Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Prvi sastanak Upravnog odbora Strateškog partnerstva za veliki eko-sistem Mediterana (LME)

Objavljeno: 17.02.2010. 21:45 Autor: Naslovna strana
Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio je Prvi sastanak Upravnog odbora Strateškog partnerstva za veliki eko-sistem Mediterana (LME) u okviru Mediteranskog akcionog plana Programa za životnu sredinu Ujedinjenih Nacija (UNEP/MAP). Ministar Gvozdenović je izrazio zadovoljstvo činjenicom da se prvi sastanak Upravnog odbora i radionica posvećena prezentaciji Strateškog partnerstva za veliki ekosistem Mediterana održavaju upravo u Crnoj Gori, naročito uzimajući u obzir činjenicu da današnji sastanak označava početak brojnih projektnih aktivnosti koje treba da potpomognu ostvarenju zajedničke vizije čistog, zdravog i u svojoj ljepoti jedinstvenog Mediterana. Upravo ovaj region, koji je kolijevka najznačajnijih dostignuća savremenog čovjeka to i zaslužuje, a odgovor svih relevantnih subjekata mora biti odlučan, efikasan, i bezrezervan.

Zaštita mora i obalnog područja predstavlja jedan od najznačajnijih elemenata politike zaštite životne sredine Crne Gore. U tom smislu saradnja sa Mediteranskim akcionim planom u okviru Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) i implementacija Barselonske konvencije je od posebnog značaja. U kontekstu implementacije strateških prioriteta u regionu Mediterana, za Crnu Goru su posebno značajne projektne aktivnosti u oblasti integrisanog upravljanja obalnim područjem Sredozemlja, zaštite i održivog upravljanja zaštićenim obalnim i morskim područjima, redukcije zagađenja iz kopnenih izvora, naročito kroz izgradnju sistema za tretman otpada i otpadnih voda, i sanacije zagađenja na tzv crnim tačkama.

Polazeći od potreba mediteranskih država, od 2004. godine uloženi su značajni napori na izgradnji okvira za uspostavljanje Strateškog partnerstva za veliki eko-sistem Mediterana, kao instrumenta koji treba da omogući realizaciju tako definisanih priorietnih potreba. Za realizaciju aktivnosti u okviru regionalne komponente Strateškog partnerstva obezbijeđena su značajna sredstva od strane Globalnog fonda za životnu sredinu, u iznosu od oko 12 miliona USD, dok su kroz podršku relevantnih agencija i ministarstava Italije, Španije, Francuske, i drugih partnera obezbijeđena i dodatna sredstva u iznosu od oko 38 mil USD. Istovremeno biće pripremljen pregled mogućih investicija u infrastrukturu u životnoj sredini putem realizacije investicione komponente u saradnji sa Svjetskom bankom.
U uvodnom dijelu sastanka govorili su zamjenik koordinatora UNEP/MAP-a Marija Luisa da Silva Mejiah i menadžer Strateškog partnerstva Ivica Trumbić.

U popodnevnom dijelu članovi Upravnog odbora razmatraće polazni izvještaj kojim se definiše uloga pojedinih partnera, projektne aktivnosti i budžet, kao i mogućnosti povezivanja Strateškog partnerstva sa inicijativama i programima saradnje koji imaju za cilj unaprjeđenje stanja mora i obalnog područja, naročito EU Inicijative HORIZON 2020 za depoluciju Mediterana. U nastavku sastanka razmotriće se konkretni projekti koji će biti realizovani u pojedinim mediteranskim državama, kao i projektima regionalne i prekogranične saradnje. Biće razmotrene i aktivnosti koje su inicirane od strane Crne Gore, posebno u oblasti integrisanog upravljanja prekograničnim obalnim područjem između Crne Gore i Albanije, uključujući primjenu instrumenata integrisnog upravljanja u kontekstu izrade prostorno planske dokumentacije, upravljanje zaštićenim obalnim područjima, kao i mogućnosti za pružanje podrške u izradi projektne dokumentacije za postrojenja za tretman otpadnih voda.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?