Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana 8. sjednica Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Objavljeno: 25.07.2006. 02:40 Autor: Naslovna strana
U Podgorici je danas održana 8. sjednica Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, kojom je predsjedavao predsjednik Nacionalnog savjeta i predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Djukanović. Na sjednici su razmatrana pitanja šumskih resursa i održivog šumarstva Crne Gore, razvoj organske poljoprivrede i Informacija o inicijativi prema donatorskoj zajednici za podršku prioritetnim programima održivog razvoja.
U vezi sa šumskim fondom, njegovom zaštitom, sanacijom i reprodukcijom i zadacima na donošenju Akcionog plana za šumski eko-sistem i razvoj održivog šumarstva, Savjet je ocijenio da bi trebalo sagledati stanje tog fonda, naročito visokih ekonomskih šuma u državnom i privatnom vlašništvu, te iskustva sa koncesijama, da bi se ocijenile mogućnosti korišćenja. Savjet smatra da treba izgraditi cjelovit koncept upravljanja i gazdovanja šumama, razraditi kvalitetan program reprodukcije i prirasta šumskog fonda, naročito visokih šuma i podržati cjelokupnu rasadničku djelatnost i akcije pošumljavanja. Istaknuta je i potreba donošenja programa valorizacije biološke raznolikosti šuma, te podsticanja razvoja eko-turizma, korišćenja šumskih plodova, branja i prerade ljekovitog i aromatičnog bilja, agro-šumarstva i korišćenja bio-mase, kao i usavršavanja kadrova i animiranja lokalnih zajednica i NVO za saradnju sa donatorskim institucijama. Takođe treba raditi na stvaranju pretpostavki za monitoring šuma, informisanje javnosti, izgradnju vizije daljeg razvoja, efikasan angažman državnih organa na zaštiti tog značajnog resursa.
Razmatrajući pitanja organske poljoprivrede, Savjet je ocijenio da je neminovna sve veća orijentacija Crne Gore ka tom programu, jer on najviše odgovara našim specifičnim uslovima i prednostima, većoj valorizaciji naših turističkih mogućnosti, ali i širim svjetskim trendovima u proizvodnji zdrave hrane. Zato je potrebno definisati strategiju razvoja u toj oblasti i, angažovanjem Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i drugih državnih organa, tražiti podršku inostranih donatora. Savjet smatra da je potrebna šira podrška Vlade za valorizaciju tih resursa, što je prioritet sa stanovista razvoja turizma i usluga, ali i ostvarivanja politike ravnomjernog regionalnog razvoja, posebno u sjevernim područjima Crne Gore. Radi toga je nužno pripremiti kompleksniji program mjera i snažniju promociju razvoja organske poljoprivrede u Crnoj Gori, uz odgovarajuću obuku kadrova, te stručnu i drugu pomoć u konsolidovanju organske proizvodnje. Radi jačanja institucionalnih kapaciteta, važno je nastaviti saradnju sa inostranim, posebno renomiranim certifikacionim organizacijama, kako bi se ovladalo znanjima, iskustvima i sposobnostima, te stvorili potrebni uslovi za djelovanje i afirmaciju naših institucija u toj oblasti. Iznijeto je, takodje, očekivanje da i turisticka privreda pokaze interes za taj program i pruži mu potrebnu podršku.
Savjet je informisan i o inicijativi da se, u saradnji sa Evropskom Unijom, Svjetskom bankom i Programom za razvoj Ujedinjenih nacija, krajem godine organizuje sastanak donatora, na kojem bi se izložio prioritetni program održivog razvoja Crne
Gore, uz očekivanje podrške takvom programu. On bi trebao da uskladi prioritete u vezi strateških opredeljenja Crne Gore i pruži doprinos koordiniranoj saradnji donatora na projektima razvoja Crne Gore.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?