Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje pomoćnika ministra kulture za medije Željka Rutovića na Regionalnoj konferenciji regulatornih organa za oblast radio-difuzije u Jugoistočnoj Evropi u Pržnu

Objavljeno: 10.09.2004. 18:00 Autor: Naslovna strana
EFIKASNOST, TRANSPARENTNOST, SARADNJA

Regionalna konferencija regulatornih organa za oblast radio-difuzije u Jugoistočnoj Evropi
Pržno, Crna Gora, 10-11. septembar 2004.godine

Poštovane dame i gospodo,

Demokratizacija balkanskog prostora nužno podrazumijeva reforme, integracije, otvorenost, partnerstvo, dijalog i saradnju na svim nivoima. Upravo na ovim premisama i standardima temelje se civilizacije savremenih evropskih društava, što je svakako ambicija, cilj i izazov zemalja Jugoistočne Evrope. Imajući rečeno u vidu, cilj Crne Gore je otvoreno, demokratsko civilno društvo stabilnih institucija i moderne evropske legislative.
Dostignuti kvalitativni i kvantitativni stepen razvoja medijskog sistema u Republici Crnoj Gori, te implementacija međunarodnih standarda u zakonsku regulativu nedvosmisleno govori o težnji za uključivanje u evropske i svjetske integracije. Na putu evrointegracija osvajanje medijskih sloboda jedan je od naših glavnih prioriteta.
Aktivan dijalog između nadležnih državnih struktura s jedne i medijske zajednice i nevladinog sektora s druge strane, vodio se i vodi u smjeru izvodljive i održive reforme medijskog sistema saglasno principima Povelje o slobodi medija koju je usvoji Pakt stabilnosti za Jugoistočnu Evropu i drugim međunarodnim standardima, a prvenstveno principa Evropske konvecije o ljudskim pravima.
Shodno rečenom, takav medijski demokratski razvoj u domenu radio-difuzije, a posebno mjesta i uloge regulatornog organa za oblast radio-difuzije, u Crnoj Gori je doživio ozbiljan pristup, profesionalnu elaboraciju i na samom početku reformi strateški kreirane i stručno koncipirane jasne osnove i pozicije regulatora po evropskim standardima.
Imajući u vidu trendove razvoja radiokomunikacija kao i njen veoma dinamičan razvoj u svijetu, te s obzirom na to da je kreiranje plana i strategije razvoja nezavisnih regulatora za oblast radio-difuzije jedna od najznačajnijih aktivnosti za demokratski medijski sistem, raduje nas i predstavlja nam čast i zadvoljstvo što se ovakav međunarodni skup održava u Crnoj Gori. Zadovoljstvo je tim veće što se konferencija održava upravo u godini kada Crna Gora slavi izuzetan jubilej 100 godina radio-difuzije.
U cilju približavanja i stvaranja neophodnih preduslova s jedne strane za nezavisan rad, a s druge preduslova za ravnopravno učešće u međunarodnim organizacijama i institucijama, Vlada Crne Gore podržava takav društveni okvir i ambijent u kojem će nacionalna agencija za radio-difuziju biti efikasna u sprovođenju funkcija monitoringa medija i drugih principa vezanih za njihovu nadležnost.
Obzirom da je radio-difuzija oblast od ukupnog značaja za moderno društvo, nezavisni organ iz ove oblasti je izuzetno značajna i neophodna institucija koja će štititi slobodu izražavanja, nezavisnost emitera i obezbjeđivati poštovanje zakona u oblasti radio-difuzije.
Imajući rečeno u vidu, kao i Preporuku (2000/23) Komiteta ministara država članica o nezavisnosti i funkcijama regulatornih organa za oblast radio-difuzije, vladin resor zadužen za medijsku politiku stvara i želi partnerske odnose sa nezavisnim regulatorom u cilju promocije i izgradnje dugoročne pravne, administrativne, institucionalne i finansijske stabilnosti regulatornog organa, što skupa vodi njegovoj efikasnosti i nezavisnosti.
Upravo principe efikasnosti, transparentnosti i saradnje vidimo kao kičmu savremenog, javnog i profesionalnog komuniciranja i dijaloga. Javne konsultacije sa svim zainteresovanim subjektima u oblasti radio-difuzije i uopšte kulture medijske politike pomoći će u poznavanju i razumijevanju zakona, ciljeva, procedura i kriterijuma rada nezavisnih organa.
Na bazi pomenutih principa afirmisaće se i opšti interes javnosti i odgovornost prema njoj. Upravo kodifikovanje širokog spektra profesionalnih obaveza iz ove oblasti, afirmisaće interes građanina kako u odnosu na medijski sistem tako isto i u sklopu političkog komuniciranja u demokratskom društvu. Država Crna Gora u reformi svog medijskog sistema i izgradnji civilnog društva favorizuje pravo građanina u odnosu na medijski sistem, čime se demokratski kapacitet medijske sfere nužno na svim nivoima komunikacije kroz transparentnost i saradnju etablira na ravni efikasnog partnerstva.
Tehnološke inovacije i brzi napredak radio-difuzne industrije, prirodnim će nametnuti i potrebu novih kompetencija, funkcija i nadležnosti regulatornih organa, te pratećeg okvira i ukupnog instrumentarija kao svojevrsnog odgovora na razvoj digitalnih tehnologija. Imajući ovo u vidu s jedne strane, a s druge ekonomski značaj radio-difuznog sistema koji se potpuno integriše sa telekomunikacijama i informatikom, očekivana je i potrebna, između svih relevantnih subjekata, kontinuirana saradnja za sve aktivnosti koje će na ukupan način promovisati visoke standarde i efikasnost ove izuzetno kompleksne oblasti.
U medijskoj sferi Crna Gora je pokazala potpunu spremnost za reformske procese prihvatajući evropske i svjetske standarde. Zato je između ostalog logičan i očekivan nastavak daljeg apliciranja standarda znanja, obuke, razumijevanja i saradnje sa okruženjem i uopšte sa međunarodnom zajednicom kada je u pitanju razmjena iskustava regulatornih organa u vezi sa zakonodavnim okvirom, njegovim unapređenjem i uopšte radom. Zato je u prilog efikasnosti saradnja sa međunarodnom zajednicom i njena podrška na planu reformi medijskog sistema od velikog značaja. Raduju tim povodom i visoke ocjene koje od uglednih globalnih kuća specijalizovanih za praćenje tranzicije medijskih reformi u zemljama Jugoistočne Evrope, stižu na račun Crne Gore i njene medijske zajednice. Naši ciljevi u ostvarivanju medijske politike su jasni, a to su: demokratski medijski pluralizam, transparentnost, lojalna konkurencija, ostvarivanje i zaštita istinskih medijskih sloboda i prava čovjeka da se slobodno izražava i informiše.
Na kraju, ova konferencija, po mom mišljenju ima izuzuzetno veliki značaj za sve njene učesnike. Razmjena mišljenja i iskustava, kao i anticipiranje vizije po predmetnim temama iz kulture regulatornih organa za oblast radio difuzije u svakoj prilici, a posebno na ovako visokim skupovima je od velike koristi. Vjerujem da će i konferencija ponuditi veliki broj odgovora na ova pitanja koja podjednako, uz svoje specifičnosti, traže svi nacionalni radio-difuzni regulatori.
U uvjerenju da demokratske reformske promjene u medijskoj sferi trebaju uvijek biti i u funkciji jačanja povjerenja u sve institucije sistema- želim reći da je Vlada CG otvoren partner na planu medijski profilisanog i demokratskog ambijenta, tako isto i podrške implementaciji i sistemskom unapređenju radio-difuzne politike i okvira regulatornih organa.Skupa, to su važni preduslovi , može se reći svojevrstan most za izgradnju otvorenog, civilnog multikulturnog društva.
Želim Vam uspješan rad u nadi da će zaključci konferencije pospješiti proces dalje demokratizacije radio-difuzije u zemljama Jugoistočne Evrope.


POMOĆNIK MINISTRA ZA MEDIJE Željko Rutović
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?