Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana šesta sjednica Savjeta za održivi razvoj

Objavljeno: 22.12.2004. 04:03 Autor: Naslovna strana
Danas je u Podgorici održana šesta sjednica Savjeta za održivi razvoj, kojom je predsjedavao premijer Milo Đukanović, predsjednik Savjeta.
Na sjednici je razmotrena aktuelna problematika o zaštiti i mogućoj valorizaciji potencijala rijeke Tare sa ekološkog, ekonomskog i energetskog aspekta u cilju cjelovitog sagledavanja pitanja izgradnje HE "Buk Bijela", za koju je inicijalni materijal pripremioRepublički zavod za zaštitu prirode i na koji su svoje stavove dostavila Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora; ekonomije; turizma i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Savjet je podržao stav i opredjeljenje Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora, sadržan u zaključku Vlade usvojenog na sjednici od 14. oktobra 2004, da prioritetno treba izvršiti reviziju postojećeg ekološkog Eleborata iz 2000. godine. Članovi iz Crne Gore u Stručnom savjetu za reviziju ekološkog elaborata, već sada ocjenjuju da Elaborat sadrži značajne manjkavosti u smislu njegove neusaglašenosti sa novim propisima zasnovanim na direktivama Evropske unije.
Nakon okončanja revizije postojećeg ili moguće izrade i ocjene nove studije, organizovaće se široka stručna i javna rasprava, uz učešće eksperata koje će angažovati UNESCO. Potom će dokument biti dostavljen Ministarstvu zaštite životne sredine i uređenja prostora radi davanja ekološke saglasnosti.
Stav stručnjaka koje će angažovati UNESCO biće opredjeljujući u konačnom odlučivanju o tom pitanju.
Savjet je preporučio da nadležni državni organi intenziviraju rad na izradi Strategije energetskog razvoja Crne Gore, ukazujući na važnost racionalnog gazdovanja energijom u cilju prevazilaženja energetskog deficita.
Podržan je napor Ministarstva ekonomije da se valorizacijom raspoloživih potencijala rješava pitanje energetskog deficita Crne Gore, kao važne pretpostavke ekonomskog i društvenog razvoja, na način koji obezbjeđuje poštovanje principa održivog razvcja.
Potenciran je i značaj afirmacije modela održivog razvoja Crne Gore i ocijenjeno potrebnim da odluke koje budu donosili državni organi treba zasnivati na tom konceptu.
Savjet je ukazao i na važnost poštovanja standarda koje je Crna Gora prihvatila kroz aranžmane sa međunarodnim institucijama.
Posebno je ukazano na značaj potrebe formiranja Nacionalne komisije Crne Gore i njenih odgovarajućih organa za saradnju sa UNESCO-m , što će doprinijeti boljoj komunikaciji sa tom organizacijom Ujedinjenih nacija, obzirom da su značajna dobra u našoj zemlji pod njenom zaštitom.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?