog mlijeka dobija savremen način upravljanja uzorcima i kvalitetnim izveštajima.
Podsjetimo, ovaj projekat je započeo u novembru 2020. godine pod pokroviteljstvom Svjetske Banke kao komponenta Drugog Projekta institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede u Crnoj Gori – MIDAS 2.
Projekat zajednički implementiraju kompanije Opera s.r.l. i Icentic soft d.o.o.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?