Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje Republičke ekološke inspekcije

Objavljeno: 18.11.2005. 22:00 Autor: Naslovna strana
Termoelektrana "Pljevlja" je, shodno Zakonu o životnoj sredini i podzakonskim aktima, donijetim na osnovu ovog zakona, predmet stalne kontrole Republičke ekološke inspekcije i preduzimanja propisanih mjera i radnji u okviru utvrđenih ovlašćenja i obaveza.

Republička ekološka inspekcija je, u postupku inspekcijske kontrole, donijela rješenje kojim je naložila TE"Pljevlja" da putem ovlašćene stručne institucije obavi potrebna: emisijska mjerenja štetnih i opasnih materija u dimnom gasu; imisijska mjerenja štetnih i opasnih materija u vazduhu i fizičke i fizičko-hemijske analize na odlagalištu Maljevac, kako bi se izvršila kategorizacija pepela i šljake. Javna ustanova Centar za ekotoksikološka ispitivanja RCG je u junu mjesecu 2005.godine izvršila naložena mjerenja. Dobijeni rezultati mjerenja emisionih polutanata iz Termoelektrane pokazaju da količina praškastih materija prelazi Pravilnikom dozvoljene vrijednosti. Ostali izmjereni emisioni polutanti se nalaze u dozvoljenim graničnim vrijednostima (GVE). Mjerenja su pokazala da oba elektrofiltera rade sa skoro identičnom efikasnošću, koja je bliska projektovanoj. Snaga Termoelektrane u toku mjerenja se kretala od 160-180MW. Imisijska mjerenja na četiri lokacije u okruženju, koja su izvršena 24-časovnim uzorkovanjem vazduha pokazuju da je prva tri dana imisijskih mjerenja (kada je TE bila u zastoju) koncentracija lebdećih čestica prelazila zakonom propisane norme na mjernim mjestima koje se nalaze u blizini lokalnog puta. Nakon početka rada TE, sadržaj ukupnih fluorida je prelazio propisane granične vrijednosti 1,2 puta, što je posledica sagorjevanja uglja. Sadržaj teških metala u svim analiziranim uzorcima nije prelazio propisane vrijednosti.

Rezultati ispitivanja uzoraka pepela i šljake sa deponije Maljevac pokazuju povećan sadržaj bora u odnosu na maksimalno dozvoljene koncentracije (MDK), dok je sadržaj svih ostalih toksikanata ispod MDK. Pri tome treba posebno imati u vidu činjenicu da je i prirodni sadržaj bora u zemljištu visok. Izvršena analiza je pokazala da je aktivnost svih analiziranih radionukleida u uzorcima pepela i šljake ispod maksimalno dozvoljenih vrijednosti tj u skladu sa odredbama Pravilnika o granicama radiaktivne kontaminacije životne sredine.

Ovakvo stanje je posledica prisustva velikog broja potencijalnih zagađivača (TE, kotlarnice, individualna ložišta, saobraćajnica, samozapaljenje uglja, deponija komunalnog otpada i dr.) na relativno malom prostoru, čija je lokacija nepovoljna u odnosu na pravce dominantnih južnih vjetrova. Visinom dimnjaka TE od 252m, omogućava se provjetravanje dimnih gasova iz kotla i rasprostiranje u širu okolinu.

Republička ekološka inspekcija je pokrenula prekršajni postupak protiv TE "Pljevlja" zbog incidenta koji se desio 18.05.2005.godine, na odlagalištu pepela i šljake Maljevac, kad se usled udara jačeg vjetra sa deponije digla velika prašina i zasula obližnja sela.

Republička ekološka inspekcija je, osim toga, u novembru 2005. godine, donijela rješenje kojim je naložila TE "Pljevlja" da ponovo izvrši emisijska i imisijska mjerenja vazduha pri optimalnoj max snazi bloka od 200-210MW. Istovremeno je donijela i rješenje kojim je JP "Vodovod"- Pljevlja naloženo mjerenje emisije vazduha za gradske kotlarnice kojim ovo preduzeće gazduje.

Ova inspekcija je donijela i Rješenje kojim je Termoelektrana obavezana da stalno održava zaštitni sloj vode na deponiji pepela i šljake Maljevac, kao i da poštuje tehničko-tehnološku disciplinu odlaganja pepela i šljake na deponiji, kako bi se spriječilo odnošenje prašine sa površine deponije. Iz tih razloga, neophodno je na postojećoj deponiji na Maljevcu izraditi nadvišenje brane (peta stepenica koja je ujedno i završna), uz obezbjeđenje geotehničke i hidraulične stabilnosti deponije i uslova zaštite životne sredine. Uporedo sa tim aktivnostima, pokrenut je i postupak za pribavljanje prethodne saglasnosti od nadležnih subjekata za realizaciju ovih radova.

Nakon završetka odlaganja pepela i šljake, pristupiće se uređenju terena i rekultivaciji zemljišta na ovoj deponiji, što je jedna od neophodnih mjera predviđenih Programom zaštite životne sredine, koji je Termoelektrana Pljevlja uradila na osnovu Zakona o životnoj sredini a postupajući po rješenju Republičke ekološke inspekcije.

Da bi Termoelektrana radila optimalno potrebno je da se ispoštuju mjere propisane Programom zaštite životne sredine i Operativnim programom mjera iz Studije "Integralna zaštita životne sredine u opštini Pljevlja", koju je Vlada RCG usvojila 1999. godine. To se prije svega odnosi na potrebu realizacije druge faze rekonstrukcije bloka Termoelektrane. Rekonstrukcijom kotla i dijela pomoćne opreme, a zatim i elektrofiltera, postićiće se pozitivni efekti sa aspekta zaštite životne sredine, tj. zahtijevani uslovi emisije čestica, imajući u vidu postojeće tehničke karakteristike ovih uređaja. Takođe, podigla bi se snaga TE na 225MW, što bi dalo energetsku rezervu za toplifikaciju.

Toplifikacija Pljevalja je prioritet, kako sa energetskog tako i ekološkog aspekta. Kroz Akcioni plan zaštite životne sredine insistiraće se na efikasnom i kvalitetnom rješavanju tog problema. Realizacijom projekta toplifikacije, u kome bi se koristila topla voda iz TE "Pljevlja", ugasilo bi se 40 kotlarnica i oko 5000 individualnih ložišta pljevaljskih domaćinstava, koje kao gorivo koriste nekvalitetan ugalj, što bi umnogome uticalo na poboljšanje kvaliteta vazduha.

Republički ekološki inspektor
Vesna Zarubica
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?