Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Požari u Crnoj Gori trenutna situacija i uloga Vlade Crne Gore

Objavljeno: 13.08.2003. 21:54 Autor: Naslovna strana

Po podacima iz Inspektorata za zaštitu od požara pri Ministarstvu unutrašnjih poslova koje koordinira akcijom gašenja požara na teritoriji Crne Gore, najkritičnije situacije su na teritoriji opština Podgorica, Bar, Tivat i Danilovgrad. Na području Kostajnice, prema Gornjoj Lastvi, požar je zahvatio široki šumski pojas i tamo su od ranog jutra u akciji ekipe vatrogasaca i avioni tipa "dromader" koje je Vlada Crne Gore angažovala i koji su gotovo neprekidno aktivni na kriznim žarištima širom Crne Gore.

Situacija u danilovgradskoj opštini, kako nam je javljeno iz kriznog štaba, takođe je vrlo kritična, tako da se razmišlja i o uvođenju vanrednih mjera. Potpredsjednik Skupštine opštine Danilovgrad i član kriznog štaba nam je potvrdio da je najozbiljnija situacija u industrijskom dijelu, te da je uz ogromne napore spašen objekat Pilane.

Gospodin Đurović je potvrdio da je MUP aktivno učestvovao u gašenju požara kod Pilane, te da je akcija koordinirana od strane stručnjaka Ministarstva.

S druge strane, danas je pod kontrolom požar koji je prethodnih dana prijetio da uništi veliku površinu pod maslinama u ulcinjskoj opštini, (Valdanos) i koji je u jednom trenutku zaprijetio da zahvati i naseljenu oblast.

Gradonačelnik Ulcinja je danas izjavio da je trenutna situacija u toj opštini zadovoljavajuća, i da je vatra pod kontrolom. On je potvrdio da bez učešća Vlade Crne Gore vatrena stihija apsolutno ne bi mogla biti savladana, te da su u "prvoj liniji" borbe protiv požara bili i min. Simović, min. Hajdinaga i načelnik inspektorata za zaštitu od požara, g.Zoran Begović.

Načelnik Centra bezbjednosti Ulcinj, g. Sabro Buzuković, je izjavio da je "sreću u nesreći" predstavljala činjenica da je min. Simović bio na odmoru u ulcinjskoj opštini, te da je odmah ostvarena direktna komunikacija s Vladom, a sam ministar je danonoćno bio na svim lokalitetima na kojima je vođena borba s vatrenom stihijom. "Dugujemo veliku zahvalnost Vladi Crne Gore i min. Simoviću lično, kao i Vojsci SCG", zaključio je¸ g. Buzuković.

U prilogu audio fajl sa integralnim izjavama.


Za obuzdavanje vatrene stihije, koja je prethodnih dana prouzrokovala štete ogromnih razmjera u nekim primorskim opštinama, Vlada Republike Crne Gore stavila je na raspolaganje dva aviona tipa "Dromader - M 18, koji su nabavljeni prvenstveno za radove u poljoprivredi i šumarstvu, ali su se pokazali efikasnim i u gašenju velikih šumskih požara.

Dromader je jednomotorni niskokrilac poljske proizvodnje, sa ugrađenim ruskim motorom (ASZ-621 Rm18), snage 967 KS i četvorokrakom elisom. Metalne je konstrukcije i opremljen rezervoarom za hemijsko sredstvo/vodu zapremine 2.500 litara, koja se razbacuje prskalicama ili granulatorom, u zavisnosti od toga da se u rezervoaru nalazi tečna ili praškasta supstanca.

Raspon krila je 17,7 metara, a ukupna noseća površina krila 40 kvadratnih. metara Avion je dugačak 9,5 metara, a visok 3,7 metara. Minimalna masa aviona u letu je 2.800 kg, a pod punim opterećenjem 4.200 kg, uključujući i dozvoljenu težinu sredstava u rezervoaru od 1.500 kg.

Maksimalna dozvoljena brzina aviona, bez manevra u mironoj atmosferi, iznosi 320 km/h, a maksimalna brzina za manevrisanje 228 km/h.



Audio
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?