Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Bari: Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutin Simović učestvovao na Balkanskoj konferenciji o poljoprivredi i proizvodnji hrane

Objavljeno: 08.04.2004. 21:41 Autor: Naslovna strana
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutin Simović učestvovao je na Balkanskoj konferenciji o poljoprivredi i proizvodnji hrane, koja je danas održana u Bariju u organizaciji Mediteranskog poljoprivrednog instituta iz Barija.

Na Konferenciji su učestvovali ministri Albanije, Bosne i Hercegovine , Republike Srpske, Makedonije, Hrvatske i Srbije i Crne Gore.

Ovom prilikom potpisana su dva Memoranduma o sporazumijevanju; jedan o promociji saradnje balkanskih zemalja sa Italijom, a drugi o realizaciji projekta "Održivi razvoj u poljoprivredi za voće i povrće balkanske regije".


Govor ministra Simovića na Balkanskoj konferenciji


Dame i gospodo, poštovani gospodine Ministre, gospodine direktore, poštovane koleginice i kolege,

Prije svega dozvolite mi da se zahvalim na pozivu da učestvijem na ovoj Konferenciji , kao i pruženoj prilici da u ime Crne Gore potpišem Memorandum o sporazumijevanju sa ministrom poljoprivrde Italije o promociji saradnje u sektoru poljoprivrde, šumarstva i agro industrije i Memorandum o učešću Gore Gore u realizaciji projekta vođenog od strane Mediteranskog poljoprivrdenog Instituta iz Barija.

Poljoprivreda je, zajedno sa turizmom, jedan od osnovnih prioriteta ekonomskog razvoja Crne Gore. U ukupnom GDP učestvuje sa više od 25 %. Raznovrsnost prirodnih uslova opredijelili su da crnogorska poljoprivreda, iako relativno malog obima, nudi tržištu raznovrsne proizvode prepoznatljivog geografskog porijekla sa predznakom organske proizvodnje. U pogledu vlasničkog statusa poljoprivredni kapaciteti su gotovo u cjelosti u privatnom vlasništvu. Crna Gora je zakoračila u novu fazu stvaranja modernog, dugoročno održivog i na zdravim osnovama zasnovanog sektora proizvodnje hrane. U vremenima kada ukupna crnogorska ekonomija prolazi kroz veoma tešku i bolnu fazu restruktuiranja, sektor poljoprivrede predstavlja sasvim realan amortizer socijalnih prilika, pruža mogućnosti za zapošljvanje i realizaciju mnogobrojnih preduzetničkih inicijativa, razvoj ruralnih prostora, obezbjeđuje uravnoteženi regionalni razvoj i stvara pretpostavke za širenje demokratije.
Dalji razvoj poljoprivrede Crne Gore vidimo kao spoj tradicije i modernih tehnologija, robnu proizvodnju u privatnom sektoru i porodični biznis, kao osnovni strukturni elemenat.

U procesu proširenja Evropske unije, širenje zajedničke agrarne politike prema zemljama Balkana je veoma veliki izazov. Upoznavanjem sa stanjem u poljoprivredi zemalja u okruženju i današnji zajednički sastanak omogući će vođenje konzistentne ruralne politike zasnovanoj na decentralizaciji, regionalizaciji i efikasnom menadžmentu. Evropske integracije i ovakvi regionalni projekti razvijaju povjerenje među zemljama Balkana, jer što je povjerenje veće, uslovljavanje oko liberalizacije protoka poljoprivrednih proizvoda je manje. Ne u smislu da se ne moraju ispuniti uslovi koji su isti za sve, već se neće postavljati dodatni ili izvedeni uslovi. Principi regionalne saradnje treba da postanu pravilo i obaveza u našim međusobnim odnosima. Mnogobrojne biljne bolesti i štetočine, kao i bolesti životinja ne poznaju državne granice. Naš stalni zadatak je zajednički odgovoran odnos prema obezbijeđenju sigurnosti hrane u cilju ispunjenja jednog osnovnih ljudskih prava, prava na zdravstveno bezbijednu hranu.


Evropa ima dugo i bogato istorijsko, političko, kulturno, društveno, ekonomsko iskustvo i tradiciju. Njen specifikum je različitost ljudi, kultura i religija. Principi solidarnosti, održivosti i pomoći u Evropi, su dragocjeni, vrijedni i korisni, jer su to principi globalnih strategija. To može dovesti do formiranja novih saveza i doprinijeti mirnom razvoju budućnosti.
Crna Gora kao i ostale zemlje Balkana je na prekretnici, hoće li krenuti putem socijalne tržišne privrede zasnovane na kapitalu, radu i održivom razvoju, međusobno regionalno povezana, integrisana u Evropsku uniju.

Crna Gora se već opredijelila i uveliko prihvatila izazov i šansu i krenula ka dostizanju evropskih standarda.
Na tom svom putu očekujemo podršku razvijenih evropskih država, a posebno Italije kao svog bliskog susjeda sa kojom nas vežu tradicionalno prijateljski odnosi.



Možete preuzeti audio zapis izjave ministra Simovića povodom učešća na Balkanskoj konferenciji.
DownloadAudio
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?