Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana stručna rasprava na temu "Reforma sistema teritorijalne organizacije u Crnoj Gori"

Objavljeno: 06.02.2004. 21:28 Autor: Naslovna strana
U organizaciji Ministarstva pravde Republike Crne Gore i Savjeta Evrope 4. i 5. februara 2004. godine u Podgorici, održana je stručna rasprava na temu "Reforma sistema teritorijalne organizacije u Crnoj Gori".

Stručnom raspravom su koopresjedavali pomoćnik ministra pravde RCG, Zorica Brajković i Roberto Fasino, šef Odjeljenja za demokratsku stabilnost Savjeta Evrope.Učesnici u ovoj raspravi bili su eksperti Savjeta Evrope prof. Pawel Swianiewicy sa Univerziteta u Varšavi, prof. Harald Baldersheim sa Univerziteta u Oslu , prof. Massimo Balducci sa Univerziteta u Firenci , direktor Ureda za lokalnu samoupravu Republike Slovenije mr. Roman Lavtar, kao i predstavnici Radne grupe koju je obrazovalo ovo ministarstvo.

Povod za organizovanje stručne rasprave je priprema teksta Predloga Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike i utvrdjivanje polaznih osnova za rad Radne grupe za izradu ovog zakona.

Ključna pitanja ove stručne rasprave su bili principi organizovanja opština kao teritorijalnih jedinica lokalne samouprave, kriterijumi za njihovo ustanovljavanje i proces i procedura za ustanovljanje tih opština.

Nakon upoznavanja sa sistemom lokalne samouprave Republike, posebno u dijelu organizacije i funkcionisanja javnih službi od neposrednog interesa za zadovoljavanje potreba i interesa lokalnog stanovništa ( komunalne djelatnosti vodosnabdijevanje, deponije i dr.), ukupnim društveno ekonomskim, demografskim i socijalnim prilikama u Republici, kroz stručnu raspravu i razmjenu mišljenja i uporednih iskustava iz domena lokalne samouprave, opredjeljena su osnovna polazišta budućeg novog Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike.

Zaključeno je da eksperti Savjeta Evrope do 15.03.2004. godine, dostave svoje predloge i stavove, po navedenim ključnim pitanjima.
Takodje predmet stručne rasprave bio je i tekst Nacrta zakona o Glavnom gradu i Nacrta zakona o Prestonici.

Eksperti Savjeta Evrope podržali su koncepte navedenih zakona i predložena rješenja.
Nakon stručne rasprave, eksperti Savjeta Evrope su ocijenili da rješenja Nacrta zakona o Glavnom gradu, u dijelu decentralizacije poslova Glavnog grada i osnivanje gradskih opština, sa obimom nadležnosti utvrdjenim zakonom, kao i predloženim organima gradskih opština predstavljaju dobru osnovu za dalju dogradnju predloženih rješenja.

Takodje, ocijenili su da ponudjena rješenja predstavljaju iskorak u implementaciji sistema lokalne samouprave, ustanovljenog novim Zakonom o lokalnoj samoupravi.
Pored navedenog ukazali su da treba jačati mehanizme utvrdjene Zakonom o lokalnoj samoupravi u daljoj demokratizaciji sistema lokalne samouprave i obezbedjivanju većeg učešča gradjana u vršenju vlasti na području Glavnog grada, kao i u prenošenju pojedinih poslova iz nadležnosti Glavnog grada, ne samo u korist gradskih opština, već i u korist mjesnih zajednica, kroz njihovo prostorno, ekonomsko i razvojno povezivanje.
Primjedbe i sugestije, uglavnom, su se odnosile na bliže preciziranje rješenja koje se odnose na finansiranje gradskih opština, u smislu jačanja finansijske samostalnosti gradskih opština i preporuku da ova rješenja treba dograditi.

Povodom teksta Nacrta zakona o Prestonici dati su konstruktivni predlozi sa preporukom da se bliže preciziraju odredjena rješenja.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?