Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana druga pregledna konferencija zemalja članica Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i transfera protivpješadijskih mina i njihovom uništenju

Objavljeno: 07.12.2009. 17:29 Autor: Naslovna strana
U Kartageni de Indias, Kolumbija, održana je Druga pregledna konferencija zemalja članica Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i transfera protivpješadijskih mina i njihovom uništenju. Crnogorsku delegaciju predvodio je stalni predstavnik Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku ambasador Nebojša Kaluđerović koji je učestvovao na Segmentu na visokom nivou, 3-4. decembra 2009. godine.

U svom istupanju ambasador Kaluđerović je istako posvećenost Crne Gore poštovanju normi humanitarnog prava, kao i spremnost da aktivno učestvuje u svim incijativama koje imaju za cilj zaštitu civila za vrijeme ratnih sukoba i unapređenja socijalno-ekonomskog položaja preživjelih. On je posebno ukazo na puno poštovanje odredbi Koncvencije od strane Crne Gore, kako u pogledu uništenja uskladištenih antipersonalnih mina, sa akcentom na rezultate postignute na regionalnom planu, tako i u odnosu na humanitarne aspekte koji priizilaze iz Konvencije. Govoreći o aktivnostima koje je Crna Gora preduzela na planu sprovođenja Otavske konvencije u dijelu koji se odnosi na pomoć žrtvama, ambasdor Kaluđerović se osvrnuo i na ratfikaciju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i Opcionog protokola od strane crnogorskog Parlamenta.

Na marginama Samita delegacija je imala više bilateralnih susreta sa predstavnicima zemalja učesnika i regionalnih nevladinih organizacija.

Na Samitu je usvojena Kartagena deklaraciju, dokument koji predstavlja izraz spremnosti država članica da dalje rade na univerzalizalnoj primjeni Konvencije, unapređenju položaj žrtava antipersonalnih mina i pružanju podrške državama koje su pogođene njihovom upotrebom. Na Preglednoj konferenciji usvojen je Akcioni plan kojim se na detaljan i sveobuhvatan način predviđaju koraci za ispunjenje ciljeva zacrtanih u Kartagena deklaraciji i samoj Konvenciji.

Konvencija o zabrani protivpješadijskih mina, predstavlja instrument humanitarnog prava kojim se zabranjuje kategorija oružja koja ima indiskriminatorne efekate i koja dugo nakon završetka ratnih konflikata predstavlja prijetnju za civilno stanovništvo. U skladu sa odredbama Konvencije, svakih pet godina nakon njenog stupanja na snagu, države članice sazivaju Preglednu konferenciju koja ima za cilj sagledavnje ostvarenih rezultata u sprovođenja preuzetih obaveza, kao i utvrđivanje preostalih izazova za punu implementaciju Konvencije.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?