Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Zajedničko saopštenje Ministarstva odbrane RCG, Organizacije za bezbjednost i saradnju u Evropi (OSCE) i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)

Objavljeno: 03.07.2007. 20:40 Autor: Naslovna strana
Rezanjem prvog od 61 tenka T-55, koji predstavljaju viškove naouružanja, danas je obilježen početak Programa demilitarizacije Crne Gore (MONDEM), projekta Ministarstva odbrane Crne Gore, koji realizuje u saradnji sa OSCE-om i UNDP-om.

Ministarstvo odbrane Crne Gore je demilitarizaciju i sigurno skladištenje konvencionalnog naoružanja označilo kao jedan od prioriteta u okviru procesa reforme sistema odbrane, na osnovu odgovarajućih sporazuma sa UN, standarda NATO-a, kao i u skladu sa obavezama koje propisuje OSCE.

Uništavanjem viška naoružanja i municije Crna Gora preduzima odlučan korak na putu reforme sistema odbrane i izgradnje svoje Vojske kao efikasne, savremene i profesionalne oružane snage, koja će braniti državu u okviru kolektivnog sistema odbrane, rekao je zamjenik načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore viceadmiral Dragan Saamardžić.

Samardžić je naglasio da Vlada Crne Gore, kroz realizaciju MONDEM programa iskazuje punu spremnost da doprinese rješavanju krucijalnog problema viška naoružanja i municije.

Ovo je program koji obuhvata više sektora, i koji će, između ostalog, imati pozitivan uticaj na bezbjednost ljudi, smanjenje zagađenja životne sredine, politiku borbe pritiv širenja naoružanja, sub-regionalne mjere izgradnje povjerenja i bezbjednosti, kao i na nacionalnu strategiju za kontrolu konvencionalnog naoružanja, rekla je ambasadorka Paraskiva Badesku, šefica Misije OSCE u Crnoj Gori.

Nadajmo se da će naši zajednički napori voditi ka brzom i uspješnom završetku ovog veoma važnog programa, koji će doprinijeti većem prosperitetu, bezbjednosti i stabilnosti u zemlji, dodala je Badesku.

Shodno Članu 26. Povelje Ujedinjenih nacija, koji predviđa sistem uspostavljanja međunarodnog mira i bezbjednosti zasnovanog na što manjem rasipanju ljudskih i ekonomskih svjetskih resursa na naoružanje, Program UN za razvoj pozdravlja činjenicu da je Vlada Crne Gore odlučila da ova zemlja bude sljedeća u nizu onih koje se oslobađaju skupog teškog naoružanja jučerašnjice.

Vladi Crne Gore treba odati priznanje što, kao gest mira i pomirenja, uništava naoružanje bivše JNA, koja je devedesetih godina vodila rat sa susjednom Hrvatskom i Bosnom. Takođe, sve čestitke Ministarstvu odbrane zbog priznanja da ovi tenkovi koji se na modernim bojnim poljima smatraju antikvitetima kao istopljeni i reciklirani, bolje mogu poslužiti razvoju Crne Gore, u nove i miroljubivije svrhe, rekao je Garet Tankosić Keli, v.d. stalnog predstavnika UNDP i v.d. koordinatora sistema UN u Crnoj Gori.

Cilj ovog projekta je smanjenje nacionalnih zaliha naoružanja sa oko 11,700 tona na 2,000 tona, smanjenje broja lokacija za skladištenje naoružanja sa deset na tri, jačanje kapaciteta za upravljanje zalihama, kao i razvijanje infrastrukture.

Slični programi, uz podršku OSCE-a i UNDP-a realizovani su i u Belorusiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Gruziji, Jermeniji, Moldaviji, Tadžikistanu i Ukrajini. Iskustva stečena iz ovih procesa biće integrisana u MONDEM program, uz tehničku podršku Centra za kontrolu lakog i malokalibarskog naoružanja za Jugoistočnu i Istočnu Evropu.

Uništavajući zastarjelo, ofanzivno naoružanje na transparentan način Crna Gora pokazuje svojim partnerima, i što je još važnije, susjednim zemljama, svoje namjere da doprinese razoružanju u regionu, miru i bezbjednosti, omogućavajući istovremeno svojim državnim resursima da se usredsrede na održivi ekonomski razvoj.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?