Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana opštinska Javna rasprava u Podgorici

Objavljeno: 22.06.2007. 17:03 Autor: Naslovna strana
Ministarstvo za ekonomski razvoj u saradnji sa Opštinom Podgorica u četvrtak, 21. juna organizovalo je Javnu raspravu o Nacrtu Prostornog plana RCG do 2020. god. U Javnoj raspravi učestvovalo 100 gradjana, koji su dali 35 formalnih predloga. Raspravu su pratila četiri lokalna I republička medija.

Uvodno izlaganje su imali Budislava Kuč, Ministarstvo za ekonomski razvoj, Dr. Branislav Glavatović, Komisija za Recenziju Prostornog Plana, Ratimir Mugoša, predstavnik Obradjivaca Plana, Dr. Vasilije Radulović, predstavnik Obrađivaca Prostornog plana.

Građani Glavnog grada iskazali su veliko interesovanje za ovu temu, što korz samu raspravu, što kroz sugestije, pitanja, dopune i sl. Koje su dostavili u pisanoj formi ili putem Internet sajta, odnosno Foruma koji se nalazi u okviru sajta.

Građani Podgorice su ukazali, odnosno dali konstruktivne sugestije na Nacrt u više njegovih segmenata, a sve sa ciljem da Prostorni plan bude urađen što kvalitetetnije, odnosno što adekvatnije u odnosu na zahtjeve budućeg razvoja Glavnog grada.

Na raspravi istaknuti resursi i potencijali Podgorice : postojeći industrijski kompleksi; formirani društveni servisi i opšta opremljenost zone; plodno poljoprivredno zemljište i plantažni kompleksi voćnaka i vinograda; razvoj agrošumarstva, rasadnička proizvodnja; društveno-politička, ekonomska i kulturna uloga Podgorice kao glavnog grada Republike i bogatstvo
kvalitetnih podzemnih voda.
Naglašeni i prioriteti razvoja: Političko administrativne, naučne i kulturne funkcije centra republičkog značaja; funkcije uslužnog centra najvišeg ranga; industrija, sa preuzimanjem vodeće uloge nosioca razvoja u drugim područjima Republke; intenzivna poljoprivreda; funkcije saobraćajnog centra i centra za tranzitni turizam, raspoloživost visokostručne radne snage.
Kao rezime današje rasprave, izdvajamo sljedeće:

• Podgorica treba biti prepoznatljivija kao centar kulturnog, planinskog i izletnickog turizma vec se navodi kao tranzitni turisticki centar.
• Podrucje Cijevne i Skadarskog Jezera treba bolje zastiti od ugrozavanja privrednim razvojem i jasno razrijesiti kontradiktornosti koje se nalaze u planu o namjeni ovih povrsina.
• Zastita i valorizacija kulturnih arheoloskog lokaliteta Duklje kao spomenika nulte kategorije je od velikog znacaja.
• Koridori autoputeva su veoma vazni i treba ih podrobnije preispitati na dijelu Podgorice zbog specificnosti polozaja i znacaja grada, putem dodatnih studijskih istrazivanja
• Svaka saobracajna varijanta preko jezera treba biti dodatno preispitivana.
• Potrebno je detaljnije razraditi i jasnije iskazati smjernice za izradu planske dokumentacije nizeg reda.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?