Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana Subregionalna radionica za primjenu Espoo konvencije

Objavljeno: 17.12.2009. 22:38 Autor: Naslovna strana
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine u saradnji sa UNECE Sekretarijatom Konvencije o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu (Espoo Konvencija), 15 i 16. decembra organizovalo je dvodnevnu Subregionalnu radionicu za primjenu Espoo konvencije u Apart Hotel Premieru. Radionicu je otvorio pomoćnik ministra, gospodin Siniša Stanković, koji je naglasio da je procjena uticaja na životnu sredinu instrument identifikacije, procjene mogućih uticaja na životnu sredinu predloženog projekta, kao i određivanje mjera spriječavanja, smanjivanja i uklanjanja negativnih posljedica istog. U tom kontekstu Zakonom o potvrđivanju Espoo konvencije omogućava se sprovođenje odredaba iste, koja je ocjenjena kao izuzetno značajan međunarodni akt .


Takođe, uvodnu riječ imali su i predstavnici Sekretarijata konvencije. Od strane Sekretarijata konvencije prezentovana je Espoo konvencija, Protokol o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu.

Subregionalnoj radionici prisustvovali su predstavnici zemalja Jugoistočne Evrope, Hrvatske, Srbije i Rumunije, kao i domaćin Crna Gora, koji su prezentovali relevantno zakonodavstvo za implementaciju Espoo konvencije kao i praktična iskustva u primjeni iste. Iz Crne Gore pored predstavnika Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, Radionici su prisustvovali i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine.

U kontekstu subregionalne saradnje, Radionica je imala za cilj jačanje kapaciteta i podizanje svijesti za primjenu Espoo konvencije u zemljama Jugoistočne Evrope.

Radionica je, kroz diskusiju i različite pristupe implementaciji, realizovana kao forum za razmjenu iskustava i informacija, dobre prakse kao i definisanje budućih aktivnosti u kontekstu jačanja kapaciteta.

Pored Espoo Konvencije, takođe, predmet dvodnevnog skupa bili su i njeni prateći dokumenti: Multilateralni sporazum zemalja Jugoistočne Evrope o sprovođenju Konvencije o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu i Protokol o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?