- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Đaković: Ptičji grip pod kontrolom, nije se širio ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Đaković: Ptičji grip pod kontrolom, nije se širio iz parka
Objavljeno: 26.04.2022. • 16:00 Autor: UBHVFP
U gradskoj opštini Golubovci i u opštini Tuzi na dvije lokacije zakopani su pelikani koji su uginuli zbog ptičjeg gripa, a cijela procedura je urađena na maksimalno bezbjedan način i u konsultaciji sa lokalnim samoupravama i nacionalnim parkovima, kazao je za "Dan" direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.
On je naveo da je za sada ptičji grip pod kontrolom i da se nije proširio van granica Nacionalnog parka Skadarskog jezera, zahvaljujući blagovremenoj reakciji.
Odbornik DPS-a u Skupštini opštine u okviru Glavnog grada Golubovci Miroslav Boljević oglasio se nedavno sa tvrdnjom da su u Matagužima na poljoprivrednom zemljištu zakopani leševi pelikana zaraženih ptičjim gripom. On je naveo da je lokacija odabrana odlukom Uprave i Službe zaštite Nacionalnih parkova.
„Podsjećamo donosioce ove sramotne odluke da su za odlaganje opasnog otpada odabrali poljoprivredno zemljište, bogato podzemnim vodama, koje je nerijetko, tokom zimskih mjeseci plavno područje“, zaključio je Boljević.
Đaković u izjavi za "Dan" kaže da su Boljevićeve tvrdnje zlonamjerne, te da je cijela procedura zakopavanja ptica urađena u skladu sa zakonom.
„Uginule ptice su zakopane na dubini od tri metra, hermetički su zatvorene, a sami virus može opstati u idealnim uslovima najviše 30 dana. Na ovaj način mi smo uradili ono što je bilo u najboljem interesu okoline, jer ptice nijesu smjele ostati na otvorenom da ih lešinari ne bi raznosili i samim tim se zaraza širila. Uginule ptice su zakopane na jednoj lokaciji u Golubovcima i u Tuzima i u tom procesu su učestvovale lokalne samouprave, jer je zakopavanje urađeno unutar zone u kojoj zaraza postoji“, istakao je Đaković, piše „Dan“.
Prema riječima Jovane Janjušević iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica, imajući u vidu stručnost kadra koji sprovodi kompletnu akciju te protokole koji se primjenjuju na globalnom nivou, vjeruju da postoji profesionalnost i savjesnost u postupanju jer na kraju, od posvećenosti ovih ljudi zavisi da li ćemo uspješno suzbiti širenje ptičjeg gripa ili svjedočiti totalnoj katastrofi.
„U pogledu lokacije za odlaganje pelikana nemamo preciznu informaciju osim da je istu obezbijedio Nacionalni park, i to na kopnenom dijelu. U vezi sa tim, možemo samo pretpostaviti da je odabir lokacije izvršen u odnosu na virusno žarište“, navodi Janjušević.
Privremene lokacije da ne budu pravilo
Janjušević dodaje da privremene lokacije ne smiju biti pravilo, niti ih smijemo opravdavati hitnim situacijama, već za odlaganje otpada životinjskog porijekla moramo imati trajnija rješenja.
„Danas niti jedna lokalna samouprava nema riješenu lokaciju za odlaganje ove vrste otpada, pa se vrlo često kod uginuća domaćih životinja iste prosto zakopavaju na imanjima, a nešto veći problem predstavlja klanični otpad koji se ili miješa sa komunalnim ili vrlo često završi u koritima rijeka“, kazala je Janjušević.
Izvor: Portal Dan
Foto: Radio Slobodna Evropa
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?