Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje:Ministar uredjenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio je radionicu povodom prezentacije rezultata Studije vizuelnog uticaja mosta Verige na Boko-Kotorski zaliv

Objavljeno: 23.02.2010. 15:17 Autor: Naslovna strana
Studija Vizuelnog uticaja planiranog Mosta Verige na Bokokotorski zaliv sprovedena je od strane Ministarstva urednjenja prostora i zaštite životne sredine u saradnji sa Njemačkim društvom za tehničku saradnju (GTZ). Završetkom izrade Studije u potpunosti je ispunjena obaveza koja proističe iz odluke 32COM 7.B koju je donio Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO-a na 32. zasijedanju u Kvebeku (2008. godine) vezano za status Crne Gore kao strane ugovornice Konvencije o zaštiti svjetskog prirodnog i kulturnog nasljedja.
U svom uvodnom izlaganju ministar Gvozdenović, izrazio je zadovoljstvo povodom završetka izrade Studije Vizuelnog uticaja mosta Verige na Boko-Kotorski zaliv, istakavši da je ova aktivnost od izuzetnog značaja za Crnu Goru kao stranu ugovornicu Konvencije o svjetskoj prirodnoj i kulturnoj baštini, obzirom da je izrada Studije vizuelnog uticaja preporučena odlukom UNESCO Komiteta za svjetsku baštinu. Takođe predstavlja potvrdu posvećenosti zaštiti prirodnih i kulturnih vrijednosti koje naš nacionalni identitet čine prepoznatljivim i u globalnim razmjerama. Zaštita životne sredine u skladu sa principima održivog razvoja i neophodan je preduslov jačanja komparativnih prednosti zasnovanih na jedinstvenom spoju prirodnih vrijednosti, geografskog položaja na Mediteranu, bogate tradicije i kulturno i istorijske baštine.
sa ovim kompleksnim izazovom.
Studija predstavlja važan dokument koji ne samo da pruža odgovor po pitanju izmjena vizuelnog integriteta područja realizacijom planiranog projekta izgradnje mosta na Verigama, već pruža smjernice i definiše mjere za unaprjedjenje i valorizaciju prostora čitavog Boko-Kotorskog zaliva. Istovremeno na bazi sprovedenih analiza, definišu se predlozi za unaprjedjenje saobraćajnog sistema i realizaciju mjera predloženih Studijom. Preporukama i smjernicama koje u sebi integrišu međunarodne standarde zaštite svjetske baštine UNESCO-a, Studija omogućava unaprjeđenje pristupa u kontekstu održive realizacije prostorno - planske dokumentacije na državnom i lokalnom nivou.
Ministar je posebno istakao da su aktivnosti sprovedene tokom izrade ove studije potvrdile da je participativni pristup, uz aktivno uključivanje svih relevantnih subjekata, pretpostavka za uspješno vođenje procesa od opšteg značaja. Takvi procesi imaju za cilj održivu valorizaciju prirodnih resursa, kao najznačajnije komparativne prednosti Crne Gore. Na kraju izlaganja izrazio je zahvalnost povodom podrške, koju su tokom izrade studije pružila resorna ministarstva i institucije, a posebno Njemačko društvo za tehničku saradnju i Monteput d.o.o.
Nakon ministarovog izlaganja, g-dina Mihaela Klosa, glavnog eksperta na izradi studije, sa Univerziteta u Ahenu, prezentovao je metodologiju izrade i rezultate sprovedene studije. Izuzetne stručne reference eksperata Univerziteta u Ahenu, a naročito njihov angažmana na izradi Studije vizuelnog uticaja u UNESCO zaštićenim područjima katedrala u Kelnu i dolini rijeke Elbe, predstavljali su preporuke za njhovo angažovanje i na izradi Studije vizuelnog uticaja mosta Verige u Boko-Kotorskom zalivu.
Nakon završetka prezentacije g-din Kloos odgovarao je na postavljena pitanja prisutnih učesnika.
Na sastanku su pored ministra Gvozdenovića uzeli učešće i predstavnici relavantnih Ministarstava, državnih Institucija, kao i predstavnici Opština Kotor, Tivat i Herceg Novi.

Prisutni su zaključili da se postavljeni cilj svodjenja na minimum ili pak u mjeri mogućeg uklanjanja negativnih uticaja razvoja na univerzalne vrijednosti prirodne i kulturne baštine, jedino može obezbjediti dugoročnim i integralnim planiranjem održivog ekonomskog razvoja, i u skladu sa navedenim pažljivim planiranjem svih intervencija u prostoru, pri čemu je ocjenjeno da sprovedena Studija predstavlja važan korak u tom pravcu.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?