- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Sastanak sa predstavnicima NVO-a
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Sastanak sa predstavnicima NVO-a
Objavljeno: 27.06.2003. • 21:28 Autor: Naslovna strana
U četvrtak, 26. juna 2003.god. u Hotelu "Crna Gora" u organizaciji Ministarstva za zaštitu prava pripadnika nacionalnih i etničkih grupa održan je sastanak sa NVO koje se bave pitanjima zaštite prava manjina.
Na zajedničkom putu razvoja demokratskih institucija i poštovanja vladavine prava, unapređenja društvenog ambijenta u kome će se podići stepen tolerancije i uvažavanja različitosti, ukupnom doprinosu tempu sveukupnog razvoja Crne Gore, Ministarstvo je u izgradnji i zaokruživanju pravne regulative u domenu prava manjina prepoznalo svoj prioritetni zadatak. U tom smislu, krenulo se sa izradom posebnog Zakona koji će na bliži način regulisati ovu oblast.
Kao jedan od prvih koraka u ovom složenom poslu, je i organizacija sastanka sa predstavnicima NVO koje se bave pitanjima zaštite prava manjina, dajući do znanja da će izrada ovog zakonskog projekta biti otvorena i dostupna širokoj javnosti.
U razgovoru predstavnika Ministarstva, eksperata iz ove oblasti i predstavnika NVO-a otvorilo se nekoliko značajnih pitanja:
· Potreba donošenja ovakvog Zakona
· Uloga NVO sektora u samoj izradi Zakona
· Načini pomoći NVO sektora u izradi Zakona, kampanji za Zakon i konačnim rješenjima iz Zakona
· U kojim fazama izrade je potrebna i poželja pomoć i uključivanje NVO-a
· Poslovi vezani za same NVO-e unutar i između sebe
Moderator sastanka, pomoćnik ministra Sabahudin Delić, nije imao težak zadatak, s obzirom na ozbiljnost pristupa učesnika. U veoma konstruktivnom i plodotvornom dijalogu, učešće su uzeli svi predstavnici NVO-a (njih 17), prof.dr Nebojša Vučinić, prof.dr Dušan Janjić, predstavnici Ministarstva, a sastanak je otvori Ministar Gzim Hajdinaga, čiji pozdravni govor prenosimo u cjelini.
Poštovana gospodo,
čini mi izuzetnu čast što mogu da vas u ime Ministarstva pozdravim i da podijelim sa vama zadovoljstvo što će mo zajednički krenuti u izradu jednog od najbitnijih projekata ovog Ministarstva, a i strašno bitnog projekta za manjine u Crnoj Gori izrada Zakona kojim će se konačno regulisati status nacionalnih manjina u Crnoj Gori.
Posebno mi čini čast da vam prezentiram novu polituku prema manjinama u Crnoj Gori. Demokratska manjinska politika je suštinski dio nove nacionalne politike, odnosno, ona je u nacionalnom interesu same crnogorske nacije i drugih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori. S toga smo u uvjerenju da će mo poslije ovog skupa značajno podstaći javnu debatu i olakšati postizanje političkog kompromisa za izradu ovog Zakona.
Snažan motiv za izradu ovog Zakona je proizilazio iz toga da nacionalne manjine i problem njihovog staatusa postoji. Prvo, to je problem koji imaju država i većina u određivanju odnosa prema manjini i, drugo, problem koji imaju manjine što postoje kao manjine, kao i zbog svojeg odnosa prema većini i državi.
Jedna od polaznih predpostavki za demokratsku manjinsku politiku jeste uvažavanje realnosti, odnosno činjenice da je Crna Gora društvena i državna zajednica u procesu političkog i državnog konstituisanja i u traganju za svojom legitimacijskom osnovom. S toga proces institucionalne izgradnje predstavlja jedan od prioriteta reforme u Crnoj Gori. Manjinska politika znači i uspostavljanje novih institucija i procedura, političko djelovanje, naročito stvaranje demokratske javnosti koja je osjetljiva na potrebu unapređenja i zaštite ljudskih i manjinskih prava. Posebno bolne će biti promjene navika i mišljenja. To nije moguće preko noći.
Nova manjinska politika trebalo bi da bude zasnovana na konsensusu političkih aktera, manjinskih zajednica i šire javnosti, što do sada nije bilo pravilo u Crnoj Gori. Proces izgradnje međuetničkog povjerenja je dugotrajan i podrazumijeva ispunjenje brojnih preduslova - donošenje ovog Zakona je jedan od tih preduslova.
Donošenje ovog Zakona može da bude i element u dogradnji pravnog sistema koji bi omogućio relativno usmjeravanje ponašanja i to korišćenjem nekih elemenata postojećeg poredka i već usvojenim obrascima ponašanja vrijednosti. Crna Gora ima dugu tradiciju u njegovanju međuetničke, međunacionalne i međukonfesionalne tolerancije i ovaj Zakon treba da bude još jedna niska u tom tradicionalnom poštovanju što je vjerujem svima nama konačan cilj.
HVALA !
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?