- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine PRESS RELEASE: POČETAK PRIMJENE ZAKONA O UPRAVLJAN...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
PRESS RELEASE: POČETAK PRIMJENE ZAKONA O UPRAVLJANJU OTPADOM
Objavljeno: 24.12.2009. • 17:49 Autor: Naslovna strana
Na press konferenciji su govorili pomoćnik ministra uredjenja prostora za oblast zaštite životne sredine Siniša Stanković, šef odsjeka za koordinaciju aktivnosti u oblasti komunalnih djelatnosti Igor Jovanović i direktorica Nacionalne jedinice za implementacaiju projekata Jadranka Vojinović.
Na konferenciji za štampu je, osim o samom zakonu, bilo riječi i o tome koje je sve preduslove potrebno obezbijediti na državnom a posebno opštinskom nivou za njegovu efikasnu primjenu uključujući finansijska sredstva, potrebu definisanja lokacija, izradu projektne dokumentacije, kao i obaveze na rješavanju imovinsko pravnih odnosa i stvaranju potrebnih prostorno-planskih pretpostavki za dobijanje odgovarjućih saglasnosti i dozvola za izgradnju deponija kao i o tome šta je do sada uradjeno.
Rečeno je i da su, izuzev Glavnog grada, ostale lokalne samouprave imale odredjenih poteškoća da obezbijede sve neophodne preduslove za punu primjenu Zakona o upravljanju otpadom, na prvom mjestu zbog činjenice da su lokalne samouprave u Crnoj Gori, bile, a i dalje su suočene sa značajnim kadrovskim i finansijskim limitima, te da je za efikasnu primjenu ovog zakona potrebno definisati lokacije za uspostavljanje centara za tretman otpada koji obuhvataju i deponije i centre za selektiranje i prirpemu pojedinih vrsta otpada za reciklažu, osavremeniti rad javnih komunalnih preduzeća, organizovati efikasniji sistem selktivnog prikupljanja otpada, sanaciju postojećih odlaglišta, itd. Na drugoj strani, istaknuto je i to da se početak primjene Zakona u kontekstu problema koje imaju lokalne samouprave, treba shvatiti kao motiv više da se krene još snažnije u stvaranju pretpostavki za njegovu primjenu.
Vlada Crne Gore je, sa druge strane, upravo zbog navedenih problema, preko ministarstava nadležnih za oblast zaštite životne sredine i finansija, preduzela niz aktivnosti koje imaju za cilj da se pomogne opštinama u stvaranju uslova za ispunjenje utvrđenih obaveza. Naime, za izradu projektne dokumentacije za izgradnju regionalnih sanitarnih deponija i reviziju pripremljenih dokumenta obezbijeđeno je blizu 1,6 miliona iz sredstava kapitalnog budžeta i oko 200 hiljada donatorske pomoći.
Formirana je i posebna Nacionalna jedinica za implementaciju projekata, Procon čiji zadatak je pružanje neophodne logističke podrške opštinama u realizaciji ovih projekata i komunikaciji sa međunarodnim finansijskim institucijama. Takođe, zaključivanjem Ugovora o kreditu sa Evropskom
investicionom bankom, u vrijednosti od 27 miliona , i obezbjeđenjem granta u okviru pretpristupnih fondova Evropske unije IPA, u iznosu od 4,0 miliona , Vlada je pomogla u stvaranju finanijskih pretpostavki za izgradnju planiranih deponja.
Trenutna situacija je takva da se privodi kraju izrada glavnih projekata za četiri deponije, na osnovu kojih će se raspisati tenderi za izbor izvođača radova. Za tri od njih stvorene su i prostorno planske pretpostavke da se uđe u realizaciju izgradnje deponija. Za deponiju u Baru, koja će se graditi po sistemu projektuj i izgradi pripremljena je tenderska dokmentacija za izbor projektanata i izvođača radova. U Pljevljima se odustalo od prvobitne lokacije deponije, za koju je rađen dio projektne dokumentacije, i ušla u postupak određivanja nove lokacije. U Podgorici je već dvije godine u funkciji deponija namijenjena potrebama Glavnog grada i opština Cetinje i Danilovgrad.
INFORMACIJA- STRATEŠKI MASTER PLAN ZA UPRAVLJANJE OTPADOM:
Vlada Crne Gore je, prije nego je usvojila predlog Zakona o upravljanju otpadom usvojila dokument Politika uprvaljanja otpadom u Crnoj Gori i Strateški master plan za upravljanja otpadom koji se prije svega odnose na izgradnju regionalnih sanitarnih deponija s ciljem stvaranja pretpostavki za rješavanje problema neadekvatnog odlaganja otpada kao jednog od gorućih problema u ovoj oblasti. Upravo su u Strateškom master planu definisane prioritetne aktivnosti čija realizacija treba da omogući uspješnu implementaciju Zakona o upravljanju otpadom. Pored ovog cilja, realizacija ovih strateških dokumenta omogućiće organizovano selektivno prikupljanje otpada, sanaciju i rekultivaciju postojećih odlagališta, upravljanje posebnim vrstama otpada, kao i kadrovsko i tehničko jačanje komunalnih preduzeća koja obavljaju poslove prikupljanja, odvoženja i deponovanja otpada.
Strateškim master planom za upravljanje otpadom na republičkom nivou predviđena je izgradnja osam, odnosno sedam regionalnih sanitarnih deponija u Crnoj Gori u zavisnosti od rješenja koje će biti za opštinu Herceg Novi. Svako područje sa kojeg se sakuplja otpad opsluživaće jedna međuopštinska sanitarna deponija, izgrađena u skladu sa našim propisima, odnosno zahtjevima sadržanim u direktivama EU o deponijama.
Strateški master plan za upravljanje otpadom je predvidio da je za prevazilaženje najvažnijih problema u Crnoj Gori vezanih za upravljanje otpadom, do 2014. godine potrebno investirati oko 120 miliona i to u izgradnju sedam regionalnih sanitarnih deponija, sanaciju postojećih odlagališta, nabavku opreme i sredstava za bolju tehničku opremljenost javnih komunalnih preduzeća, za rješavanje pitanja odlaganja opasnog otpada, a izradom projektne dokumentacije za izgradnju deponija za konkretne lokacije, došlo se do preciznijih podataka o potrebnim sredstvima za njihovu izgradnju.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?