Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Bijela: Obilježavanje prve godišnjice rada Regionalnog centra za obuku ronilaca za podvodno razminiranje

Objavljeno: 10.10.2003. 19:00 Autor: Naslovna strana










Govor potpredsjednika Vlade RCG Dragana Đurovića na obilježavanju prve godišnjice rada Regionalnog centra za obuku ronilaca za podvodno razminiranje, pružanje pomoći, spašavanje i kontrolu na moru, u Bijeloj


Dame i gospodo,
Uvaženi gosti,

Imam čast i zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Vlade Republike Crne Gore, povodom obeležavanja prve godišnjice rada Regionalnog centra za obuku ronilaca za podvodno razminiranje, pružanje pomoći, spašavanje i kontrolu na moru, koji je, kao što vam je poznato, ustanovljen septembra 2002. godine, u tijesnoj saradnji Medjunarodne fondacije za razminiranje i pomoć žrtvama mina iz Ljubljane (ITF) i Vlade Republike Crne Gore.

Preko ovog Centra Crna Gora se aktivno uključila u aktivnosti koje se sprovode u Jugoistočnoj Evropi u oblasti deminiranja i pružanja pomoći žrtvama mina. Centar u Bijeloj je postao dio mreže regionalnih centara koji već postoje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, odnosno dio mreže koju čine tzv. Centri za deminiranje, koji postoje u svim državama u Regionu.

Vlada Republike Crne Gore je podržala ovu ideju od samog početka, smatrajući je vrlo važnom, vidjeći u njoj priliku za dalje jačanje saradnje država u regionu u otklanjanju posledica rata i jačanju medjusobnog povjerenja. Želim da vas podsjetim da je Vlada Republike Crne Gore obezbjedila objekat za Centar vrijedan skoro 2,5 miliona eura. Takodje, Vlada je preuzela obavezu da organizuje i zajedno sa inostranim partnerima koordinira rad Centra.

Uvjeren sam da su dosadašnje aktivnosti našeg Centra pokazale opravdanost njegovog postajanja i da je Republika Crna Gora kroz njegove aktivnosti u protekloj godini, na jedan način, postala lider u realizaciji jedne ni malo lake misije, a to je uklanjanje podvodnih neeksplodiranih ubojnih sredstava, od kojih je do sada, ne samo u Crnoj Gori, stradao veliki broj ljudi. Deminiranje podmorja ima ne samo bezbjedonosni već i ekonomski, turistički i socijalni značaj za cio region. Ono stvara uslove za nesmetanu plovidbu, ribolov, razvoj turizma i slobodan protok ljudi, što je nesumnjiv interes svih u našem Regionu.

Kao što vam je poznatao, Centar u Bijeloj je jedini ovakve vrste na prostoru Evrope. On je svoju poziciju u toku protekle godine izgradio organizujući obuku prve grupe ronilaca iz regiona, sprovodeći niz aktivnosti u podvodnom deminiranju, gdje posebno treba istaći deminiranje vodenog pojasa oko poluostrva Prevlake, organizujući podvodna istrazivanja i uključujući se u šire aktivnosti u ovoj oblasti na nivou Jugoistočne Evrope. Istovremeno, formiranjem Centra smo postali korisnici brojnih međunarodnih subvencija i programa za osnovne i komplementarne aktivnosti na moru i podmorju.

Ovim je Crna Gora po prvi put dobila instituciju lociranu na obali mora koja će zahvaljujući aktivnostima visoko kvalifikovanog i usko profesionalizovanog kadra uspostaviti kontrolu na moru. Lokacija Centra omogućava stvaranje baze za koordinaciju i izvođenje brzih intervencija spašavanja i pružanja pomoći na moru, što nas uvodi u društvo država Mediterana koje imaju organizovane ovakve službe spašavanja i kontrole.

Imamo razloga da sa ponosom istaknemo da nastavni kadar Centra čine visokokvalifikovani međunarodno priznati instruktori MUP-a RCG i ostali međunarodno priznati stručnjaci koji se za vrijeme obuke angažuju sa prostora Evrope. Postojeći kadar je garancija da će Centar uspješno i u skladu sa evropskim standardima odgovoriti postavljenim zadacima.

Istovremeno, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Crne Gore koje je uložilo znatna sredstva za opremanje i školovanje kadrova za sve vrste aktivnosti na vodama, konačno formiranjem ovog Centra dobija bazu u kojoj će potencijal znanja i sposobnosti već obučenog kadra biti maksimalno i namjenski iskorišćen.

U cilju daljeg razvoja, izmedju ostalog, Centar će u saradnji sa evropskim profesionalnim ronilačkim institucijama stvoriti uslove za formiranje tehničkog bloka za dubinska ronjenja sa plinskim mješavinama, što će omogućiti da Crna Gora aktivno koristi podvodna bogastva i uvrsti se u red država koje imaju profesionalne dubinske ronioce za ronjenje na dubinama preko 150 metara.

Ovakvo mjesto i uloga Centra je prepoznata i od strane naših medjunarodnih partnera i donatora. ITF - Međunarodna fondacija za pomoć žrtvama mina iz Ljubljane je pokrenula i realizovala Projekat razvoja Geografskog Informacionog sistema u okviru našeg Centra. Za potrebe ovog sistema, EU i Sjedinjene Američke Države su uložile oko sto huiljada eura za nabavku opreme i satelitskih snimaka. Glavni cilj projekta je poboljšanje dostupnosti provjerene, potvrđene i objektivne informacije za programe razminiranja.

Posebnu zahvalnost dugujemo Vladi SAD koja je u ukupnom iznosu donacija u protekloj godini učestvovala sa 90%. Sigurno je najznačajnija pomoć koju je Vlada SAD pružila u finansiranju razminiranja graničnog pojasa između Crne Gore i Hrvatske. Takođe SAD su pomogle nabavku ronilačke opreme, plovnih sredstava i vozila za rad ovog Centra.

Medjutim, u ovom trenutku ne treba zaboraviti na finansijsku i ekspertsku pomoć koju su pružile i ostale države i medjunarodne organizacije, prije svega: Evropska Komisija EU, UNDP, Slovenija, Rusija, Medjunarodna fondacija za razminiranje i pomoć žrtvama mina, Medjunarodni centar za humanitarno deminiranje u Ženevi i drugi.

Imajući ovo u vidu, uvjeren sam da će godine pred nama donijeti punu afirmaciju Centra i da će on postati nezaobilazni faktor u aktivnostima podvodnog deminiranja, ne samo u Jugoistočnoj Evropi, već i šire. Dobre osnove su postavljene, pred nama je period strpljivog rada na putu potpune afirmacije.

Na kraju, još jednom želim da vas pozdravim i zahvalim na prisustvu, a zaposlenima u Centru želim puno uspjeha u budućnosti.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?