Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje Ministarstva zaštite životne sredine i uređenja prostora povodom 22. maja - Dana biodiverziteta

Objavljeno: 20.05.2005. 23:20 Autor: Naslovna strana
Biološki diverzitet, odnosno različitost živih organizama koji nastanjuju kopno i vodu, kao i raznolikost unutar različitih vrsta, između vrsta i ekosistema, važan je resurs za ljudsko postojanje i ima značajnu ulogu u održivom razvoju. Radi opstanka Zemlje i harmoničnog suživota čovjeka i prirode, posebnu pažnju bi trebalo usmjeriti na očuvanje i održivo korišćenje različitih komponenti biodiverziteta. Brigom o biodiverzitetu brinemo o milionima života, obezbjedjivanju hrane i zdravog života ljudi.

U zadnjim decenijama, ekonomski razvoj i tehnološki napredak su omogućili da se poboljšaju uslovi života za veliki broj ljudi. Medjutim, neodrživo korišćenje resursa i potrošnja, redukovali su biološku raznovrsnost u većoj mjeri nego bilo kada ranije u ljudskoj istoriji. Iz tih razloga, na Svjetskom samitu o održivom razvoju u Johanesburgu 2002. godine, očuvanje biodiverziteta je označeno kao jedan od pet prioriteta, zajedno s zaštitom vode za piće, održivom energijom, zdravljem i organskom poljoprivredom, kod kojih je moguće ostvariti istinski napredak u bliskoj budućnosti. Podsjećamo da su se u Johanesburgu vlade obavezale da do 2010. godine smanje trošenje prirodnih resursa, što zahtijeva zajedničko djelovanje svih aktera u državama. Ipak, neke vlade još uvjek nisu potpisale Konvenciju o biološkoj raznovrsnosti, kao osnovni dokument koji doprinosi čuvanju i pravilnom korišćenju prirodnih resursa.

Crnu Goru karakteriše jedna od najvećih stopa biološke raznovrsnosti u Evropi, uzimajući u obzir broj vrsta na jedinici površine (indeks biodiverziteta). Podaci koji potvrđuju tu činjenicu su skoro 3000 biljnih vrsta, značajna fauna vodozemaca i gmizavaca, kao i raznovrsnost ekosistema - mora, jezera, rijeka, planina. Crna Gora se kao ekološka država jasno opredjelila da svoju budućnost gradi na principima održivog razvoja, što apsolutno znači da se kroz izbalansiran odnos trajno vodi računa o očuvanju posebnih prirodnih vrijednosti. U tom cilju, u Crnoj Gori će biti izradjena Strategija za očuvanje biodiverziteta i na osnovu nje Akcioni plan, sa konkretnim projektnim aktivnostima usmjerenim na očuvanje pojedinh vrsta, njihovih genetičkih resursa, odnosno ekosistema.

Očuvanje biodiverziteta nije samo posao vlada, već i nevladinog i privatnog sektora, kao i svakog pojedinca, a svi zajedno treba da doprinesemo realizaciji praktičnih aktivnosti. Zato neka ovaj 22. maj bude dan kada ćemo potvrditi našu posvećenost trajnom očuvanju biološke raznovrsnosti.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?