Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana opštinska Javna rasprava u Plužinama

Objavljeno: 14.06.2007. 17:31 Autor: Naslovna strana
Ministarstvo za ekonomski razvoj u saradnji sa Opštinom Plužine u utorak, 12. juna, u Sali SO, organizovalo Javnu raspravu o Nacrtu Prostornog plana RCG do 2020. god. U raspravi je učestvovalo 30 građana. Raspravu su pratila dva medija.

Uvodno izlaganje su imali Miodrag Čanović, pomoćnik ministra za energetiku, mr. Gojko Nikolić, predstavnik Komisije za stručnu ocjenu Prostornog plana, dr. Vasilije Radulović, predstavnik Obrađivaca Prostornog plana, dr. Miodrag Vujošević predstavnik Obrađivaca Prostornog plana.

Javna rasprava o Nacrtu Prostornog plana pobudila je veliko interesovanje građana Plužina. Oni su naročito izrazili zaodovoljstvo što su, po prvi put, u prilici da direktno I lično kažu nešto o daljem razvoju sopstvenog kraja.
Nakon predstavljana Plana i programa javnih rasprava predstavljeni su i resursi i potencijali ovog kraja: hidroenergetski potencijal gornje Pive i njenih pritoka; izgrađena akumulacija I Hidroelektrana „Piva”; kulturno-istorijsko nasljeđe (manastir „Piva”); planirani Regionalni park „Maglić, Bioč I Volujak”; visokoplaninski pašnjaci; šumski kompleksi, u širem području zone; Nacionalni park „Durmitor”, izgrađeni turistički i industrijski kapaciteti, kvalitetna voda za uzgoj ribe.
Predstavljeni su prioriteti razvoja: poljoprivreda, orjentisana na stočarstvo i ribarstvo; tranzitni i planinski turizam; prerađivačka industrija; koršćenje hidropotencijala sliva Pive.

Kao najvažnije sa rasprave, izdvajamo sljedeće:

• Demografija kao najveći problem za opstinu Plužine, kao i zaostajanje u razvoju u odnosu na razvijenije dijelove CG; potreba za novom generacijom strategija da bi se riješili problemi, kao i veća zainteresovanost centralnih vlasti u tom pogledu
• Opstina Plužine nije na pravi način obeštećena zbog izgubljenih resursa izgradnjom akumulacije
• U Planu nije navedena HE Kruševo
• Mogućnosti razvoja nekih sektora (na primjer, poljoprivrede, turizma, a naročito tzv. ‘’ekološkog’’, lovnog itd., rudarstva i dr.) nijesu na odogovarajući način ocijenjene u Planu
• Bilo je mišljenja da makro i mikro regionalizacija nije obrađena dovoljno, ali i onih koji su ukazali da prevelika detaljnost ne ‘’pripada’’ državnom planu prostornog razvoja
• Ovom području su hitno neophodni novi razvojni programi i projekti, da bi se zaustavilo demografsko zaostajanje; u izradi ovih programa i projekata treba da pomognu centralne vlasti, kao i strane agencije, kako bi se sa njima konkurisalo za sredstva EU, kada to za CG bude mogućno; takođe treba ocijeniti da li sa susjednim opštinama, takođe većinom nerazvijenim, treba praviti dogovore i zajedničke programe (planove i sl.), kao i odgovarajuće institucije i organizaciju (npr., regionalnu agenciju za razvoj)
• U radu na Planu je trebalo više da budu korištena znanja i iskustvo lokalnih ljudi

Prisutnim gradjanima podijeljeno je 25 primjeraka Plana, sa mapama je, a jedan broj gradjana je uzeo obrasce za komentare i naručivanje Plana.
Na kraju rasprave predstavnik Ministarstva i obradjivač su odgovorili na postavljena pitanja.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?