Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje povodom učešća delegacije Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija na Evropskoj Konferenciji Ministara Transporta - Međunarodni Transportni Forum, Sofija, Bugarska, 30-31. maj 2007. godine.

Objavljeno: 29.05.2007. 21:15 Autor: Naslovna strana

Evropska Konferencija Ministara Transporta (ECMT/CEMT) je međuvladina organizacija osnovana Protoklom, potpisanim u Briselu 17. oktobra 1953. godine. To je međunarodni forum Ministara transporta, u sklopu kojeg Ministri mogu otvoreno diskutovati o problemima u transportnim sektorima i nastupati zajedno u cilju integrisanog razvoja evropskog transportnog sistema. Trenutno ECMT ima 44 zemlje članice, 7 zemalja koje imaju ulogu partnera i 1 zemlju u svojstvu posmatrača.
Članovi Savjeta ministra Evropske Konferencije Ministara Transporta su ministri sljedećih zemalja: Albanije, Austrije, Azerbejdžana, Bjelorusije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Holandije, Češke, Danske, Gruzije, Estonije, Finske, Francuske, Njemačke, Norveške, Grčke, Mađarske, Islanda, Irske, Italije, Jermenije, Letonije, Lihtenštajna, Litvanije, Luksemburga, Makedonije, Malte, Moldavije, Poljske, Portugalije, Rumunije, Rusije, Srbije, Slovačke, Slovenije, Španije, Švedske, Švajcarske, Turske, Ukrajine i Velike Britanije.

Primarna uloga ECMT je aktivno učešće u kreiranju integrisanog transportnog sistema kroz proširenu EU i susjedne zemlje, pri tome vodeći računa o opravdanim ekonomskim i tehničkim faktorima, uvodeći najsavremenije sisteme bezbjednosti i standarde u zaštiti životne sredine, a svakako uzimajući u obzir i socijalnu dimenziju. Takođe, ECMT daje prioritet uspostavljanju dobre saradnje na političkom nivou između EU i ostatka kontinenta, organizovanjem foruma za razne analize i diskusije o svim pitanjima koja se odnose na transportne politike zemalja članica ECMT.
Crna Gora je 22. novembra 2006. godine, kao nezavisna država, primljena u članstvo Evropske Konferencije Ministara Transporta (ECMT/CEMT).

Međunarodni Transportni Forum je osmišljen kao fleksibilan, efikasan i politički odgovoran forum. Njegovo osnivanje će se reflektovati i na novu organizacionu strukturu za donošenje odluka. Transportni Upravi Odbor je tijelo koje će usmjeravati rad Foruma. Jedina grupa koja će se zadržati kao stalna struktura, jeste Radna grupa drumskog saobraćaja, koja će nastaviti sa sprovođenjem Evropskih multilateralnih kvota.
Međunarodni Transportni Forum za 2007. godinu, koji će se održati 30 -31 maja. 2007. godine u Sofiji, nosi naziv "Smanjenje zagušenja saobraćaja".
Inauguralni dan Foruma biće proglašen u maju 2008. godine, od kada će ovaj Forum biti permanentno ustanovljen u Lajpcigu (Njemačka).
Naziv Međunarodnog Transportnog Foruma za 2008. godinu, će biti "Transport i energija: izazov promjene klime".


Programom Međunarodnog Transportnog Foruma je za 30. maj 2007. godine predviđena sjednica Savjeta ministara pod nazivom "Smanjenjem zagušenja i drugih barijera do efikasnog saobraćaja", u okviru koje će se diskutovati o procjeni nivoa i troškova koji se javljaju kod zagušenja saobraćaja, poboljšanju sistema upravljanja saobraćajem, kao i formiranju cijena i naplatnih sistema u cilju upravljanja zagušenjem saobraćaja. U okviru jutarnje sjednice, ukoliko zemlje članice ECMT iskažu interes, programom su predviđeni i bilateralni razgovori. Dok je programom za 31. maj 2007. godine predviđena sjednica Savjeta ministara pod nazivom "Povećanje kapaciteta", u okviru koje će se diskutovati o balansu između postojeće infrastukture i izgradnje nove sa aspekta smanjenja zagušenja saobraćaja, prioritizaciji investicija, inovativnim načinima finansiranja i kakva je specifična uloga javno-privatnog partnerstva.

Za Crnu Goru, kao punopravnu članicu najznačajnije međunarodne saobraćajne organizacije- Evropske Konferencije Ministara Transporta, neophodno je da ima definisan stav po pitanju vođenja razvojne politike u saobraćaju, kao i inkorporiranosti saobraćajne mreže. Stoga je nesumnjiv interes da se uzme aktivno učešće na ovogodišnjem Međunarodnom Transportnom Forumu.
U tom smislu, na osnovu stručnih konsultacija Ministarstvo saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija Vlade RCG zastupaće sljedeće stavove za nastup delegacije na predstojećem Forumu:

da se prezentuju razvojni prioriteti Crne Gore u oblasti saobraćaja;
da se prezentuje restrukturiranje privrede u oblasti saobraćaja;
da se prezentuju trenutni problemi Crne Gore u saobraćaju po pitanju zagušenja, uskih grla i crnih tačaka ;
da se prezentuju pozitivni rezultati Ministarstva saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija, sa stanovišta poboljšanja sistema upravljanja saobraćajem;
da se obave bilateralni razgovori sa ministrima Republike Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije povodom trenutnog statusa projekta realizacije dva autoputa u Crnoj Gori: Bar-Boljare (granica sa Republikom Srbijom) i jadransko-jonski autoput.

Pored dr Andrije Lompara, Ministra saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija, članovi crnogorske delegacije su i Srđan Vukčević, Pomoćnik ministra za željeznički i pomorski saobraćaj i evropske integracije i Angelina Živković savjetnik Ministra saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?