- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Saopštenje: Sastanak predstavnika Svjetske banke i...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Saopštenje: Sastanak predstavnika Svjetske banke i Ministarstva rada i socijalnog staranja
Objavljeno: 24.06.2003. • 18:06 Autor: Naslovna strana
Danas je u Ministarstvu rada i socijalnog staranja održan radni sastanak između predstavnika Svjetske banke i Ministarstva rada i socijalnog staranja u vezi sa izradom Strategije razvoja i redukcije siromaštva za Crnu Goru. Sastanku su prisustvovali :ministar rada i socijalnog staranja u Vladi Republike Crne Gore Slavoljub Stijepović,g-đa Nancy Cooke-čef Kancelarije Svjetske banke u Woshingtonu ,g-din Rory O'Sullivan-direktor Kancelarije Svjetske banke za Srbiju i Crnu Goru,pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Snežana Mijušković i vođa ekspertske radne grupe Prof.dr Gordana Đurović kao i predstavnici UNDPI-a –kancelarije u Podgorici.
Ministar Stijepović je visoke predstavnike Svjetske banke upoznao sa dosadašnjim aktivnostima na izradi Strategije, kao i budućim planovima Vlade RCG na izradi ovog dokumenta. Takođe se zahvalio na dosadašnjoj podršci Svjetske banke, koja se ogleda kako u ekspertskoj podršci tako i u finansijskoj, koja će se realizovati kroz donaciju iz Povjereničkog fonda u iznosu od 249.000$, a što predstavlja polovinu sredstava namijenjenih Državnoj zajednici za izradu ovog dokumenta.Iz ovih sredstava finansiraće se : participativni proces, radno-istraživački proces, informativna i edukativna kampanja, regionalne misije i publikovanje finalnog dokumenta.Ova prilika je iskorišćena za potpisivanje Ugovora sa UNDPI-om, koji je finansijski menadžer projekta, kako bi sredstva, dobijena od Svjetske banke, za ove namjene postala uskoro operativna.
G-đa Nancy Cooke je ovom prilikom još jednom naglasila značaj izrade ove vrste dokumenta za Crnu Goru. Strategija razvoja i redukcije siromaštva treba da artikuliše plan nacionalnog razvoja zemlje, definiše dostižne ciljeve koji utiču na smanjenje siromaštva,integriše društvene, makroekonomske i strukturne elemente, kao i da identifikuje sredstva za mjerenje realizacije zacrtanih ciljeva.
Kako ovaj dokument predstavlja specifičnu medjunarodno prihvaćenu ekonomsko-socijalnu legitimaciju odredjene zemlje,veoma je bitan za sve potencijalne donatore, medjunarodne organizacje i medjunarodne finansijske institucije, koje će prema njemu kreirati svoje donatorske programe i kreditnu politiku. Stoga će izrada ovog dokumenta biti veoma značajna i za prestojeću Donatorsku konferenciju za Srbiju i Crnu Goru, koja se planira za kraj septembra mjeseca tekuće godine u Briselu.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?