Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uvodno izlaganje ministra finansija Crne Gore Igora Lukšića na Međunarodnom seminaru o strateškom menadžmentu u Miločeru

Objavljeno: 30.06.2005. 16:19 Autor: Naslovna strana
Međunarodni Seminar o strateškom menadžmentu - za deneralne direktore Nacionalnih statističik instituta CARDS zemalja
Organizator: Evropska asocijacija za slobodnu trgovinu (EFTA)

Maestral- Pržno
četvrtak, 30.jun 2005.godine

Ministar finansija Crne Gore, Igor Lukšić:


Uvažene dame i gospodo,
Poštovani gosti,

Čast mi je i zadovoljstvo da Vas pozdravim i poželim dobrodošlicu.
Koristim priliku da najprije zahvalim svima na vremenu koje ste odvojili da bi bili ovdje danas.

Međunarodni Seminar o strateškom menadžmentu, koji organizuje Evropska asocijacija za slobodnu trgovinu (EFTA) je od izuzetnog značaja, kako uopšte za statistiku kao struku, tako i za razvoj i modernizaciju crnogorske statistike, jer doprinosi jačanju saradnje Monstata sa međunarodnim institucijama, njegovoj poziciji kod brojnih nacionalnih instituta evropskih država, kao i popularizaciji statistike kao značajnog segmenta u okviru procesa donošenja odluka.

Poznato je da su nepristrasni i pouzdani statistički podaci preduslov za demokratsko društvo i neophodan uslov za funkcionisanje konkurentne tržišne ekonomije. U tom kontekstu, veoma je značajan interes Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu i Evropske Unije, da pomognu zemljama u regionu da razviju statističke kapacitete i da harmonizuju statističke metode i standarde sa međunarodnim normama. Istovremeno, važno je ukazati da su, tokom protekle četiri godine, seminari o strateškom menadžmentu za CARDS zemlje, organizovani u cilju razmjene iskustava o primjeni strateškog menadžmenta nacionalnih statističkih institucija u zapadnoevropskim zemljama, značajno doprinijeli opštem razvoju institucija i statističkih sistema u regionu.

Jasno je da nam u procesu transformacije i refrome, ne samo ovog već gotovo svih važnijih segmenata društva predstoji jos dug put i puno zadataka koje treba ispuniti i izazova sa kojima se treba suočiti. Za sve to biće nam potrebno vrijeme, ali sam uvjeren u naš kapacitet da iznesemo taj proces i odgovorimo izazovima. Promjene, posebno tako duboke kakve crnogorska Vlada sprovodi imaju svoju drugu stranu medalje iskazanu kroz ekonomsko-socijalne napore koje čitavo društvo podnosi da bi efekat naše svojevrsne investicije u budućnost dao što brže povoljne rezultate. Čini se da se rezultati, ipak, pored mnogobrojnih kritika uobičajenih za zemlje u tranziciji počinju osjećati i to u okviru mnogih segmenata.

Crna Gora je ostvarila značajan stepen makroekonomske stabilnosti, što je bio Vladin prioritet u prethodne dvije godine. Generalno pozitivni trendovi, uspostavljeni tokom prošle godine se nastavljaju i pojačavaju u prvom i drugom kvartalu 2005 godine. Tome u prilog najbolje govore upravo podaci iz prvog kvartala tekuće godine, koji ukazuju na dodatno poboljšanu situaciju u Budžetu Republike, smanjenje javne potrošnje, suficit, odnosno veće prihode od planiranih tokom marta, aprila i maja mjeseca, relativno nisku stopu inflacije, kao i pozitivan trend u rastu bruto domaćeg proizvoda. Ostvarili smo planirano, a u okviru određenih segmenata i premašili plan. Svakako naš zadatak je i dalje razvoj preduzetništva, smanjenje sive ekonomije, privlačenje stranih investicija, rast konkurentnosti, otvaranje novih radnih mjesta i rast životnog standarda.

Bitno je kontinuirano voditi računa o obezbijeđivanju takve razvojne dinamike, koja će bez remećenja vizije i bez demagogije, donijeti još povoljnije segmentne rezultate, prije svega u domenu smanjivanja sive ekonomije, energične eliminacije korupcije i potpune javnosti u realizaciji prezentiranju kako problema, tako i rezultata.

Na kraju, želim da podsjetim da ima još puno segmenata koji se mogu i moraju poboljšati i zato ne mislim da smo stigli na kraj procesa razvoja optimalnog ekonomskog ambijenta.

Ipak, smatram da je nesporno da smo u dosadašnjem procesu sprovođenja ekonomskih i sveukupnih reformi kreirali mnogo povoljniji ambijent.

Zahvaljujem na pažnji!
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?