Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopstenje: Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio Drugu konferenciju Jačanje saradnje i koordinacije aktivnosti na razvoju komunalne infrastrukture u Crnoj Gori

Objavljeno: 03.03.2010. 22:55 Autor: Naslovna strana
Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović otvorio je Drugu konferenciju Jačanje saradnje i koordinacije aktivnosti na razvoju komunalne infrastrukture u Crnoj Gori, koju je organizovalo Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine. Cilj Konferencije je unapređenje saradnje i koordinacije aktivnosti između Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine i nadležnih institucija javne uprave, s jedne i međunarodne donatorske i finansijske zajednice na realizaciji projekata u komunalnoj oblasti, s druge strane.

U uvodnom izlaganju, ministar je poseban akcenat stavio na prioritetne projekte iz komunalne oblasti, njihov status, stepen i način finansiranja, odnosno mogućnosti donatorske podrške. On je naglasio da su jasno određeni prioriteti značajan korak za Ministarstvo, kao i za razumijevanje potreba od strane međunarodnih partnera. Ministar je takođe podsjetio da kvalitetno obavljanje poslova u oblasti komunalnih djelatnosti, posebno u oblati vodosnabdijevanja, upravljanja otpadom i otpadnim vodama, predstavlja jedan od najvažnijih činilaca za kvalitetniji i zdraviji život građana i očuvanje životne sredine. Istovremeno, razvoj komunalne infrastrukture predstavlja i preduslov za razvoj turizma, kao strateškog pravca privrednog razvoja Crne Gore. Uz to, uspješna implementacija međunarodno prihvaćenih standarda u oblasti komunalnih djelatnosti, kao neodvojivog dijela životne sredine, značajna je i u procesu integracija Crne Gore u Evropsku uniju.

Pored ministra Gvozdenovića, u radu Konferencije učestvovali su: pomoćnik ministra za komunalni razvoj Siniša Stanković, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj Nada Medenica, službenici Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine zaduženi za projekte iz te oblasti, predstavnici Procon-a (Nacionalne jedinice za implementaciju projekata iz oblasti komunalnih djelatnosti i zaštite životne sredine), kao i predstavnici diplomatskog kora u Crnoj Gori, bilateralnih i multilateralnih donatora i međunarodnih finansijskih organizacija.

Predstavnicima međunarodne donatorske i finansijske zajednice su tokom konferencije predstavljeni prioritenih projekti čija je realizacija u toku, kao i njihov status i plan realizacije u narednom periodu. Takođe, razgovaralo se i o načinima finansiranja projekata, odnosno mogućnostima donatorske podrške, u cilju stvaranja najadekvatnijeg zakonodavnog, institucionalnog i infrastrukturnog okvira za komunalnu djelatnost u Crnoj Gori.

Najvažniji Zaključci Konferencije: Konferencija predstavlja dobru osnovu za buduću saradnju i pogodan model za komunikaciju sa međunarodnom zajednicom i za druge sektore;
Neophodno je obezbijediti održavanje Konferencije dva puta godišnje, na kontinuiran način i u širem sastavu (predstavnici svih zainteresovanih organa javne uprave u Crnoj Gori, predstavnici svih međunarodnih finansijskih institucija i organizacija, kao i predstavnici diplomatskog kora u Crnoj Gori).
Na Konferenciji je ocijenjeno neophodnim uspostavljanje posebne organizacione forme operativnog tijela (forma Upravnog odbora Steering Committee) koji bi činili: predstavnici Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, Ministarstva finansija i Ministarstva za evropske integracije, predstavnik Delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori i predstavnici partnerskih međunarodnih finansijskih institucija i po potrebi predstavnici donatora i predstavnici lokalne samouprave, čiji projekti se razmatraju na sjednici Odbora. Zadatak Odbora treba da bude realizacija zaključaka Konferencije, predlaganje mogućih rješenja na bazi aktuelne situacije i potreba, priprema za Konferenciju i druge aktivnosti koje mogu dati doprinos razvoju komunalne oblasti u Crnoj Gori.
Jedan od prioriteta za neredni period je stvaranje infrastrukturnih preduslova za realizaciju planskih dokumenata koje je Vlada Crne Gore usvojila tokom 2009. i 2010. godine. U tom cilju, potrebno je pristupiti izradi projektne dokumentacije od strane lokalnih samouprava, uz saradnju sa Ministarstvom uređenja prostora i zaštite životne sredine i Procon-om.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?