Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje za javnost Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora

Objavljeno: 19.08.2004. 23:56 Autor: Naslovna strana
Povodom saopštenih stavova GZP da ekološki projekat Crne Gore karakteristiše totalni sunovrat svih ekoloških standarda i normi, čak i civilizacijskih, Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenja prostora daje sljedeće

SAOPŠTENJE ZA JAVNOST

Nije sporno da stanje u oblasti zaštite životne sredine u Crnoj Gori može i mora da bude bolje od postojećeg. Osnovni cilj Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora je preduzimanje mjera u pravcu sanacije postojećih problema i njihovo rješavanje u skladu sa standardima i direktivama u zemljama EU, kako bi sadašnje i buduće generacije u Crnoj Gori imale zdraviju životnu sredinu. U dijelu kvalitetnijeg tretmana čvrstog otpada i otpadnih voda ovo Ministarstvo uz podršku međunarodnih organizacija priprema strateška dokumenta koja treba da obezbijede rješavanje problema iz ove oblasti na kvalitetan način i u skladu sa međunarodnim standardima.

Vlada Republike Crne Gore je već usvojila Strategiju nacionalne politike upravljanja otpadom, sada je u toku izrada Zakona o upravljanju otpadom, a takođe su pri kraju i poslovi na izradi Strategije i Master plana za upravljanje čvrstim otpadom na republičkom nivou.

Urađen je Master plan za odvođenje i tretman otpadnih voda za Crnogorsko primorje i opštinu Cetinje, a pri kraju su i poslovi na izradi Master plana za tretman otpadnih voda za centralni i sjeverni dio Republike. Crna Gora je dobila i prvu sanitarnu deponiju, situacija sa vodosnabdijevanjem na Crnogorskom primorju je znatno bolja u odnosu na prethodni period, urađeno je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Virpazaru, a isto takvo gradi se na Rijeci Crnojevića.

Stoga, čudi neupućenost eksperata grupe za promjene u sve što se u ovom dijelu komunalne infrastrukture radi, a što građani Crne Gore dobro znaju i cijene.

Ono što se kroz pomenuti tekst GZP sugeriše kao dobar recept za prevazilaženje ekoloških problema Crne Gore, Vlada u saradnji sa međunarodnim organizacijama već uveliko radi.

U toku je izrada projekta sanacije i rekultivacije jalovišta rudnika olova i cinka u Mojkovcu, koju u cjelosti fiannsira Vlada Republike Crne Gore, a za čiju realizaciju imamo najavljenu donatorsku podršku Češke Vlade, koju očekujemo već početkom naredne godine.

U pripremi je normativa u okviru projekta Razvoj propisa u oblasti životne sredine, koji finansira finska Vlada i kroz koju će biti prenijete direktive Evropske unije u naše zakonodavstvo sadržane u novom Zakonu o procjeni uticaja na životnu sredinu, Zakonu o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu i Zakonu o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine, sa podzakonskim aktima.

Isto tako se radi i na Zakonu o sugerisanom eko fondu, Zakonu o zaštiti vazduha od zagađenja i Zakonu o zaštiti od jonizujućeg zračenja. U pripremi je i novi oblik institucionalne organizovanosti, takođe uz podršku Međuanrodnih organizacija, čiji konačan ishod će biti formiranje Agencije za životnu sredinu na koju nas isto tako upućuje GZP.

Takoše, planirana je i sprovodi se obuka zaposlenih na nivou republičkih I opštinskih administracija u implementaciji ovih propisa.

U dijelu kojim se node optimalna rješenja u postupku privatizacije, ističemo da se već koriste poznati modeli za procjenu šteta nanijetih životnoj sredini.

U postupku privatizacije velikih privrednih subjekata, koja je sada aktuelna u Crnoj Gori, primijeniće se model kojim država preuzima postojeće štete nanijete životnoj sredini, a obaveza novog vlasnika će biti ulaganje značajnih investicionih sredstava za sprečavanje daljeg zagađenja I uspostavljanje monitoringa životne sredine.

Ministarstvo zaštite životne sredine i uređenje prostora je naravno otvoreno i dobrodošla je saradnja sa svim kompatetnim institucijama, nelvadinim organizacijama i pojedincima koji mogu iskreno doprinijeti boljem stanju životne sredine u Crnoj Gori. Za poruke druge vrste, prilagođene aktuelnim i predstojećim političkim događajima, valja potražiti druge prostore i polja djelovanja.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?