Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uvodno izlaganje ministra finansija dr Igora Lukšića na otvaranju seminara "Suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma" u Kolašinu

Objavljeno: 07.12.2006. 18:02 Autor: Naslovna strana
Uvodno izlaganje ministra finansija dr Igora Lukšića na otvaranju seminara "Suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma"

Kolašin, 7.decembar 2006. godine


''Uvažene dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da otvorim seminar "Suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma" u organizaciji OSCE-a, i u ime Vlade Crne Gore učesnicima poželim uspješan rad tokom ovog tematski veoma interesantnog programa.

Koristim ovu priliku i da izrazim zahvalnost predstavnicima OSCE-a -Misiji u Crnoj Gori, na pomoći i podršci koju nam kontinuirano pružaju u različitim segmentima, pri čemu je važno ukazati na činjenicu da je organizacija ovog seminara samo nastavak podrške reformskim procesima u Crnoj Gori od strane OSCE-a.

Vlada Crne Gore je veoma jasno, odgovorno i organizovano pristupila problematici sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, a naše čvrsto opredjeljenje je proisteklo iz apsolutnog razumijevanja ozbiljnosti tog problema, kao i generalnog opredjeljenja Crne Gore da u borbi protiv svih oblika kriminala bude sastavni dio širokog evropskog fronta savremenih država.

U tom smislu smo, u prvom redu, stvorili pravne pretpostavke za adekvatno i efikasno funkcionisanje tog procesa. Pranje novca i finansiranje terorizma su u Krivičnom zakoniku Republike Crne Gore inkriminisani kao krivična djela. Zakonom o sprječavanju pranja novca, usvojenim u oktobru 2003. godine , stvorene su pretpostavke za organizovanje borbe protiv pranja novca, u skladu sa svim relevantnim međunarodnim standardima, direktivama i preporukama. Izmjenama i dopunama tog Zakona, u martu 20o5.godine, uključene su i odredbe o sprečavanju finansiranja terorizma, čime je ta oblast gotovo u potpunosti normativno usklađena i time stvorene pretpostavke za pristupanje Crne Gore međunarodnim institucijama koje se bore protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

U tom kontekstu važno je podsjetiti da je Vlada Republike Crne Gore krajem 2003.godine formirala Upravu za sprječavanje pranja novca, samostalan operativni organ Uprave, čiji je prevashodni zadatak implementacija pomenutog Zakona i preduzimanje svih aktivnosti i mjera u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Činjenica da kod svake evaluacije dobijamo sve bolje ocjene o stanju u ovoj oblasti ispunjava nas zadovoljstvom, pružajući nam dokaz da smo i na tom planu na pravom putu.

Prijem naše Uprave za sprječavanje pranja novca u Egmont grupu 2005 godine, rezultat je potpune implementacije najboljih svjetskih standarda i prakse, a takođe, predstavlja svojevrsno priznanje Crnoj Gori da je stvorila uslove za efikasnu kontrolu sumnjivih finansijskih tokova.

Konstantno učešće predstavnika Crne Gore u radu MoneyVal-a (Komiteta Savjeta Evrope za sprječavanje pranja novca), znak je punog kontinuiteta i istovremeno, veoma važno za odnos Crne Gore sa tom evropskom organizacijom.

Ukazao bih i na izuzetnu saradnju sa zemljama u regionu, čija su iskustva su, na početku ovog procesa bila veoma dragocjena za naše suočavanje sa brojnim izazovima u toj oblasti, a pored toga i na saradnju sa drugim državnim organima koji uz Upravu imaju svoje mjesto i ulogu u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma (Uprava policije, Uprava carina, Poreska uprava, i dr.). Posebno je značajna njihova međusobna saradnja, kao i saradnja sa drugim državnim institucijama koje su uključene u ovaj proces kao što je Tužilaštvo, Centralna banka, Komisija za hartije od vrijednosti i druge.

U cilju potpunog implementiranja najnovije (Treće) direktive EU, koja se odnosi na ovu problematiku, Ministarstvo finansija je prihvatilo inicijativu Uprave za sprječavanje pranja novca i organizovan je rad na novim izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Time ćemo postići da ovaj Zakon bude do detalja usaglašen sa pomenutom direktivom i prije krajnjeg roka, dakle kraja 2007.godine.

Tema seminara, sadržaj predviđenih predavanja i kompetentnost predavača, ukazuju na izuzetnu ambicioznost i ozbiljnost koju će imati ova dvodnevna edukacija.
S druge strane, izražavam zadovoljstvo što se prevashodno vodilo računa o kvalitetnom sastavu učesnika, tj. tome da najznačajniji subjekti u sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma dobiju neophodne informacije o najnovijim dostignućima na ovom planu.

Zato opravdano očekujem da će ovaj seminar dati novi impuls za dalji razvoj sistema borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u našoj državi.

Želim vam uspješan rad i zahvaljujem na pažnji.''
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?