Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održan sastanak Unaprijeđeni stalnog dijalog EU - Crna Gora, posvećen sektorima pravde, slobode i bezbjednosti

Objavljeno: 11.09.2007. 23:45 Autor: Naslovna strana
Sastanak Unaprijeđenog stalnog dijaloga EU - Crna Gora, posvećen sektorima pravde, slobode i bezbjednosti, održan je danas u Podgorici. Tom skupu su prisustvovali, i u njegovom radu učestvovali, predstavnici Evropske komisije - Generalnog direktorata za oblast pravde, slobode i bezbjednosti i Generalnog direktorata za proširenje, te predstavnici institucija Crne Gore, u čijoj nadležnosti je koordinacija navedenih politika.

U delegaciji Crne Gore bili su i predstavnici Vrhovnog državnog tužioca i Vrhovnog suda. Sastanak su otvorili potpredsjednik Vlade za evropske integracije dr Gordana Đurović i zamjenik šefa Odjeljenja za Crnu Goru Direktoratu za proširenje u Evropskoj komisiji Vasilis Maragos.

Na sastanku, predstavnici Republike Crne Gore su prezentirali ažurirane i detaljne informacije o napretku u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti. Na dnevnom redu je bila i analiza ostvarenog progresa u procesu reformi pravosudja, u okviru koje su razmatrane procedure naimenovanja, unaprijeđenja i razrješenja sudija i tužilaca, kriterijumi definisanja njihovih nadležnosti i odgovornosti, te efikasnost sudstva.
U dijelu koji se odnosi na oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala predstavljene su, do sada definisane administrativne procedure, za prijavu korupcije i ostale mjere koje su date u prvom Izvještaju o realizaciji mjera iz Akcionog plana za sprovođenje programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Predstavnici nadležnih institucija Vlade RCG prezentirali su i napredak ostvaren u oblasti viznog režima, kontrole granica, azila i migracije. Takođe, razmatrani su i pomaci u domenu sprječavanja pranja novca, jačanju kapaciteta Uprave policije, borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma, zaštiti ličnih podataka, medjunarodnoj saradnji u toj oblasti, te zaštiti ljudskih prava. Poseban dio bio je posvećen izvještavanju o postupku donošenja novog ustava.

Glavne preporuke Evropske komisije bile su vezane za skoro usvajanje ustava, u skladu sa važećim procedurama i preporukama Savjeta Evrope, i dalje jačanje kapaciteta naših institucija u toj oblasti, kako u pravosudnim, tako i u državnim organima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?