- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Pismo ministra Vučinića upućeno ambasadoru Dragolj...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Pismo ministra Vučinića upućeno ambasadoru Dragoljubu Najmanu, šefu Stalne delegacije Srbije i Crne Gore pri UNESCO-u
Objavljeno: 01.04.2005. • 21:55 Autor: Naslovna strana
Republika Crna Gora
VLADA REPUBLIKE CRNE GORE
Ministarstvo zaštitite životne sredine i uređenja prostora
Broj: 04-884/05-2
Datum: 25.03.2005. godine
STALNA DELEGACIJA SRBIJE I CRNE GORE PRI UNESCO-u
Gospodin Dragoljub Najman, Ambasador
Poštovani gospodine Ambasadore,
Obavještavam Vas da smo primili i detaljno pregledali Tehnički izvještaj ekspertske misije UNESCO-a i IUCN-a, koja je u Crnoj Gori boravila u januaru mjesecu, i posjetila područja Nacionalnog parka Durmitor i rijeke Tare.
U dijelu Tehničkog izvještaja, koji se nalazi na stranama 1-14, ukazujemo na sljedeće:
-Vlada Republike Crne Gore i Ministarstvo zaštite životne sredine i uredjenja prostora izražavaju zadovoljstvo zbog uspješne realizacije posjete ekspertske misije UNESCO-a i IUCN-a (Medjunarodna unija za očuvanje prirode),čiji su članovi u toku boravka u Crnoj Gori održali niz sastanaka sa predstavnicima relevantnih institucija pri čemu su im predožene sve činjenice o Nacionalnom parku Durmitor i rijeci Tari, kao i tekući i planirani projekti zaštite i razvoja područja.
-U dijelu Tehničkog izvještaja koji se odnosi na eventualnu izgradnju HE Buk-Bijela navode se činjenice o istorijatu projekta i aktivnostima koje su do sada preduzete. Ovom prilikom Vas obavještavamo da je Ekoločki elaborat-Analiza uticaja izgradnje HE Buk-Bijela na životnu sredinu, koji je izradilo preduzeće Energoprojekt iz Beograda 2000. godine, Odlukom Zajedničkog Stručnog savjeta iz Crne Gore i Republike Srpske ocijenjen kao nepotpun, zbog čega nije prihvaćen.
-Podaci o promjeni klime, ugrožavanju endemskih vrsta, migraciji riba i analiza rizika ne mogu se smatrati relevantnim, jer ne postoji stručno-naučna studija koja je to pokazala. Takodje, ne mogu se odrediti negativni uticaji koje bi eventualna izgradnja HE Buk-Bijela imala na geološke i geomorfološke procese, ljepotu predjela i biodiverzitet, zbog kojih je NP Durmitor i upisan na UNESCO Listu Svjetske baštine 1980. godine.
-Kada je u pitanju turistička valorizacija rijeke Tare, Vlada preduzima mjere u pravcu razvoja eko i planinskog turizma. Ministarstvo turizma Crne Gore u saradnji sa Institutom za turizam iz Slovenije radi na izradi Studije planinskog turizma u Crnoj Gori, a značajne su i aktivnosti UNDP kancelarije u Crnoj Gori, koja implementira Strateški okvir za razvoj odr`ivog turizma u centralnom i sjevernom regionu Crne Gore. Prihodi od turizma u regionu Durmitora i rijeke Tare su za sada marginalni, a ne kako se navodi u Tehničkom izvještaju, već je potreban dalji anga`man nadležnih institucija, opština i privrednog sektora da bi se ostvario taj cilj.
-Što se tiče prostorno planske dokumentacije koja tretira područje NP Durmitor, tačno je da je u Prostornom planu Republike Crne Gore ostavljena mogućnost izgradnje hidroelektrane na rijeci Tari. Prostorni plan Republike je inače dokument koji nakon opsežne javne rasprave usvaja Parlament Crne Gore. U toku su aktivnosti na izradi i usvajanju novog Prostornog plana Crne Gore, kojim će biti uspostavljene nove razvojne i planske smjernice države. Na području Nacionalnog parka Durmitor (kao i na prostoru ostala tri nacionalna parka u Crnoj Gori) se primjenjuje Prostorni plan područja posebne namjene, usvojen 1997. godine, koji va`i do 2015. godine, tako da ne postoji mogućnost da se u Nacionalnom parku Durmitor prostor koristi za bilo koju drugu namjenu, osim one utvrdjene ovim planom.
-Inicijativa iz Tehničkog izvještaja za stvaranje prekograničnog zaštićenog UNESCO područja Crne Gore i Bosne i Hercegovine, koje bi uključivalo NP Durmitor, rijeku Taru i NP Sutjeska će biti uzeta u razmatranje. O stavu Vlade po ovom pitanju će biti obaviješten UNESCO.
-Konstatacija da učešće javnosti u čitavoj proceduri oko eventualne izgradnje HE Buk-Bijela nije ispoštovano, ne stoji. Naime, kako Ekološki elaborat-Analiza uticaja izgradnje HE Buk-Bijela nije prihvaćen, ne postoji dokument povodom kojeg bi bilo moguće uključiti javnost u proceduru donošenja konkretnih odluka, kako predvidjaju direktive Evropske unije i domaće zakonodavstvo.
Vjerujemo da ćemo se složiti da nije trebalo organizovati javnu raspravu o tome da li je Crnoj Gori neophodan novi izvor električne energije, budući da je opšte poznato da Crna Gora već godinama ima deficit od 1/3 godišnjeg konzuma električne energije. Takodje, na osnovu brojnih stručnih analiza posljednjih decenija energetski i direktni ekonomski parametri nedvosmisleno upućuju da bi kilovat-sat električne energije iz HE Buk-Bijela bio jeftiniji za potrošače, nego što đe biti iz II bloka Termoelektrane Pljevlja.
-U vezi Programa zaštite i razvoja NP Durmitor, sugerišemo ispravku da su Programi za sva četiri nacionalna parka u Crnoj Gori, uključujući i NP Durmitor donešeni za period 2005-2010. godina, a ne za period do 2020. godine. U Tehničkom izvještaju se navodi da su lov i sječa šume zabranjeni zakonom, što je tačno, ali da su, i pored toga, nelegalan lov i sječa šuma prisutni u manjoj mjeri. Ministarstvo zaštite životne sredine i uredjenja prostora i Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore zajedničkim aktivnostima rade na suzbijanju ovih pojava i insistiraju na primjeni pravnih propisa.
-Takodje Vas obavještavamo da će uskoro biti pokrenuta procedura izrade novog Prostornog plana opštine Žabljak. U dijelu obezbjedjivanja najviših ekoloških standarda koji se tiču tretmana svih vrsta otpada i otpadnih voda, Vlada Crne Gore će na osnovu usvojenih strateških dokumenata kod medjunarodnih finansijskih institucija, tra`iti sredstva za rješavanje problema komunalne infrastrukture kako na Žabljaku tako i u ostalim opštinama u regionu basena rijeke Tare i NPDurmitor.
-Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore i Republički zavod za zaštitu prirode preduzimaju mjere i aktivnosti zaštite i unapredjenja rijeke Tare, kao UNESCO rezervata biosfere. Medjutim, u tehničkom izvještaju se konstatuje da ne postoji posebno tijelo koje bi upravljalo basenom rijeke Tare, kao rezervatom biosfere. Vlada Crne Gore će pokrenuti proceduru formiranja posebne službe za rijeku Taru, u okviru Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Crne Gore.
U dijelu Preporuka i zaključaka, koji su dati na stranama 15-17, ističemo sljedeće:
U vezi opšte preporuke za SCG, BiH, Crnu Goru i organe upravljanja Nacionalnim parkom Durmitor, inicijativa za stvaranje prekograničnog područja pod zaštitom UNESCO-a sa Bosnom i Hercegovinom, odnosno Republikom Srpskom će biti razmotrena. Ukoliko se stručnim i naučnim dokumentima doka`e da je pomenuta inicijativa opravdana, i ako bude prihvatljiva i drugoj državi, ista će biti realizovana.
U preporuci koja se tiče HE Buk-Bijela , navodi se da, ukoliko se nastavi sa inicijativom za izgradnju ovog energetskog objekta Nacionalni park Durmitor će, na 29. zasijedanju Komiteta za svjetsku baštinu u Durbanu, u julu ove godine, biti stavljen na UNESCO Listu svjetske baštine u opasnosti, zbog ugro`enosti geoloških i geomorfoloških procesa, ljepote predjela i biodiverziteta, kao kriterijuma koji su opredijelili ovo područje za upis na Listu svjetske baštine 1980. godine.
Vlada Crne Gore će ispoštovati ovu preporuku i zaustaviti dalje aktivnosti oko moguće gradnje HE Buk-Bijela.
Cijenimo da je bilo ispravno organizovati rad na izradi Studije o procjeni uticaja, koja bi bila usaglašena sa standardima Evropske unije, a kojom bi se odredili uticaji koje bi izgradnja HE Buk Bijela mogla imati na rijeku Taru i NP Durmitor, kako bi integritet rijeke Tare bio ubuduće trajno sačuvan.
Preporuka koja se odnosi na područje NP Durmitor kao UNESCO svjetsku baštinu je već ispoštovana. Naime, inovirane mape NP Durmitor su u redovnoj komunikaciji sa UNESCO-om, već proslijedjene Centru za svjetsku baštinu i Svjetskom Centru za monitoring očuvanja (WCMC) i dokazuju da je urbano područje Žabljaka isključeno iz zone zahvata parka.
Preporuka koja se odnosi na rijeku Taru kao rezervat biosfere i prekograničnu saradnju Imajući u vidu preporuku za formiranje posebnog organa za upravljanje rijekom Tarom, naglašavamo da će Vlada Crne Gore inicirati, kroz reorganizaju Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Crne Gore, formiranje posebne slu`be za upravljanje basenom rijeke Tare.
Preporuka koja se odnosi na upravljanje i stanje očuvanosti područja svjetske baštine - navodi da je neophodna brza izrada Prostornog plana opštine Žabljak. Aktivnosti na izradi novog Prostornog plana opstine Žabljak su već započete, a takodje će biti ispoštovani i zahtjevi za sprječavanje bespravne gradnje i uklanjanje bespravno podignutih objekata.
Preporuka koja se tiče učešća javnosti - ostajemo pri stavu da ovu preporuku je bilo moguće ispoštovati, tek nakon izrade nove Studije o procjeni uticaja izgradnje HE Buk-Bijela na životnu sredinu. U tom slučaju bi bili u prilici uključiti najširu javnost, kroz rasprave uz učešće domaćih i stranih eksperata. Napominjemo, da Crna Gora nije
učestvovala u izradi prethodne studije iz 2000-te godine, već je to uradjeno u Bosni i Hercegovini, i Vlada Crne Gore nije bila u posjedu iste. Kako ova studija nije bila dostavljena Ministarstvu zaštite životne sredine i uredjenja prostora Crne Gore radi davanja ekološke saglasnosti, to nije bilo moguće obezbjediti učešće najšire javnosti. Još jednom ponavljamo da je ova studija od strane Zajedničkog Stručnog savjeta proglašena nevažećom.
Kako će Odluka o NP Durmitor biti razmatrana na 29. zasijedanju Komiteta za svjetsku baštinu UNESCO-a u Durbanu, u julu mjesecu ove godine (strane 17. i 18.) Ministarstvo zaštite ivotne sredine i uredjenja prostora Vlade Republike Crne Gore predlaže da se iz teksta Odluke briše član 9. u kojem se navodi da će Komitet za svjetsku baštinu uključiti područje Nacionalnog parka "Durmitor" na Listu svjetske baštine u opasnosti, ukoliko se nastavi sa realizacijom projekta izgradnje HE Buk Bijela, obzirom da je Vlada Crne Gore zaustavila dalje aktivnosti oko moguće gradnje HE Buk-Bijela.
Podsjećamo Vas da je Vlada Crne Gore, zaključcima sa sjednice održane 14. oktobra 2004. godine, jasno saopštila da će prilikom donošenja odluke o eventualnoj gradnji HE Buk-Bijela poštovati stavove stručnih medjunarodno relevantnih institucija, prije svega UNESCO-a. Vaš stav da bi nastavak aktivnosti doveo do ugrožavanja rijeke Tare i promjene statusa Nacionalnog parka Durmitor, kao područja na UNESCO Listi svjetske baštine, smatramo relevantnim i donosimo odluku o zaustavljanju aktivnosti na pripremi izgradnje HE Buk-Bijela od strane Crne Gore.
Raspolažući sa postojećim fondom informacija i izraženim opredeljenjima razvoja Crne Gore kao ekološke države, Vlada jasno daje prioritet zaštiti rijeke Tare i Nacionalnog parka Durmitor, kao UNESCO zaštićenim područjima u Crnoj Gori, u odnosu na potrebu daljih investicija u razvoj energetskog sistema.
I na kraju, uvažavajući sve Vaše navode, cijenimo značajnim pristupanje izradi dokumenta-studije koja bi mogla dati odgovor da li je uopšte moguća energetska iskoristivost rijeke Tare, uz zadržavanje postojećih statusa zaštite UNESCO-a, kako bi se u budućnosti ovo pitanje trajno i argumentovano skinulo sa dnevnog reda. Ukoliko smatrate opravdanom ovakvu našu inicijativu, bili bi spremni da izradimo taj dokument, u saradnji sa Vama.
Na tekst naveden na stranama 19-29. nemamo primjedaba.
S poštovanjem,
M I N I S T A R
Boro Vučinić
VLADA REPUBLIKE CRNE GORE
Ministarstvo zaštitite životne sredine i uređenja prostora
Broj: 04-884/05-2
Datum: 25.03.2005. godine
STALNA DELEGACIJA SRBIJE I CRNE GORE PRI UNESCO-u
Gospodin Dragoljub Najman, Ambasador
Poštovani gospodine Ambasadore,
Obavještavam Vas da smo primili i detaljno pregledali Tehnički izvještaj ekspertske misije UNESCO-a i IUCN-a, koja je u Crnoj Gori boravila u januaru mjesecu, i posjetila područja Nacionalnog parka Durmitor i rijeke Tare.
U dijelu Tehničkog izvještaja, koji se nalazi na stranama 1-14, ukazujemo na sljedeće:
-Vlada Republike Crne Gore i Ministarstvo zaštite životne sredine i uredjenja prostora izražavaju zadovoljstvo zbog uspješne realizacije posjete ekspertske misije UNESCO-a i IUCN-a (Medjunarodna unija za očuvanje prirode),čiji su članovi u toku boravka u Crnoj Gori održali niz sastanaka sa predstavnicima relevantnih institucija pri čemu su im predožene sve činjenice o Nacionalnom parku Durmitor i rijeci Tari, kao i tekući i planirani projekti zaštite i razvoja područja.
-U dijelu Tehničkog izvještaja koji se odnosi na eventualnu izgradnju HE Buk-Bijela navode se činjenice o istorijatu projekta i aktivnostima koje su do sada preduzete. Ovom prilikom Vas obavještavamo da je Ekoločki elaborat-Analiza uticaja izgradnje HE Buk-Bijela na životnu sredinu, koji je izradilo preduzeće Energoprojekt iz Beograda 2000. godine, Odlukom Zajedničkog Stručnog savjeta iz Crne Gore i Republike Srpske ocijenjen kao nepotpun, zbog čega nije prihvaćen.
-Podaci o promjeni klime, ugrožavanju endemskih vrsta, migraciji riba i analiza rizika ne mogu se smatrati relevantnim, jer ne postoji stručno-naučna studija koja je to pokazala. Takodje, ne mogu se odrediti negativni uticaji koje bi eventualna izgradnja HE Buk-Bijela imala na geološke i geomorfološke procese, ljepotu predjela i biodiverzitet, zbog kojih je NP Durmitor i upisan na UNESCO Listu Svjetske baštine 1980. godine.
-Kada je u pitanju turistička valorizacija rijeke Tare, Vlada preduzima mjere u pravcu razvoja eko i planinskog turizma. Ministarstvo turizma Crne Gore u saradnji sa Institutom za turizam iz Slovenije radi na izradi Studije planinskog turizma u Crnoj Gori, a značajne su i aktivnosti UNDP kancelarije u Crnoj Gori, koja implementira Strateški okvir za razvoj odr`ivog turizma u centralnom i sjevernom regionu Crne Gore. Prihodi od turizma u regionu Durmitora i rijeke Tare su za sada marginalni, a ne kako se navodi u Tehničkom izvještaju, već je potreban dalji anga`man nadležnih institucija, opština i privrednog sektora da bi se ostvario taj cilj.
-Što se tiče prostorno planske dokumentacije koja tretira područje NP Durmitor, tačno je da je u Prostornom planu Republike Crne Gore ostavljena mogućnost izgradnje hidroelektrane na rijeci Tari. Prostorni plan Republike je inače dokument koji nakon opsežne javne rasprave usvaja Parlament Crne Gore. U toku su aktivnosti na izradi i usvajanju novog Prostornog plana Crne Gore, kojim će biti uspostavljene nove razvojne i planske smjernice države. Na području Nacionalnog parka Durmitor (kao i na prostoru ostala tri nacionalna parka u Crnoj Gori) se primjenjuje Prostorni plan područja posebne namjene, usvojen 1997. godine, koji va`i do 2015. godine, tako da ne postoji mogućnost da se u Nacionalnom parku Durmitor prostor koristi za bilo koju drugu namjenu, osim one utvrdjene ovim planom.
-Inicijativa iz Tehničkog izvještaja za stvaranje prekograničnog zaštićenog UNESCO područja Crne Gore i Bosne i Hercegovine, koje bi uključivalo NP Durmitor, rijeku Taru i NP Sutjeska će biti uzeta u razmatranje. O stavu Vlade po ovom pitanju će biti obaviješten UNESCO.
-Konstatacija da učešće javnosti u čitavoj proceduri oko eventualne izgradnje HE Buk-Bijela nije ispoštovano, ne stoji. Naime, kako Ekološki elaborat-Analiza uticaja izgradnje HE Buk-Bijela nije prihvaćen, ne postoji dokument povodom kojeg bi bilo moguće uključiti javnost u proceduru donošenja konkretnih odluka, kako predvidjaju direktive Evropske unije i domaće zakonodavstvo.
Vjerujemo da ćemo se složiti da nije trebalo organizovati javnu raspravu o tome da li je Crnoj Gori neophodan novi izvor električne energije, budući da je opšte poznato da Crna Gora već godinama ima deficit od 1/3 godišnjeg konzuma električne energije. Takodje, na osnovu brojnih stručnih analiza posljednjih decenija energetski i direktni ekonomski parametri nedvosmisleno upućuju da bi kilovat-sat električne energije iz HE Buk-Bijela bio jeftiniji za potrošače, nego što đe biti iz II bloka Termoelektrane Pljevlja.
-U vezi Programa zaštite i razvoja NP Durmitor, sugerišemo ispravku da su Programi za sva četiri nacionalna parka u Crnoj Gori, uključujući i NP Durmitor donešeni za period 2005-2010. godina, a ne za period do 2020. godine. U Tehničkom izvještaju se navodi da su lov i sječa šume zabranjeni zakonom, što je tačno, ali da su, i pored toga, nelegalan lov i sječa šuma prisutni u manjoj mjeri. Ministarstvo zaštite životne sredine i uredjenja prostora i Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore zajedničkim aktivnostima rade na suzbijanju ovih pojava i insistiraju na primjeni pravnih propisa.
-Takodje Vas obavještavamo da će uskoro biti pokrenuta procedura izrade novog Prostornog plana opštine Žabljak. U dijelu obezbjedjivanja najviših ekoloških standarda koji se tiču tretmana svih vrsta otpada i otpadnih voda, Vlada Crne Gore će na osnovu usvojenih strateških dokumenata kod medjunarodnih finansijskih institucija, tra`iti sredstva za rješavanje problema komunalne infrastrukture kako na Žabljaku tako i u ostalim opštinama u regionu basena rijeke Tare i NPDurmitor.
-Javno preduzeće Nacionalni parkovi Crne Gore i Republički zavod za zaštitu prirode preduzimaju mjere i aktivnosti zaštite i unapredjenja rijeke Tare, kao UNESCO rezervata biosfere. Medjutim, u tehničkom izvještaju se konstatuje da ne postoji posebno tijelo koje bi upravljalo basenom rijeke Tare, kao rezervatom biosfere. Vlada Crne Gore će pokrenuti proceduru formiranja posebne službe za rijeku Taru, u okviru Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Crne Gore.
U dijelu Preporuka i zaključaka, koji su dati na stranama 15-17, ističemo sljedeće:
U vezi opšte preporuke za SCG, BiH, Crnu Goru i organe upravljanja Nacionalnim parkom Durmitor, inicijativa za stvaranje prekograničnog područja pod zaštitom UNESCO-a sa Bosnom i Hercegovinom, odnosno Republikom Srpskom će biti razmotrena. Ukoliko se stručnim i naučnim dokumentima doka`e da je pomenuta inicijativa opravdana, i ako bude prihvatljiva i drugoj državi, ista će biti realizovana.
U preporuci koja se tiče HE Buk-Bijela , navodi se da, ukoliko se nastavi sa inicijativom za izgradnju ovog energetskog objekta Nacionalni park Durmitor će, na 29. zasijedanju Komiteta za svjetsku baštinu u Durbanu, u julu ove godine, biti stavljen na UNESCO Listu svjetske baštine u opasnosti, zbog ugro`enosti geoloških i geomorfoloških procesa, ljepote predjela i biodiverziteta, kao kriterijuma koji su opredijelili ovo područje za upis na Listu svjetske baštine 1980. godine.
Vlada Crne Gore će ispoštovati ovu preporuku i zaustaviti dalje aktivnosti oko moguće gradnje HE Buk-Bijela.
Cijenimo da je bilo ispravno organizovati rad na izradi Studije o procjeni uticaja, koja bi bila usaglašena sa standardima Evropske unije, a kojom bi se odredili uticaji koje bi izgradnja HE Buk Bijela mogla imati na rijeku Taru i NP Durmitor, kako bi integritet rijeke Tare bio ubuduće trajno sačuvan.
Preporuka koja se odnosi na područje NP Durmitor kao UNESCO svjetsku baštinu je već ispoštovana. Naime, inovirane mape NP Durmitor su u redovnoj komunikaciji sa UNESCO-om, već proslijedjene Centru za svjetsku baštinu i Svjetskom Centru za monitoring očuvanja (WCMC) i dokazuju da je urbano područje Žabljaka isključeno iz zone zahvata parka.
Preporuka koja se odnosi na rijeku Taru kao rezervat biosfere i prekograničnu saradnju Imajući u vidu preporuku za formiranje posebnog organa za upravljanje rijekom Tarom, naglašavamo da će Vlada Crne Gore inicirati, kroz reorganizaju Javnog preduzeća Nacionalni parkovi Crne Gore, formiranje posebne slu`be za upravljanje basenom rijeke Tare.
Preporuka koja se odnosi na upravljanje i stanje očuvanosti područja svjetske baštine - navodi da je neophodna brza izrada Prostornog plana opštine Žabljak. Aktivnosti na izradi novog Prostornog plana opstine Žabljak su već započete, a takodje će biti ispoštovani i zahtjevi za sprječavanje bespravne gradnje i uklanjanje bespravno podignutih objekata.
Preporuka koja se tiče učešća javnosti - ostajemo pri stavu da ovu preporuku je bilo moguće ispoštovati, tek nakon izrade nove Studije o procjeni uticaja izgradnje HE Buk-Bijela na životnu sredinu. U tom slučaju bi bili u prilici uključiti najširu javnost, kroz rasprave uz učešće domaćih i stranih eksperata. Napominjemo, da Crna Gora nije
učestvovala u izradi prethodne studije iz 2000-te godine, već je to uradjeno u Bosni i Hercegovini, i Vlada Crne Gore nije bila u posjedu iste. Kako ova studija nije bila dostavljena Ministarstvu zaštite životne sredine i uredjenja prostora Crne Gore radi davanja ekološke saglasnosti, to nije bilo moguće obezbjediti učešće najšire javnosti. Još jednom ponavljamo da je ova studija od strane Zajedničkog Stručnog savjeta proglašena nevažećom.
Kako će Odluka o NP Durmitor biti razmatrana na 29. zasijedanju Komiteta za svjetsku baštinu UNESCO-a u Durbanu, u julu mjesecu ove godine (strane 17. i 18.) Ministarstvo zaštite ivotne sredine i uredjenja prostora Vlade Republike Crne Gore predlaže da se iz teksta Odluke briše član 9. u kojem se navodi da će Komitet za svjetsku baštinu uključiti područje Nacionalnog parka "Durmitor" na Listu svjetske baštine u opasnosti, ukoliko se nastavi sa realizacijom projekta izgradnje HE Buk Bijela, obzirom da je Vlada Crne Gore zaustavila dalje aktivnosti oko moguće gradnje HE Buk-Bijela.
Podsjećamo Vas da je Vlada Crne Gore, zaključcima sa sjednice održane 14. oktobra 2004. godine, jasno saopštila da će prilikom donošenja odluke o eventualnoj gradnji HE Buk-Bijela poštovati stavove stručnih medjunarodno relevantnih institucija, prije svega UNESCO-a. Vaš stav da bi nastavak aktivnosti doveo do ugrožavanja rijeke Tare i promjene statusa Nacionalnog parka Durmitor, kao područja na UNESCO Listi svjetske baštine, smatramo relevantnim i donosimo odluku o zaustavljanju aktivnosti na pripremi izgradnje HE Buk-Bijela od strane Crne Gore.
Raspolažući sa postojećim fondom informacija i izraženim opredeljenjima razvoja Crne Gore kao ekološke države, Vlada jasno daje prioritet zaštiti rijeke Tare i Nacionalnog parka Durmitor, kao UNESCO zaštićenim područjima u Crnoj Gori, u odnosu na potrebu daljih investicija u razvoj energetskog sistema.
I na kraju, uvažavajući sve Vaše navode, cijenimo značajnim pristupanje izradi dokumenta-studije koja bi mogla dati odgovor da li je uopšte moguća energetska iskoristivost rijeke Tare, uz zadržavanje postojećih statusa zaštite UNESCO-a, kako bi se u budućnosti ovo pitanje trajno i argumentovano skinulo sa dnevnog reda. Ukoliko smatrate opravdanom ovakvu našu inicijativu, bili bi spremni da izradimo taj dokument, u saradnji sa Vama.
Na tekst naveden na stranama 19-29. nemamo primjedaba.
S poštovanjem,
M I N I S T A R
Boro Vučinić
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?